Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Mutluluk Veren Besinler Neler?

Ruh Halinizle Yediğiniz Besinlerinde Alakası Var!

Genel olarak insanlar bazı duygu durumlarında yiyecek tüketimi yapar. Peki, bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Araştırmalara göre gıdalar ruh halimizi sandığımızdan çok etkilemektedir. Hatta ddepresyon ile mücadelede mutluluk veren besinler arasında olan çikolata, tatlı gibi yiyeceklerin fazla tüketildiği de uzmanlar tarafından saptanmıştır. Bunun nedeni çikolata gibi yiyeceklerin içerisinde bulundurduğu serotonindir. Depresyonla mücadelede uzmanlar beyinde bulunan serotonin seviyesini arttırmanın doğru olduğunu söyler. Serotonini sadece ilaçlardan değil mutluluk veren besinlerden de karşılamak mümkündür. Peki, nedir bu mutluluk veren besinler? İşte sizin için ruh haline iyi gelen besinler ve mutlu eden yiyecekleri listeledik:

1.Makarna

Mutluluk veren besinler arasın yer alan makarna, içerisinde bulundurduğu karbonhidrat beyine mutluluk duygusunu harekete geçiren seratonin hormonunu tetikliyor.

Mutluluk hormonu sağlayan besinlerden biri olan makarna aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir. Aksi takdirde ruh haline iyi gelen besinler arasında yer alan makarna kilo almalara neden olabilir.

2.Kakao

Mutluluk veren besinler arasında yerini alan kakao içerisinde barındırdığı fenilalanin nedeniyle depresyon tedavisinde kullanılmıştır. Serotonin oranını yükseltmesiyle ruh haline iyi gelen besinler içerisine dâhil edilir.

Beyne mutluluk veren yiyecekler arasındaki kakao, aynı zamanda doğru kullanıldığında çeşitli sağlık sorunlarına da iyi gelmektedir.

3.Muz

Muz potasyum açısından zengin bir meyvedir. Serotonin açısından da zengin oluşuyla mutluluk veren besinler arasında yerini alır.

Beyne mutluluk veren yiyecekler arasında olan muzdan günde bir adet tüketerek keyfinizi yerine getirebilirsiniz ya da mutsuzken bir adet muz tükettiğinizde kendinizi daha iyi hissettiğinizi gözlemleyebilirsiniz.

4.Ceviz

İşte mutluluk veren besinler arasında yerini alan ve faydası saymakla bitmez ceviz, içerisinde bulundurduğu triptofan isimli aminoasit sayesinde vücut seratonin üretimini arttırarak mutlu olmayı sağlıyor.

Mutlu eden yiyecek olan cevizden günde üç tane tüketmek bireyin stresini azaltarak daha rahat ve huzurlu bir yaşam sürmesini sağlar.

[widget-87]

5.Avokado

Bilim insanları avokadonun bünyesinde barındırdığı folik asitin metabolizma için önemli etmenlerden biri olduğunu söylemektedir. Aynı zamanda mutluluk hormonu sağlayan yiyecekler arasında gösterilmektedir.

Mutluluk veren besinler arasında yer alan avokado vücuttaki enerji düzeyini yükseltir. Modunuzu yükseltmek için avokado iyi bir seçenek olabilir.

6.Kivi

Mutluluk veren besinler arasında yerini alan kivi, yüksek oranda C vitamini, antioksidanlar ve serotonin bulundurur. Mutluluk veren yiyecekler arasında olan kivi barındırdığı aktifleştirici enzimlerin metabolik enerji düzeylerini iyileştirdiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Mutlu eden yiyecekler içerisinde yer alan kiviyi günde iki adet tüketerek stresinizi azaltır ve enerjinizi yükseltirsiniz.

7.Acı Biber

Günümüzde en çok tüketilen baharatlardan biri olan acı biberler endorfin seviyesini yükseltme özelliğine sahiptir. Bu özellikle acı biberler mutlu eden besinler gurubuna dâhil olmaktadır.

Mutluluk veren besinler gurubunda olan acı biberi gün içerisinde yeterli miktarda olacak biçimde istediğiniz şekillerde tüketerek mutluluğu yakalayabilirsiniz.

8.Bal

Bal içerisinde bulundurduğu früktoz olarak bilinen şeker sayesinde enerji ve sabır seviyesini yüksekte tutarak modun düşmesini önlemektedir. Bu özelliği ile mutlu eden besinler arasında önemli bir yere sahiptir.

Sabah kahvaltılarınıza beyne mutluluk veren yiyecekler arasındaki balı eklerseniz güne daha enerjik ve mutlu başlayabilirsiniz.

İş yaşamında ve özel hayatta kişisel sorumluluklar ve stres gibi nedenlerden gün içinde kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda çoğu kişi kendini iyi hissetmek için atıştırmalıklardan yararlanıyor. Bu atıştırmalıkları mutluluk veren besinler arasındaki yiyeceklerden kullanırsanız hem sağlıklı besin tüketimi yaparsınız hem de mutluluk seviyenizi yükseltirsiniz. Stres ve üzüntü durumlarını besin tüketimi gidermek istiyorsanız daha kalıcı bir mutluluk için uzman diyetisyenlerin hazırladıkları beslenme programlarından yararlanabilirsiniz.

[widget-103]

Yorum Yap