Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi Nedir?

Kahvaltı Yaparak Güne Başlayanlar Daha Mutlu!

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı, ülkemizde maalesef değer görmüyor. Araştırmalara göre Türkiye genelinde erkeklerin %15’i, kadınların ise %12’si kahvaltı yapmıyor. Bu kişilerin %52’si canı istemediği, %26’sı alışkanlığı olmadığı, %17’si zaman yetersizliği, %16’sı ise işe geç kaldığı için kahvaltı yapmadığını belirtiyor. Kahvaltının önemi yeteri kadar anlaşılmıyor.

Gece boyu süren uzun açlık sonrasında güne dinç başlamak için kahvaltının es geçilmemesi gerekir. Ayrıca vücudun düzenli çalışması için kan şekerinin belli bir düzeyde olması önemlidir. Zihinsel işlevlerden konsantrasyona, kişinin psikolojik durumundan sağlığına kadar, kahvaltının her anlamda önemli olduğunu söyleyebiliriz. Gelin, kahvaltının önemi ve hayatımızdaki yerine daha yakından bakalım…

 

Neden Kahvaltı Etmeliyiz? Kahvaltının Yapmanın Önemi Ne?

Kahvaltı yapmanın önemi, vücudumuzun doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak açısından dikkat çeken bir durumdur. Uyurken bile vücudumuz çalışmaya devam ettiği için akşam yemeklerinde tükettiğimiz besin öğelerinin tümünü kullanır. Bu nedenle kahvaltı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşmaz. Buna bağlı olarak da yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama güçlüğü gibi sıkıntılar yaşanır.

Ayrıca güne istekli başlamada ve günü verimli kullanmada kahvaltının önemi büyüktür. Kahvaltı yaparak dikkat dağınıklığının önüne geçilir, tansiyon dengelenir, hafıza güçlenir ve konsantrasyon artar. Hastalıklara karşı direnç kazanılır ve yorgunluk, bitkinlik gibi sorunlar ortadan kalkar. Kahvaltı yapan çocukların ise okul başarısı artar. Kısacası sabah kahvaltısının önemi büyüktür. 

[widget-87]

Kahvaltı Yapmadan Güne Başlamak Verimi Düşürür!

Kahvaltının faydaları genel olarak vücudumuzun dengeli ve düzenli çalışmasını sağlaması etrafında şekillenir. Kahvaltının önemi açısından baktığımızda ilk öğünde tükettiğimiz protein kaynaklarının konsantrasyonumuza etki ettiğini ve anlama hızımızın yükseldiğini rahatlıkla görebiliriz.

Aynı zamanda kahvaltı yapmadan spor yapanlarda baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayetleri görüldüğü için verimsiz bir egzersiz yapılması söz konusu olabilir. Kan şekerinin düşmesine bağlı olarak da çalışma hızında azalma, dikkat dağınıklığı, el-ayak titremesi ve ani açlık krizleri de görülmektedir. Kahvaltının önemi yadsınamaz.

Kahvaltı Kilo Verdirir! Kahvaltı Yaparak Zayıflayın!

Kahvaltının faydaları çok fazla demiştik. Diyetisyenlere göre kahvaltı ederek güne başlayanlar daha kolay kilo veriyor. Bunun nedeni elbette kahvaltının kan şekerini dengelemesi ve uzun süre tok kalmayı sağlaması. Buna bağlı olarak da öğle yemeklerinde daha az besin tüketiliyor ve metabolizma daha hızlı çalışıyor.

Gece boyunca metabolizma hızı düştüğü için sabah uyanıldığında yapılan kahvaltı ile metabolizma hızlanıyor. Kahvaltı yapılmadığında da vücut uzun süre besinsiz kaldığı için sonraki öğündeki yiyecekleri yağ olarak depoluyor. Kahvaltının yararları arasında belki de en önemlisi bu!

Kahvaltı Mutlu Eder! - Sabah Kahvaltısının Önemi

Kahvaltının önemi sadece fiziksel değil elbette. Kahvaltının yararları arasında kişinin ruh halini düzenlemesi ve psikolojisini olumlu yönde etkilemesi de var. Güne pozitif başlamayı sağlayan kahvaltı, enerjinizi de yüksek tutar ve çevrenizle iyi iletişim kurmanızı sağlar. Ne demiş Cemal Süreya: “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.”

Kahvaltı Yapan Çocuklar Daha Başarılı Olur!

Kahvaltının çocuklar için önemi yetişkinlerden daha fazla. Gelişim çağındaki çocukların bu süreci sağlıklı şekilde geçirmeleri için gerekli olan karbonhidrat, yağ, protein ve vitaminleri almaları, yeterli ve düzenli beslenmelerinin sağlanması gerekir. Bunun için de düzenli kahvaltı alışkanlığının çocuklara kazandırılması önemlidir. Kahvaltı etmenin önemi çok büyük!

Dikkati, algılamayı ve iletişimi güçlendiren sabah kahvaltısı, çocuklar için olmazsa olmazdır. Bu nedenle anne ve babaların kahvaltının önemi ve faydaları hakkında bilinçlendirilmesi gerekir. Kahvaltı yaparak okula giden çocukların, kahvaltı yapmayanlara oranla daha başarılı oldukları araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kahvaltı etmenin önemi ve yararını göz artı etmeyin. Sağlıklı ve huzurlu bir hayat için güne kahvaltı ederek başlayın…

[widget-91]

Yorum Yap