Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Karaciğer Yağlanması Neden Oluşur? Önlemenin Yolları

Karaciğer Yağlanmasını Engellemek İçin Doğru Beslenin!

Karaciğerin vücudumuzdaki en büyük organ olduğunu ve vücudumuzda çok önemli görevleri olduğunu biliyor muydunuz? Birçok antik uygarlık karaciğeri en hayati organlardan biri olarak kabul etmektedir. Vücudumuzdaki en çok çalışan organlardan biri olan karaciğerin sindirime yardım etme ve kanı temizleme gibi önemli görevleri vardır. Karaciğer yağlanması, trigliserid içerikli yağların karaciğerde yoğunluğunun artmasıyla görülür.

Karaciğer yağlanmasında beslenme konusu karaciğer yağlanmasının tedavisi için gerçekten önemlidir. Aşırı kilolar ve obezite karaciğer yağlanmasına davetiye çıkarmaktadır. Bununla birlikte insülin direncinin ortaya çıkması karaciğer yağlanması için önemli bir etkendir. Kan şekerinin yüksek olması ve kişinin diyabet hastası olması karaciğer yağlanması için en bilindik sebeplerdendir. Peki karaciğer yağlanması sorunuyla karşılaşmamak için ne yapmak gerekir? Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir? Karaciğer yağlanmasında beslenme nasıl olmalı? Birlikte araştıralım…

 

Karaciğer Yağlanması İçin Beslenme Önerileri

Karaciğer yağlanmasında beslenme diyeti çok sayıda farklı besin maddesini içermektedir. Bu besin maddeleri karaciğer beslenmesi için çok önemli gıdalardır. Aldığınız kalori miktarını düşürmek ve yüksek lifli doğal gıdalar yemek karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorusunun cevabıdır aslında.

Diyetisyenler genellikle kişinin sağlık durumuna, kullandığı ilaçlara ve yaşam şekline uygun diyetler hazırlamaktadır. Karaciğer yağlanmasında beslenme içinde mutlaka sarımsak vardır. Advanced Biomedical Research dergisinde yapılan araştırmada sarımsağın zayıflamaya yardımcı olarak karaciğer hastalıklarında beslenme konusunda da büyük avantaj sağladığından bahsedilmiştir. Omega-3 bulunan yiyecekleri yemenin de, karaciğerin yağ seviyesinin korunmasını sağlayarak karaciğer yağlanması için bir çözüm olabileceği ortaya koyulmuştur.

[widget-87]

Annals of Hepatology dergisinde yapılan araştırmaya göre kahvenin içerisindeki maddelerin hipertansiyon ve kolesterolün düşürülmesi önemli rol oynamaktadır. Bu araştırma kahvenin karaciğer beslenmesi konusunda da önemli katkıları olduğu ortaya konmuştur. Karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler ve karaciğer yağlanması için beslenme önerileri:

  • Birçok sebze karaciğer yağlanmasında diyet listesinde bulunabilir fakat brokoli bu konuda bir baş tacıdır. Journal of Nutrition dergisinde yapılan bir araştırma uzun dönemli brokoli tüketiminin karaciğer yağlanmasını engellediğini ortaya koymuştur.
  • Uzun yıllardır doğal tedavi amacıyla kullanılan çay ve diğer şifalı bitkiler de karaciğer yağlanmasında beslenme önerisidir. Yeşil çay ve papatya çayı bunların en önemlileridir.
  • Omega 3 bakımından zengin kuru yemişler özellikle ceviz karaciğer yağlanmasında beslenme açısından oldukça etkilidir.
  • Avakado da kan şekerini ve oksidatif stresi düşürdüğünden dolayı karaciğer yağlanmasının tedavisinde kullanılabilir.
  • Elma sirkesi, limon, karahindiba da karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Karaciğer yağlanması için kesinlikle kişiye özel beslenme planı oluşturulmalıdır. Karaciğerdeki yağ oranını azaltırken kişinin besinlerden alacağı vitamin ve mineral ihtiyaçları da karşılanmalıdır. Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir diyenler için listemiz yeterli olacaktır. Karaciğer yağlanmasında beslenme önerilerinin diyetisyeniniz tarafından oluşturulması gerektiğini de mutlaka unutmayın.

Şekerden Uzak Durun!

Karaciğer yağlanması sırasında özellikle şeker ve şekerli gıdalardan mümkün mertebe uzak durmalısınız. Şekerli gıdaların yanı sıra alkollü içecekler de karaciğer yağlanması tedavisi sırasında tüketilmemelidir. Alkollü içecekler ve şekerli gıdalar gibi rafine tahıl içeren tüm gıdalar karaciğer yağlanması tedavisi sırasında kullanılmamalıdır. Tüm bunların yanı sıra kızarmış ve bol tuzlu yiyeceklerden de karaciğer hastalıklarının tedavi süresi boyunca yenmemelidir.

Karaciğer yağlanmasında beslenme, mutlaka üzerinde durulması gereken bir konudur. Karaciğer hastalıklarında beslenme danışmanlığı hizmeti almak en doğru karar olacaktır. Bu yüzden diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz. Karaciğer yağlanmasında beslenme önemi büyüktür. Doğru beslenme programı sayesinde tedavi sürecinde olumlu sonuçlar alınabilir. Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir, karaciğer yağlanmasında beslenme konusunda dikkat edilecekler için diyetisyeninizi bulun…

[widget-100]

Yorum Yap