Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Okul Başarısını Sağlıklı Beslenmeyle Arttırın!

Okul Çağı Çocuklarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Diyetisyenler ve çocuk sağlığı uzmanları; okul çağında edinilen beslenme alışkanlıklarının ileri yaşlardaki beslenme düzenini etkilediği ve sağlıklı beslenmenin okul başarısını arttırdığını söylüyor. Okul çağında bedensel ve zihinsel gelişimin aksamaması, başarılı bir eğitim dönemi geçirmek için okul başarısı ve beslenme arasındaki ilişkiye dikkat edilmesi gerekiyor.

Doğru beslenmek zihin performansını da arttırır!

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş döneminde olduğu gibi özellikle de çocuklar için çok önemlidir. Çocuklarda sağlıklı beslenme, okul öncesinde çocukların büyüme ve gelişme nedeniyle pek çok besin ihtiyacı olması açısından önemlidir. Çocukluk döneminde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şişmanlık gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturmaktadır.

Okul günleri de çocukların evden uzakta olduğu uzun saatler anlamına geldiği için anne ve babaları telaşlandıran bir durumdur. Evden uzak olan çocuğun besin seçimleri konusunda aile dışındaki bireyler de etkili olabilir. 6-12 yaş aralığı çocuklar için okul başarısını arttırma konusunda hem dış etkenlerin hem de ailenin yönlendirici olması gerekir. Okul başarısını arttırma yolları neler? Okul çağında beslenme nasıl olmalıdır? Okul başarısı ve beslenme arasında gerçekten bir ilişki var mı? Birlikte inceleyelim…

 

Okul Çağında Sağlıklı Beslenmenin Genel İlkeleri

Okul çağında beslenme her çocuk için farklı planlanmalıdır. Her çocuk için boy, kilo, yaş, fiziksel aktivite düzeyi değişkenlik göstereceği için metabolizma hızı da değişir. Ancak yine de okul başarısını arttırmanın yolları olarak standart beslenme modellerinden bahsetmek mümkündür.

Kalsiyumu ve meyveleri unutmayın!

Okul başarısı ve beslenme arasındaki ilişkide çocuklar günlük kalorilerinin çoğunu tahıllar, meyve ve sebzeler, süt ürünleri ve kurubaklagiller, et ürünleri gibi proteinden zengin besinlerden sağlamalı. Yağ, tuz ve şeker içeriği fazla olan paketli gıdalardan uzak durulmalıdırlar. Ayrıca okul başarısını arttırma yolları şunlardır:

 • Okul başarısını arttırma konusunda günlük 2-3 bardak kadar süt kalsiyum ihtiyacını önemli ölçüde karşılarken D vitamini ile zengileştirilmiş sütler tercih edilmelidir.
 • Okul başarısını arttırmanın yolları olarak çocuklarınızı tok tutacak lifli gıdalardan yararlanabilirsiniz.
 • Meyve ve sebzeler mutlaka beslenme çantalarında olmalı. Çocuklarda sağlıklı beslenme için taze sebze ve meyvenin önemi büyük.
 • Okul başarısının arttırma yolları arasında en önemlisi elbette kahvaltı. Süt, peynir, taze sıkılmış meyve suyu mutlaka çocuğunuzun kahvaltısında olmalı. Çocuğunuz süt tüketmiyorsa içine bal, pekmez veya 1 tatlı kaşığı kakao da ekleyebilirsiniz.

[widget-87]

 • Okul başarısı ve beslenme ilişkisinde mutlaka 4 besin grubundan gün içinde dengeli almasını sağlamalısınız. (Süt ve süt ürünleri, et, sebze ve meyve, tahıl)
 • Okul başarısını arttırma yolları olarak beslenmesine; peynirli tost, taze sıkılmış meyve suyu, tahıl, süt, muz, ev yapımı reçel, kuru üzüm ya da yulaf ezmesi gibi sağlıklı gıdalardan menüler hazırlayın.
 • Evde hazırlanmış az şekerli ve yağlı kurabiyeler, börekler de okul çağında beslenme sırasında çocuklarınızın sağlıksız arkadaş menülerine özenmesini engelleyecektir.
 • Yumurtalı, tavuklu ya da ton balıklı sandviç de çocuklarda sağlıklı beslenme için ilgi çekici öğünlerden olacaktır.
 • Çocuklarınızın okul kantininden yemesini engellemek için beslenme çantasına sebze ve meyveleri atıştırmalık tarzda hazırlamalısınız.
 • Ayrıca anne baba olarak okul başarısı ve beslenme açısından çocuklarınıza doğru örnek olmalı, ona yiyeceği besinlerin sağlayacağı faydaları anlatmalısınız.
 • Okul başarısını arttırma amacıyla evinize cips, çikolata, asitli içecekler ve hazır meyve suları almayın.
 • Okul çağında beslenme sürecinin sağlıklı işlemesi için ara öğün alışkanlığı kazanmalarını sağlayın. Sebze çubukları, kuruyemiş, meyve gibi seçenekler sunun.

Doğru beslenen çocuklarda zihin performanslarının daha iyi olduğu yapılan çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Okul başarısı ve beslenme mutlaka dengeli bir düzene sahip olmalı. Çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlığı oturtulduğunda okul başarısı da paralel olarak artmaktadır. Okul başarısı nasıl arttırılır diyorsanız çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmanız şarttır.

Sağlıklı Menüler Okul Başarısını Arttırıyor!

Gün içerisinde farklı besinlerle hazırlanmış kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri çocukların başarılarını arttırıyor. İyi bir kahvaltı çocukların öğrenme sürecini ve beyin gelişimini de olumlu yönde etkiliyor. Kahvaltı yapan çocuklarda konsantrasyon sorunu yaşamadıkları için okul başarısı daha yüksek oluyor.

Sağlıklı beslenen çocuklar derslerde karşılaştıkları problemleri daha kolay çözüyor ve fiziki performans gerektiren beden eğitimi dersleri gibi derslerde de daha başarılı oluyorlar.

Çocuklarınızın geleceğini düşünün!

Okul başarısını arttırma yolları nedir diye düşünen aileler için çocukların besin ihtiyaçlarının doğru karşılanmasının önemini tekrar vurgulayalım. Süt, tahıl, lif, sebze, meyve, fındık, ceviz, badem, peynir, yoğurt, balık, et ve 4 besin grubunun her bir elemanı çocuğunuz için çok faydalı unutmayın.

Onlara sağlıklı beslenme çantaları hazırlarsanız okul başarıları da mutlaka artacaktır. Okul başarısı ve beslenme hakkında uzman desteği almak, çocuklarda okul başarısını arttırma yolları ve yöntemlerini öğrenmek isterseniz diyetisyeninize ulaşmanız yararlı olacaktır.

[widget-95]

Yorum Yap