Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Stresin Beslenme Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Stresliyken Daha Çok Yiyenlerden Misiniz?

Stres her insanın yaşamında az ya da çok ancak mutlaka olan bir sorundur. Modern dünyada herkesin hızlı bir yaşama sahip olması, iş ve okul koşuşturması, geçim derdi gibi pek çok faktör strese neden olmaktadır. Stresin nedenleri kişiye göre değişse de etkileri hemen hemen benzerdir. Genel olarak psikolojik sorunlara ve beslenme problemlerine neden olan stres, yenilmediği taktirde kişinin yaşamına hükmetmektedir.

Stresin hayatınıza etki etmesine izin vermeyin!

Stres ve beslenme hem psikolojik etkiler yaratmakta hem de sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Stres insan üzerinde yorgunluk, saldırganlık, sinirlilik gibi durumlara neden olurken, stresin neden olduğu aşırı yeme, iştah kesilmesi, titreme gibi bedensel tepkiler de sıklıkla görülmektedir. Ayrıca stresin insanların karar verme yetilerini de olumsuz etkilediği araştırmalarda ortaya konulmuştur.

Bu nedenle kilo almanızın ya da kilo verememenizin altında yatan neden stresli bir hayat sürmeniz olabilir. Peki stres ve beslenme dengesini nasıl sağlayacaksınız? Stresle nasıl baş edeceksiniz? Strese iyi gelen yiyecekler ya da stresi arttıran besinler neler? Gelin, daha yakından bakalım…

 

Stres ve Beslenme İlişkisi – Strese Karşı Beslenme Önerileri

Stres durumunda beynin hipotalamus bölgesi etkilenmekte, beyin ve böbreküstü bezlerinden salgılanan hormonların dengesi değişmektedir. Stres altındayken kortizol, adrenalin ve troid hormonları artarken serotonin azalarak iştahımızı ve ruh halimizi etkilemektedir. Vücuttan salgılanan kortizol hormonunun artması özellikle karın ve göbek bölgesinde yağlanmaya neden olmaktadır. Aynı zamanda stres halinde endorfin seviyesini yükselten şekerli ve yağlı gıdaları tüketme isteği artmaktadır. Sindirim sistemini de yavaşlatan stres faktörü kilo almayı kolaylaştırmaktadır. Stres ve beslenme birbirinden kopmayan bir bağa sahiptir.

[widget-87]

Stres aynı zamanda iştah kesilmesine de neden olabilmektedir. Stresliyken dengesiz ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak da hızlı kilo verme durumu görülebilir. Halsizlik, adet ve uyku düzensizliği, kas ve güç kaybı, besin öğesi yetersizliği de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle mutlaka stres ve beslenme alanında uzman diyetisyenlerden destek almak gerekir. Strese karşı beslenme ilkelerini öğrenmek yardımcı olacaktır.

Stresle savaşmak için bu besinleri tüketin!

Stres ve beslenme arasında çok kuvvetli bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki tek taraflıymış gibi görünse de çift taraflı bir ilişki söz konusudur. Zira hem stresi arttıran yiyecekler hem de stresi azaltan yiyecekler vardır. Strese karşı beslenme listenizde mutlaka olması gereken strese iyi gelen yiyecekler ve önerilerimiz şunlar:

 • Mutluluk hormonu salgılatan bitter çikolata tüketmelisiniz. Stres ve beslenme arasındaki denge yararlı çikolatalarla da kurulabilir.
 • Strese iyi gelen yiyecekler arasında tavuk, süt, yumurta, kurubaklagiller, muz, kakao, sarımsak da mutfağınızda olmalıdır.
 • Stresi azaltan yiyecekler yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, maydanoz, roka, tere, pazı, kuru fasulye, mercimek, nohut, magnezyumun iyi kaynaklarından olduğu için tüketilmelidir.
 • Vücuttaki endorfin seviyesini arttırmak için ise basit karbonhidratlar yerine posadan da zengin olan mevsim sebze ve meyveleri, kurubaklagiller ve tahıllardan faydalanılmalıdır.
 • Balık, badem ve fındık da strese iyi gelen besinler arasındadır.
 • Avokado ve yaban mersini de stres ve beslenme düzeninizde size destek olacaktır.
 • Papatya, yeşil çay ve yasemin gibi bitki çayları da stresi azaltan yiyecekler listemizdedir. Günde en az 1 fincan tüketilmelidir.
 • Susuz kalmak da stres nedeni olduğu için gün içinde 2 litreden az su içmemeye dikkat edilmelidir. Strese karşı beslenme sürecinizde bolca su için.

B12 vitamini, çinko, magnezyum ve antioksidan içeren her tür besin, stresi yenmenizi sağlayacaktır. Stres beslenme ilişkisi diyetisyen kontrolünde daha hızlı sonuçlanacaktır. Stres ve beslenme dengesi kişiye özel beslenme programlarıyla sağlanacaktır.

Stresi arttıran bu besinlere yaklaşmayın!

Stresi arttıran besinler sayıca çok fazladır. Fast food olarak tanımlanan besinler ilk sıralarda yer almaktadır. İçerdikleri yüksek sodyum nedeniyle strese neden olan fast food gıdalar sağlığınız için de büyük tehdit olmaktadır. Stresi arttıran besinler şunlardır:

 • Yüksek oranda şeker ve tuz
 • Kafein içeren içecek ve besinler
 • Yapay tatlandırıcı içeren gıdalar
 • Alkollü içecekler
 • Gluten içeren gıdalar
 • Çay
 • Rafine karbonhidratlar
 • Şarküteri ürünleri
 • Gazlı içecekler

Stres ve beslenme arasındaki ilişki kişinin tüm hayatını etkileyeceği için denge kurulması gereken bir sorundur. Strese karşı beslenme alışkanlıkları değiştirilerek kişinin daha sağlıklı bir hayat sürmesi mümkündür.

Stresin Beslenme Üzerindeki Olumsuz Etkisini Çözmek İçin Egzersiz Yapın!

Strese iyi gelen yiyecekler dışında egzersiz de stresin bir çözümü olmaktadır. Spor yapmak insanın stresini alan ve onu rahatlatan bir aktivitedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanılırken yapılan sporlar da kişinin daha fit olmasını sağlarken stres unsurlarına karşı savaşmayı da kolaylaştıracaktır. Stres ve beslenme ile hareketli bir hayat kişinin sorunlarından kurtulmasını sağlayacaktır.

Diyetisyeninizden destek alın!

Stres ve beslenme ilişkisi birbirine ciddi derecede etki eden iki farklı kavramdır. Bazı kişilerde stres iştahı tetiklerken, bazı kişilerde iştahın kapanmasına yol açmaktadır. İki durum da hem kısa hem de uzun vadede insan sağlığı için olumsuz sonuçlar yaratmaktadır. Stresli dönemlerde beslenme dengesi bozulan kişilerin az ya da çok yeme durumlarının önüne geçmesi için mutlaka uzman bir diyetisyen ile iletişime geçerek stres ve beslenme danışmanlığı almaları faydalı olacaktır. Strese karşı beslenme önerileri öğrenilerek stres ve beslenme uygulamalarıyla kişinin hayatı değişebilir.

[widget-103]

Yorum Yap