Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yetersiz Beslenme Nedir? Bu 7 İşarete Dikkat!

Yetersiz Beslendiğimizi Nasıl Anlarız? Yetersiz Beslenmenin Belirtileri

Yetersiz beslenme, kişinin günlük ihtiyacı olan besinleri, vitamin ve mineralleri tüketmemesidir. Yaşam standartları, yeme-içme alışkanlıkları, hormonal sorunlar ya da ekonomik problemler nedeniyle herkesin yeterli ve dengeli beslenmesi söz konusu olmayabilir. Yetersiz beslenme nedeniyle yorgunluk, saç dökülmesi, cilt kuruluğu ya da mide problemleri ile karşılaşılabilir. Çocuklarda ise gelişimsel problemler ve zayıf bağışıklık sistemi gibi ciddi sorunlar görülebilir. Yetersiz beslenmenin nedeni kişiden kişiye değişecektir. Yetersiz beslenme belirtileri hakkında bilgi sahibi olunması erken müdahaleyi kolaylaştıracaktır.

Uzman hekim ve diyetisyen tarafından müdahale edilmesi gereken yetersiz beslenmenin işaretleri ve etkilerine gelin, yakından bakalım…

1. Yorgunluk

Yetersiz beslenmenin işareti olarak ilk sırada yorgunluk var. Gün içinde vücudumuzun düzenli çalışması için gerekli olan enerjiden daha az yiyecek tükettiğimizde kendimizi yorgun hissetmemiz kaçınılmazdır.

Düşük enerji alımı nedeniyle fiziksel ve zihinsel yorgunluk görülebilir. Aynı zamanda kişinin günlük işlerini yapmasını aksatabilir, çalışma ve okul performansında ciddi düşüşler meydana getirebilir. Yetersiz beslenmenin belirtileri barizdir.

2. Sık Hastalanmak

Yetersiz beslenmenin belirtileri olarak sık hastalanmayı da gösterebiliriz. Bağışıklık sistemini zayıflatan ve hastalıklara karşı mücadelede sizi savunmasız bırakan yetersiz beslenme, ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Özellikle çocuklarda yetersiz beslenme, sürekli hasta olmalarına ve bu hastalıkların uzun sürmesine sebebiyet verebilir. Yetersiz beslendiğimi nasıl anlarım diyorsanız hasta olma sıklığınıza bir bakın.

[widget-87]

3. Saç Dökülmesi

Yetersiz beslenme nedir diyenler için bir diğer işaret de saç dökülmesidir. Sağlıklı saçların ihtiyacı olan proteinler, mineraller, esansiyel yağ asitleri ve vitaminlerin alımındaki eksiklikler, saç renginde veya yapısındaki değişikliklere neden olur.

Yetersiz beslenme saç köklerini güçsüzleştirerek dökülmesine neden olur. E, B12 gibi saçın ihtiyaç duyduğu vitaminlerin alınmaması saç dökülmelerini hızlandırır.

4. Gelişim Bozuklukları

Yetersiz beslenmenin belirtileri arasında gelişim bozuklukları da var. Özellikle çocuklarda kas ve zihin gelişimi için gerekli olan proteinlerin alınmaması ya da yanlış tüketilmesi hem fiziksel hem de bilişsel sorunlara davetiye çıkarır.

Ergenlik döneminde ise kemik sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken süt ve süt ürünlerinin eksikliğinde yaşıtlarından daha zayıf ve kısa olma gibi sorunlar görülebilir. Yetersiz beslenmenin işareti her açıdan kendini gösterir.

5. Cilt Problemleri

Yetersiz beslenmenin işareti cilt üzerinde de rahatlıkla görülebilir. Yeterince yemek yemeyenlerde cilt lekeleri, kuruluk, dökülme vb. sorunlarla karşılaşmak kaçınılmazdır.

Aynı zamanda cildin ihtiyacı olan E, B3, Niasin gibi vitaminlerin tüketilmemesi de ciltte rahatlıkla iltihap oluşmasına, güneş ışınlarından korunmamasına neden olabilir. Yetersiz beslenme cilt problemlerini de tetiklemektedir.

6. Depresyon

Yetersiz beslenmenin belirtileri arasında belki de en can sıkıcı olan depresyondur. Araştırmacılara göre vücudun mutluluk hormonu salgılaması için gerekli olan vitamin gruplarının tüketilmemesi halinde kişi kendini yorgun ve mutsuz hissediyor.

Aynı zamanda D ve B12 vitamini eksikliğinde de yetersiz beslenmenin etkileri arasında yer alan depresyon görülmesi kaçınılmaz oluyor.

7. Kabızlık

Yetersiz beslenmenin işareti ve ciddi bir belirtisi olan kabızlık, az yeme-içmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Yetersiz beslenme neticesinde bağırsak hareketleri yavaşlar, vücutta dışkıya dönecek daha az yiyecek bulunur.

Haftada 3’ten az bağırsak hareketi olanların yetersiz beslenmenin işaretleri ve etkilerini taşıdığı söylenebilir.

Yetersiz beslenmenin belirtileri, her insanda farklı şekilde görülebilir. Ancak yetersiz beslenmenin etkileri hemen hemen aynıdır. Gelişim bozukluklarından psikolojik sorunlara kadar kişinin hayatını ciddi şekilde etkileyecek problemlerin görülmesine neden olan yetersiz beslenmeden mutlaka korunmak gerekir. Yeterli ve dengeli beslenmek isteyenlerin yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahip olması durumunda diyetisyene gitmeleri şarttır…

[widget-91]

Yorum Yap