Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Limon Tüketimi Şekeri Yükseltir Mi?

Şeker Hastaları Limon Tüketebilir mi?

Kimimiz için limon kelimesi bile yüz buruşturucu bir etkenken kimimiz de tıpkı bir mandalina veya portakal yer gibi limon yemek isteriz. Bildiğiniz gibi her evin olmazsa olmazı, salatada, yemekte, çayda ve içeceklerde kullandığımız limonun faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklığı güçlendirmesinden tutun da sindirimi düzenlemesine kadar pek çok etkisi var.

Evet, limonun faydaları çok fazla. Peki, limonu herkes tüketebilir mi? Limon şekeri yükseltir mi? Diyabet hastaları limon yiyebilir mi? Aslında çoğu zaman çaylara şeker atamadığımızda tat versin diye ya da tatlının yanında tadını bastırsın diye limon tüketiriz. Ancak yaptığımızın doğru olup olmadığını bilmeyiz. Merak etmeyin; şimdi sizler için limonun içinde şeker var mı ve limonun faydaları neler gibi tüm soruları netliğe kavuşturacağız.

 

Limon Şekeri Yükseltir mi? Şeker Hastaları Limon Tüketebilir mi?

Limonun faydaları, içerdiği A ve C vitamini ile kalsiyum, magnezyum ve potasyumdan geliyor. Kabuğu soyulmuş bir limon; 1.1 gram protein ve 2.8 lif içeriyor. Amerikan Diyabet Derneği de limon, portakal ve greyfurt gibi meyveleri "Diyabet Süper Besini" olarak adlandırıyor. Limon, portakala kıyasla içeriğinde daha az şeker bulunduruyor. Dolayısıyla limon şekeri çıkarır mı, limonun içinde şeker var mı ve şeker hastaları limon tüketebilir mi sorularının yanıtı da netleşiyor. Diyabet hastası bir kimse, diğer meyveleri ne sıklıkla yiyorsa o şekilde limon da tüketebilir. Ancak şunu unutmamak gerekiyor; limon da diğer meyveler gibi porsiyonu doğru şekilde ayarlanmadığında şeker seviyesinde dengesizlikler yaratabilir.

[widget-87]

En Doğru Desteği Diyetisyeninizden Alın!

Limon şekeri yükseltir mi, limonun içinde şeker var mı, şeker hastaları limon tüketir mi ve limon şekeri çıkarır mı gibi sorularınızı detaylı bir şekilde açıkladığımı düşünüyoruz. Evet, şeker hastası olarak limon tüketebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir durum var: Limon tüketimi derken limonata ya da limonlu içecekleri kastetmiyoruz. Bir dilim limon eklenmiş bir çay, limonlu su veya bütün limon.

Bu konuda bir diyetisyen desteği alarak günlük meyve ve sebze porsiyonlarınızı belirlemeniz sizin için çok daha yön gösterici olacaktır. Ayrıca limonun faydaları olduğu karar zararı da vardır. Limon şekeri yükseltir mi sorusu kadar önemli olan bir diğer konu da limonun asidik yapısının mideyi olumsuz etkiliyor olmasıdır. Limon tüketimi doğru şekilde sınırlandırılmazsa mide yanması, ekşimesi ve ağıza acı su gelmesi gibi durumlar yaratabilir.

[widget-91]

Yorum Yap