Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Mucize Kamkat Meyvesini Henüz Tatmadınız mı?

Kamkat Nasıl Tüketilir?

Genellikle Orta Doğu ve Çin’ bulunan mucize kamkat meyvesi diğer adıyla kumkat meyvesi, toplumumuz tarafından çok bilinmese de zengin vitamin ve mineralleri sayesinde tam bir sağlık deposu denebilir. Turunçgillerin en güzel lezzetlerinden biri olan  kamkat, hafif ekşi tada sahip olması nedeniyle ağızda portakal ve limon arasında bir tat bırakır.

Ülkemizde de yeni yeni popüler olmaya başlamış olan kamkat faydalı besin öğeleri arasında yerini hızla aldı. Peki kamkat nedir? Kamkat nasıl yenir? Kamkat meyvesinin faydaları nelerdir? Kamkat nasıl tüketilir? Gelin, yakından bakalım…

 

Kamkat Meyvesi Ne İçin Tüketilmeli?

Kamkat nedir sorunuza yanıt verdiğimize göre kamkat nasıl yenir sorunuza geçelim. Kamkat meyvesi diğer meyvelerin aksine kabuklu ve çekirdekli tüketilen bir besin öğesidir. Acı ve ekşi tada sahip olan çekirdekleri çıkartılarak da tüketilebilir. Kabuğuyla da yenilen kamkat meyvesi ucu kesilerek suyu emilebilir.

Kamkat meyvesi reçel ve marmelat olarak da tüketilebilir. Aynı zamanda keklere ve tatlılara katılarak aroma olarak da kullanılabilir. Kamkat meyvesi soğuk havalarda tercih ettiğimiz yiyeceklerden biri olan dondurmalarda tatlandırıcı olarak da kullanılabilir. Kamkat meyvesiyle turşu ve salata olarak da tüketilebilir.

[widget-87]

Kamkat Meyvesinin Faydaları

Kamkat meyvesi çok güçlü bir antioksidandır. İçerisinde bulundurduğu C vitamini sayesinde oldukça faydalı olan kamkat meyvesi kış aylarında geçirilen nezle, grip, boğaz enfeksiyonlarına, soğuk algınlığa hastalıklarına karşı önleyici bir besin görevini görür. Kamkat meyvesini hastalıkta bile tüketiminden mutluluk duyacağınız meyvelerdendir. Sizde hastalıklardan korunmak için mucizevi kamkat meyvesini tüketebilirsiniz.

Kamkat meyvesinin faydaları nelerdir, birlikte bakalım:

  • Kamkat meyvesi sindirim sisteminin sağlıklı çalışarak iştahsızlık, bulantı ve mide rahatsızlıklarının önlenmesinde önemli bir etki yaratır.
  • Minik yapısıyla içerisinde bolca A1,B2 ve B3 vitaminleri bulundurun mucizevi meyve kamkat, sinir sistemini bu vitaminler sayesinde güçlendirir ve destekler.
  • Kamkat meyvesinin tüketimi ile stres kaynaklı baş ağrılarının azalması sağlanabilir.
  • Kamkat meyvesi içerisinde bulundurduğu yüksek orandaki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Mucizevi kamkat meyvesi içerisinde bulundurduğu kalsiyum sayesinde diş ve kemik gelişiminde önemli bir yere sahiptir.
  • Kamkat meyvesi faydaları arasında antiseptik özelliği ile mikropları öldürebilen kamkat, basit çaplı gıda zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarının iyileşme sürecinde iyileşmeyi destekleyici bir yiyecek olarak tüketilebilir.

Mucizevi kamkat meyvesi boyutu küçük ama vücudumuza faydası gördüğünüz gibi epeyice büyüktür. Tüketimi de bir o kadar zevklidir. Kamkat meyvesini hem hastalıklardan korunmak hem de sağlıklı atıştırmalıklar için tüketebilirsiniz.

Sağlıklı Atıştırmalıklar İçin Kamkat Meyvesi İyi Bir Seçim

Günümüzde sağlıksız gıda, atıştırmalık ve fast food tüketimi aşırı derecede artmış bulunuyor. Bu sağlıksız tüketimin önüne geçip sağlıksız gıdaların yerini alabilecek birçok besin maddesi vardır. Bunlarda biride kamkat meyvesidir. Kamkat meyvesi sağlıklı atıştırmalık olarak direkt olaraktan tüketilebilir. Diyet yapan bireyler için de ara öğünlerde tüketilebilir bir seçenektir.

Gün geçtikçe sağlıklı yaşamın önemi daha fazla anlaşılıyor. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmek şart. Uzman diyetisyenlere danışarak içerisinde mucizevi meyvelerden biri olan kamkatın da bulunduğu sağlıklı beslenme programları oluşturabilirsiniz.  Sağlıklı yaşama çok yakınınızda.

[widget-91]

Yorum Yap