Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Emziren Anneler Nasıl Beslenmelidir?

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Hangileri? 

Emzirme yeni doğan bir çocuğun sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Yeni doğuran bir annenin de doğumdan hemen sonra emzirmeye başlaması süt yapımını kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple emziren annenlerin yeyip içtiklerini dikkat etmesi gerekmektedir. Annenin sadece bebeği için değil kendi sağlığı için de bir nevi 2 kişilik beslenmesi önemlidir.

Emzirme dönemi kimi annelerde değişse de ortalama olarak 2-12 ay kadar sürmektedir. Bu süreçte annelerin dengeli ve düzenli beslenmesi hem kendi sağlığı açısından hem de çocuğunun sağlığı açısından faydalı olacaktır. Emzirme döneminde beslenme dengeli olmazsa hem doğum sonrası dönemde kendi sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz hem de çocuğunuza içireceğiniz sütün mineral ve vitamin açısından kalitesi düşük olur. Peki emziren anneler nasıl beslenmeli? Emziren anneler ne yemeli, ne yememeli? Daha yakından bakalım…

 

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Doğum sonrası dönemde alınan kiloları vermenin birçok anne için büyük sıkıntı olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak işin uzmanları bu dönemde çocuğunuzun sağlığını ve kendi sağlınızı tehlikeye atmadan düzgün ve dengeli bir beslenme yöntemiyle bu istenmeyen durumlardan kurtulabileceğinizi ifade ediyorlar. Emziren anneler nasıl beslenmeli sorusuna kişiye uygun programlarla yanıt veriyorlar.

Fakat emzirme döneminde beslenme sırasında ilk aylarda çocuğun en hızlı gelişim dönemi olması sebebiyle daha dikkatli hareket edilmesi gerekiyor. 4. Aydan itibaren ise normal diyet uygulamalarına başlayabilirsiniz. Uzman diyetisyenlerin emziklik döneminde beslenme tavsiyeleri ise şu şekilde:

 • Emziren anneler nasıl beslenmeli sorusunun ilk yanıtı olarak  her gün 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze mutlaka yenmelidir. Unutmayın ki çocuğunuzu emzirdiğiniz için proteinli besinler sizin için çok önemlidir.
 • C vitamini yönünden meyveler de emzirme döneminde beslenme süreci için tüketilmesi gerekenler arasındadır; portakal, yeşil biber, mandalina gibi meyveler yenebilir. C vitaminin fazla alınması sizi birçok hastalıktan koruyacaktır. Emzirme döneminde beslenme açısından C vitamininin önemi büyüktür.
 • Emzirme döneminde beslenme sırasında tüm besin ögelerinden doğru miktarda tüketmelisiniz. 3 ana ve 3 ara olmak üzere günde toplam 6 öğün yemek yemelisiniz.
 • Emziren anneler nasıl beslenmeli diyorsanız süt yapan kara lahana, ıspanak ve özellikle dereotu gibi yeşil yapraklı sebzeler, nohut, fasulye, barbunya gibi baklagiller, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler, sarımsak, kimyon, yulaf ve eski kaşar mutlaka mutfağınızda olmalı.
 • Emziklilik döneminde beslenme sırasında günde en az 2 litre su içmelisiniz.
 • Emziren anne diyeti yapmadan önce sağlığınız için her gün 5-6 porsiyon meyve ve sebze tüketmelisiniz.

[widget-87]

 • Kayısı ve ayva kompostosu, gaz yapmıyorsa süt de emziren anneler ne yemeli sorusunun cevabıdır.
 • Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında olan rezene ve papatya çayını da günlük tüketebilirsiniz. Emziren anneler nasıl beslenmeli endişenizi bu sakinleştirici çaylarla da giderebilirsiniz.
 • Gün içinde 4-5 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketin.
 • Günde 1 avuç çiğ kuruyemiş yiyerek iyi yağlar da anne sütünü arttıran yiyecekler arasındadır.
 • Emzirme döneminde beslenme sırasında tam taneli tam tahıl tüketmeye özen gösterin. Özellikle bulgur, firik, buğday, karabuğdayı öğünlerinize ekleyin.
 • Emziren anneler nasıl beslenmeli diyorsanız dereotu ve taze fesleğenin de anne sütünü arttırdığını unutmayın.
 • Ara öğünlerinizde taze-kuru meyve tüketin. Emzirme döneminde beslenme sırasında meyve bol bol yenmelidir.
 • Emziren anneler nasıl beslenmeli sorusunun bir yanıtı da tuz tüketimine dikkat edilmesidir. Mutlaka iyotlu tuz kullanın.
 • Çay, kahve, kola gibi şekerli ve asitli içecekleri tüketmeyin. Emziren anneler ne yememeli diyorsanız kesinlikle asitli içecekleri hayatınızdan çıkarın.
 • Emzirme döneminde beslenme sırasında demir yönünden zengin et, tavuk, balık, yumurta, sakatatlar, kuruyemişler, kurutulmuş meyveler, pekmez ve yeşil yapraklı sebzeler mutlaka tüketilmelidir.

Emziren anne ne yemeli sorusuna bir diğer açıdan baktığımızda uykunun da aslında ruhunuzun gıdası olduğunu söyleyebiliriz. Uyku kalitenizi artırmak için özellikle bu dönemde kafeinli içeceklerden uzak durmalı ve günde 8 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

Emziren Anneler, Bu Yiyeceklerden Uzak Durun!

Emziren anneler ne yememeli sorunuza cevap verecek olursak kesinlikle içeriğini bilmediğiniz hiçbir gıda maddesini tüketmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Gıdalarda bulunan katkı maddeleri anne sütünden bebeğe geçerek istenmeyen durumlara neden olabilir. Ayrıca kuru fasulye, nohut gibi baklagiller, içlerindeki sülfür nedeniyle karnabahar, brokoli, lahana, elbette gazlı içecekler, acı ve baharatlı yemekler, inek sütü, portakal, kavun, kiraz, pırasa, kereviz, enginar, barbunya gibi besinlerden de uzak durmalısınız.

Anne sütünü arttıran yiyecekler hakkında bilgi almak, emziren anneler nasıl beslenmeli sorunuza cevap bulmak, emzirme döneminde beslenme yanlışlarınızın farkına varmak için diyetisyeninizi mutlaka ziyaret edin. Bebeğiniz ve kendiniz için en doğru şekilde beslenin…

[widget-101]

Yorum Yap