Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kavrulmamış Güzelliği İle Yeşil Kahve! Yeşil Kahve Yararları Nelerdir?

Yeşil kahve, normal kahve çekirdeklerinin kavrulmamış halidir. Bu kavrulmamış yeşil kahvenin faydalı olmasının nedeni; kahve çekirdekleri kavrulmadığı için içeriğindeki klorojenik asitin yok olmaması ve kafein miktarının az olmasından kaynaklanır. Kahve kavrulmadan önce tüketildiği zaman klorojenik asitin sağlığa faydalarından da yararlanmak mümkün olur.

Yeşil kahve de tıpkı normal kahve tadındadır ve Türk kahvesi ile aynı şekilde hazırlanır. Kavrulmamış olması sebebiyle diğer kahvelere göre çok daha fazla sağlıklıdır. Yeşil kahvenin faydaları son yıllarda ilgi çekmeye başlamıştır. Fakat yeşil kahveyi kararında tüketmekte yarar vardır. Peki, sağlığa yararları oldukça fazla olan yeşil kahvenin yararları nelerdir? Yeşil kahve neye iyi gelir? İnceleyelim…

 

Yeşil Kahvenin Yararları Sağlığın Anahtarı! Yeşil Kahvenin Faydaları

Yeşil kahvenin faydaları arasında kan şekeri düzeyini kontrol etmesi ve diyabet riskini azaltması yer almaktadır.  Ayrıca metabolizmayı hızlandıran yeşil kahve kilo verme ve kilo korumaya yardımcı olmaktadır. Yüksek antioksidan etkiye sahip yeşil kahve hücre hasarını önleyerek yaşlanma etkilerini de azaltmaya yardımcı olmaktadır.

[widget-87]

Yeşil kahvenin faydaları arasında kalp-damar sağlığına desteklemesi de yer alır. Aynı zamanda yeşil kahve iyi huylu kolesterolü yükseltmeye, kötü huylu kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Kavrulmamış kahvemiz enerji arttırıcı ve canlandırıcı etkisi vardır. Yeşil kahvenin yararları arasında beyin ve sinir sistemini uyarıcı özelliği vardır. Yeşil kahvenin yararları arasında bulunan bir diğer etki ise mental performans ve dikkati arttırmasıdır.

Yeşil Kahve Tüketimine Dikkat! Zararı Var Mı?

Yeşil kahvenin faydaları elbette çoktur ve sağlık açısından önemlidir. Yeşil kahveyi sağlıklı bireylerin günde iki fincandan fazla tüketilmemesi önerilmektedir. Çünkü bütün besinlerde olduğu gibi yeşil kahvenin de fazlasını tüketmemek gerekir. Kalp sağlığından metabolizmaya kadar faydalı olan yeşil kahvenin tüketiminde hassas olmak gerekir. Yoksa zararlı bir besine dönüşebilir.

Kavrulmamış yeşil kahve faydaları oldukça önemlidir. Fakat aşırı tüketildiği zaman uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, bulantı, kusma, kalp ritminde artış, kalpte çarpıntı, baş ağrısı ve kayı gibi sağlığımızı tehdit eden zararlı durumlar oluşturabilmektedir. Bu nedenle yeşil kahve tüketimine dikkat edilmesinde fayda var. Yeşil kahve neye yarar, yeşil kahve neye iyi gelir, yeşil kahvenin faydaları nelerdir, diyetisyenlerden öğrenebilirsiniz.

[widget-91]

Yorum Yap