Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kaygı Azaltıcı Besinler - Önerilerimize Kulak Verin!

Kaygı Azaltıcı Besinler ile Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin!

Yediğimiz yemekler sadece besin ihtiyacımızı karşılamaz. Yalnızca vücut sağlığımızı değil ruh sağlığımızı da etkiler. Özellikle depresyondaysanız veya stres ve kaygı ile başa çıkmaya çalışıyorsanız beslenmenize ekstra dikkat etmelisiniz. Kaygı azaltıcı besinler, stres ile baş çıkma konusunda size yardımcı olacaktır.

Kaygıyı azaltan besinler yalnızca psikolojik değil fiziksel de rahatlamaya yardımcı oluyor. Kaygı azaltıcı besinler aynı zamanda metabolizmaya da iyi geliyor. Zinde hissetmemizi sağlıyor. Rahatlatıyor ve huzur veriyor.  Bu nedenle gündelik hayatta kaygı azaltan besinler tüketilmelidir. Peki kaygı azaltıcı besinler nelerdir? Kaygı bozukluğu nasıl geçer? Bakalım…

1. Omega 3 Yağ Asidi İçeren Yiyecekler Yiyin

Stres ve kaygı ile başa çıkabilmek için öncelikle beyin kimyanızı iyileştirmelisiniz. Bu nedenler kaygı azaltıcı besinler arasında yer alan ceviz, keten tohumu, avokado, somon,  chia tohumu ve omega 3yağ asitleri tüketebilirsiniz.

Çünkü yağ beynimizin düzenli çalışması için en önemli besin kaynaklarından biridir. Bu nedenle stresi en aza indirmek için bu yağları içeren kaygıya iyi gelen yiyeceklerin tüketimine özen gösterilmelidir.

2. Probiyotik Gıdaları Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin

Bağırsak-beyin ilişkisi son dönemin üzerine en çok konuşulan konular arasındadır. Bağırsaklar yer alan bakteriler mutluluk hormonu olan seratoninin üretiminde büyük rol oynar.

Kaygıyı azaltan besinler arasında bulunan probiyotik ürünler bağırsak florasının dengesini sağlamaktadır. Aynı zamanda beyin içinde oldukça faydalıdır. Probiyotik ürünler arasında yer alan yoğur, kefir gibi besinler beslenmenizden eksik etmeyin.

[widget-87]

3. Çok Fazla Kafein Tüketmekten Kaçının

Gün içinde en çok tüketilen kafeinli içecekler stres ve kaygının artmasına neden olmaktadır. Çünkü kafein uyarıcı bir maddedir. Özellikle sinir sistemindeki uyarıcı etkisi ile kalp atışının hızlanmasına, kan basıncının düşmesine ve vücut sıcaklığının düşmesine neden olmaktadır.

Kaygıyı arttıran kahvenin aşırı tüketilmesi sonucunda vücutta aşırı terleme veya titreme gibi durumlara yol açabilmektedir. Bu nedenle stresli ve kaygılı olduğunuz dönemlerde kafein tüketiminden kaçının.

4. Bol Bol Su İçin

Sağlıklı yaşamın kaynağı olan suyun yararı oldukça çoktur. Bol su tüketimi kişinin sakinleşmesine etki etmektedir.  Bir araştırma sonucuna göre vücudumuzun kısa bir süre susuz kalması sonucunda bile ruh halimizde olumsuzluklara neden olmaktadır.

Kaygı azaltıcı besinler arasında bulunan suyu içmek için susamayı beklememelisiniz. Çünkü susadığınızı hissettiğiniz an vücut çoktan susuz kalmış oluyor. Bu nedenle kaygı azaltıcı besinelere ek olarak su tüketimini ihmal etmeyin.

5. Rafine Şekerden ve İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Kaygı azaltıcı besinler tüketirken stresi arttıran besinlerden de uzak durmalısınız. Rafine şeker ve işlenmiş gıdalar oldukça zararlı besinlerdir.

Şekerler ve karbonhidratlar kan şekerinde ivmeye neden olmaktadır. Bu nedenler kaygılı bir ruh hali oluşumuna ve depresyona neden olabilmektedir. Bu nedenler rafine edilmiş şekerlerden ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması kaygı gideren gıdalardan oluşan bir beslenme programına sahip olmanızı sağlar.

6. Antioksidan Depolayın

Kaygı giderici besinler arasında yer alan antioksidan içeren gıdalara sofralarımızda bolca yer vermek için en önemli sebeplerden biri de kaygı ve stresle savaşmamıza yardımcı olmaları. Antioksidanlar, beynin serbest radikallere karşı kendini savunmasına yardımcı oluyor ve koruyor.

Kaygı azaltıcı besinler arasında yer alan antioksidanı tüketmezsek enflamasyona ve daha sonrasında nörotransmitter üretimi bu durumdan zarar görüyor.

7. Magnezyum Sizi Sakinleştirir

Kaygı azaltıcı besinler arasında yer alan magnezyum gevşemenizi sağlayan ve kaygı belirtilerini bertaraf eden bir mineral. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada sonucunda kaygıyı azaltan besinler arasında yer alan magnezyumun yeterince tüketilmemesi sonucunda kaygılı davranışlar gözlemlenmiştir.

Magnezyumun antidepresan özelliği de vardır. Bunun yanı sıra vücutta seratonin seviyesini yükseltmektedir.  Bu nedenle özellikle yeşillikler de yüksek miktarda bulunan magnezyum tüketimine özen gösterin.

Beslenme alışkanlıklarımıza bazı kaygı giderici gıdalar ekleyerek hem vücut hem de mental sağlığımızı korumak bizim elimizde. Bu nedenle ruh sağlığımız açısından oldukça önem taşıyan kaygıyı azaltan besinlerin tüketimini ihmal etmemeliyiz. Kaygı azaltıcı besinler tüketmenin yanı sıra uyku düzeni oluşturmak ve düzenli egzersiz yapmak da stresi azaltmak için oldukça etkilidir. Tabi tüm bunları psikolog önerileri doğrultusunda yapmanız daha yararlı olacaktır. Bu nedenle uzman bir psikolog ve diyetisyen ile işbirliği içerisinde olmanızı tavsiye ederiz.

[widget-103]

Yorum Yap