Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Doğum Sonrası Beslenme

Doğum Sonrası Nasıl Beslenmeli? Annelerin Dikkatine!

Doğum sonrası iyi ve doğru beslenme ile sağlığınızı korumak ve kendinize iyi bakmanız çok önemlidir. Doğum sonrası yeni hayatınıza adapte olabilimeniz için beslenme düzeni ve sağlıklı besin tüketimine dikkat edilmelidir. Doğum sonrası beslenmenin önemi anne çocuk ilişkisini de etkilemektedir. Bu noktada en önemli soru ise anneler doğum sonrası nasıl beslenmeli olacaktır.

Hem bebeğiniz hem de kendi sağlığınız için doğum sonrası beslenmeye dikkat edin!

Doğum sonrası beslenme için gösterilen özen hem anne hem de bebek için sağlıklı bir gelişim ve sağlıklı bir yaşam sağlayacaktır. Bu dönemde doğum sonrası beslenme konusuna dikkat edildiği takdirde annenin hamilelikte aldığı kiloları vermesi de kolaylaşacaktır.

Doğum sonrası tüketilen yiyecekler konusunda ince eleyip sık dokumakta fayda var. Besin değeri yüksek anne ve bebek için faydalı besinler tüketilmeli. Bu noktada annenin kendisi için sağlıklı besinlerden oluşan bir beslenme programı yapması yararlı olacaktır.

 

Doğum Sonrası Beslenmenin Önemi - Yeterli ve Dengeli Beslenin!

Doğum sonrası nasıl beslenmeli sorusunun cevabı anne kadar bebek için de büyük önem taşımakta. Doğum sonrası beslenme anne sütüne ihtiyaç duyan bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Doğum sonrası beslenme döneminde anneler tükettikleri yiyeceklere dikkat ederek sütün kalitesini attıracak besinler tüketmeliler. Bu nedenler besi değeri yüksek besinler tüketilmelidir.

[widget-87]

Doğum sonrası beslenmenin etkileri - Çocuğunuzun sağlığı çok önemli...

Doğum sonrası beslenme için önemli bir diğer nokta ise annenin aldığı fazla kilolardan kurtulma isteğidir. Hamilelik döneminde alınan fazla kilolar sağlıklı beslenerek ve beslenme konusunda titiz davranarak verilebilir. Doğum sonrasında beslenmenin önemi konusunda en önemli faktör annenin bu konuda bilinçli olmasıdır. Peki, anneler doğum sonrası beslenme konusunda nelere dikkat etmeli, doğum sonrası nasıl beslenmeli? İşte yeni annelere doğum sonrası beslenme tüyoları:

  • Hazır gıdalar, abur cubur ve asitli içeceklerden uzak durulmalı
  • Sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalı
  • Su tüketiminin fazla olmasına dikkat edilmeli
  • Kızartmalardan kaçınmalı
  • Posalı ara öğün tüketimi sütü arttırdığı için tüketiminde yarar var
  • Her gün meyve ve sebze tüketilmelidir
  • Kalsiyum yönünden zengin süt ve süt ürünleri de tüketilmeli

Doğum sonrası nasıl beslenmeli sorusunu yanıtlarken aynı zamanda nasıl beslenmemeli sorusuna da cevap verilmektedir. Anneler bu noktada dikkatli davranarak hem kendi sağlını hem de bebeğinin sağlığını korumuş olacaktır.

Doğum Sonrası Beslenmede Doğru Adımları Atın!

Doğum sonrası beslenmenin önemi oldukça fazla olduğundan eksik veya yanlış beslenmenin olumsuz etkileri çok belirgin olacaktır. Bu nedenle çok dikkatli bir beslenme süreci geçirilmesi gerekir. Bu noktada anneler uzman kişilerden de destek alabilir. Uzman bir kişiden alınan destek doğum sonrası beslenme dönemi için oldukça yararlı olacaktır.

Doğum sonrası beslenmede diyetisyen desteği!

Doğum sonrası beslenme dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü sadece anne değil bebeğin de beslenmesi söz konusudur. Bu nedenle alınacak olan diyetisyen desteği çok olumlu sonuçlar doğuracak ve bu sonuçlara en hızlı şekilde ulaştıracaktır. Annenin yaşına, sağlık durumuna, kilosuna, süt oranına ve ihtiyaçlarına uygun beslenme programlarıyla daha mutlu ve sağlıklı olması kaçınılmazdır. Doğum sonrası nasıl beslenmeli diyor ve doğum sonrası beslenme kurallarını öğrenmek istiyorsanız diyetisyen desteği almanız önerilir.

[widget-101]

Yorum Yap