Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Emziren Annenin Uzak Durması Gereken 6 Besin

Bebeğinizin Huysuzlanmasının Nedeni Tükettiğiniz Besinler Olabilir!

Gaz, yemeği sindirme sürecinin olası bir sonucudur. Bebeklerde süreç, bebeğin yeni geldiği dünya ile uyum sağlamaya çalışırken, beslene ve yeniliklerle alışma süreci biraz sancılı geçebilir. Bu süreçte bebeğin daha rahat olması için iş annelere düşüyor.

Emziren anneler tükettiği bazı besinler bebeklerde rahatsızlıklara neden olur. Bu rahatsızlığı emziren annelerin uzak durması gereken besinler listemizi dikkate alarak çözebilirsiniz. Peki, emziren anneler ne yememeli? Emziren anneler gaz yapabilecek ve sindirimi zor olan yiyeceklerden kaçınarak bebeğinin daha rahat ve huzurlu olmasını sağlayabilir. Emziren anneler ne yememeli? Emziren annelerin uzak durması gereken besinleri sizler için sıraladık:

1. Bakliyatlar

Emziren annelerin uzak durması gereken yiyecekler arasında bakliyatlardan arasındaki fasulye ilk sıralarda. Bebeğe gaz yapan yiyecekler arasındaki fasulye az tüketilmeli ya da hiç tüketilmemeli.

Fasulyenin barındırdığı rafinoz adlı şeker sindirim sırasında bebeğinizde gaz problemlerine neden olur. Bu da hem sizin hem de bebeğinizin huzurunu kaçıracaktır.

2. Lahana ve Çeşitleri

Beyaz lahana, brüksel lahanası sülfür bileşenlerini barındırır. Emzirme döneminde içerisinde lahana ve çeşitlerinin bünyesinde barındırdığı rafinoz maddesi dolayı bebeklerinizde sindirim problemlerine neden olabilir.

Emziren anne ne yememeli diyorsanız bir süreliğine lahana ve çeşitlerinden uzak durmanızın bebeğinizin yararına olacağını bilmelisiniz.

3.Acı ve baharatlı yemekler

Emziren annelerin uzak durması yiyecekler arasında olan acı ve baharatlı besinler, midedeki ağ asidi oranını yükseltir. Midede oluşan bu asit anne sütüne yansıyarak bebekte gaz oluşumuna ve şişkinlik hissine neden olur.

Emziren annelerin uzak durması gereken acı ve baharatlı yemekler bebeklerde gaz yapan yiyecekler arasında yer alır. Bu nedenle acı soslardan, biber ve soğan ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız bebeğiniz için önemlidir.

[widget-87]

4. Kafein İçeren Besinler

İçerisinde kafein barındıran besinler bebeklerin beyin ve kalp gelişimleri açısından tehlike oluşturur. Annenin kafein içeren besinler tüketmesi bebeklerde uykusuzluk ve huzursuzluk yapabiliyor.

Bu nedenle emziren annelerin uzak durması gereken besinler arasında çikolata, çay ve kahve de vardır. Emziren anne beslenmesi açısından bu içecek ve yiyecekler minimum tüketime sahip olmalıdır.

5. Çiğ Sebze ve Meyveler

Emziren annelerin uzak durması gereken besinler arasında çiğ tüketilen sebzeler ve meyvelerde yerini almaktadır.

Çiğ sebze ve meyveleri pişirerek gaz yapan içeriği kayba uğratılabilir. Sebze ve meyveleri haşlanmış bir şekilde tüketerek bebeğinizde gaz probleminin oluşmamasını sağlamış olursunuz.

6. Sigara ve Alkol

Bebeğin sağlığı için çok önemli olan emzirme döneminde, emziren annelerin sigara ve alkol tüketilmesi anne sütünü ve emzirme süresini azaltıyor. Sigar ve alkol ile alınan zararlı maddelerin nne sütü ile bebeğe geçmesiyle bebeğin bağışıklık sistemi zayıflıyor ve hastalıklara yakalanma riski bir okadır artıyor.

Emziren annelerin uzak durması gereken besinler arasından en önemlilerden biri alkol tüketimidir. Zararlı alışkanlıklarınız ile bebeğinizi zehirlemekten kaçının.

Emzirme döneminde bebeklerin en büyük şikâyetlerden biri gaz problemleridir. Emziren annelerin uzak durması gereken besinler listesinden yararlanarak bebeğinize gaz yapan ya da zarar veren besinlerden kaçınabilir bebeklerinizin rahatsızlığına çözüm bulabilirsiniz.

Emziren anne beslenmesi hakkında bilgi almak, emziren anne ne yememeli ve emzirirken yenmemesi gereken yiyecekler nelerdir sorularınıza yanıt almak için mutlaka diyetisyeninize ulaşın.

[widget-101]

Yorum Yap