Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Depresyondan Kurtulmak İçin Öneriler

Depresyonun Pençesinden Kurtulmak İçin Bunları Yapın!

Yaşamdan zevk alamama, mutsuzluk, enerji düşüklüğü, ağlama nöbetleri… Bu durumları yaşıyorsanız depresyonda olabilirsiniz. Genel olarak depresyon kadınların yaşadığı, kişinin duygularını dışa vurmada ortaya çıkan bir bozukluktur. Ancak herkesin hayatında en az bir kere yaşadığını söyleyebiliriz. Depresyon süreci biraz sancılı bir dönemdir ve üzerine gidilmediğinde kronikleşebilir.

Yaşam kalitesini düşüren bu zor dönemi kolay ya da zor atlatmak tam olarak sizin elinizdedir. Depresyondan kurtulmak için uzmanların önerilerini dikkate alarak ya da psikolojik destekle hayatınızı daha güzel ve yaşanabilir hale getirebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız depresyondan kurtulmak için öneriler listemiz ise şöyle:

1. Sabah Uyanınca Pencereyi ve Perdeyi Açın

Depresyondan kurtulmak için ilk olarak pencere ve perdeyi açın! Depresyonun verdiği mutsuz, enerjisiz ve sürekli yatağa bağlı olma isteğinden kurtulmalısınız.

Yatağa kazınma durumuna karşı alınacak en güzel önlemlerden biri sabah camı açıp oksijeni ciğerlerinizde hissedecek derin bir nefes almak olacaktır. Depresyondan nasıl çıkılır diyorsanız bu yöntemi mutlaka deneyin.

2. Yakınlarınızla Zaman Geçirin

Depresyondan kurtulma yolları arasında etkili olan şeylerden biri sizi anlayan ve sizi iyi tanıyan yakınlarınızla zaman geçirip, sohbet etmek olacaktır.

Yalnız kalıp kabuğunuza çekilmekten vaz geçin! Depresyona ne iyi gelir diyorsanız mutlaka arkadaşlarınızla olmaya özen gösterin.

[widget-87]

3.Hareketsiz Kalmaktan Kaçının

Depresyonda olan kişiler genellikle bir şeyleri yapma isteği olmaz ve günlük yaptığı işlerden zevk almazlar. Depresyondan kurtulmak bu davranışları sürdürerek mümkün değildir. Evde kapalı kalmayın.

Günlük faaliyetlerinizi yerine getirin. Depresyondan kurtulma öneriler arasında hareket şart. Eğer kabuğunuz çekilirseniz depresyon seviyenizde artmalar meydana gelebilir.

4. Geçmişe Odaklanmayın

Depresyondan kurtulmak için önerilerden en önemlisi geçmişse odaklanmamaktır. Geçmişe ve geçmiş yaşamda yaşanmış olan olayları sürekli düşünmeniz size faydadan çok daha fazla zararı vardır. Saplantılı geçmişe odaklanma olayı kişiyi daha çok depresyona sürükler ve mutlu olmasını önler.

Depresyondan kurtulma yolları arasında en önemlilerden biri olan geçmişten kurtulma konusunda mutlaka kararlı olun. Eğer tek başınıza depresyondan kurtulmak zor geliyorsa destek alın.

5. Yürüyüş Yapın

Doğanın size sunduğu olanaklardan sonuna kadar yararlanın. Doğanın size sunduğu yeşil ve mavi renlerin ağırlıklı olduğu yerleri yürüyüş için tercih etmeniz sizin ruhen daha sakin ve huzurlu olmanızı sağlayacaktır.

Yürüyüş esnasında ayaklarınızı çıkartıp toprağa basmaktan çekinmeyin. Toprak vücudunuzda depolanan fazla enerjiyi çeker ve bu da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Depresyondan nasıl çıkılır diyorsanız en iyi yol bu.

6. Renklerin Gücünden Yararlanın

Depresyonda olan insanların yaptığı en büyük hatalardan biri koyu mekânlarda bulunmak ve gün ışığından kaçmaktır. Depresyonda olan kişiler depresyondan kurtulmak için öneriler içerisinden renklerin gücü ruh halimiz için çok önemlidir.

Depresyonda olan kişiler imkânları olduğu kadar açık renkli odalarda uyumaları ve açık renklerin hâkim olduğu mekânlarda zaman geçirmeleri önerilir. Hatta mavi ve yeşil renklerin hâkim olduğu doğa en güzel ruhunuzu besleyecek etmendir. Açık havada vakit geçirmek depresyondaki kişiler için çok önemlidir.

7. Düzenli Sağlıklı Ve Doğru Beslenin

Bisiklet sürmek bacak kaslarınızı çalıştırdığı için incelmenizi sağlayacaktır. Sırt ve kol kaslarınızı da güçlendiren zayıflatan egzersizler arasındaki bisiklet egzersizi, kalbinizin de daha verimli çalışmasını destekler ve kilo vermenize yardım eder.

Kilo verdiren hareketler arasında bisiklet sürmenin yeri ayrıdır. Hızlı ve net sonuçlar almayı sağlar.

Günümüzde 4 kişiden 1’i depresyonla mücadele etmektedir. Mevsimsel ve kronik depresyonda sağlıklı ve doğru beslenmek çok önemli rol alır. Tükettiğimi gıdalar psikolojik durumumuzu ve bedenimizi doğrudan etiler.

Depresyondan nasıl kurtulurum? Depresyondan kurtulma yolları nedir? diyorsanız depresyondan kurtulmanın yolları arasında ilk sırada psikiyatra danışmak olduğunu bilmelisiniz. Psikiyatr yardımıyla size önerdiğimiz maddelere de dikkat ederek depresyondan kurtulmanız daha kolay olacaktır.

[widget-103]

Yorum Yap