Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Stres Kilo Aldırır Mı?

Aşırı Stres Altında Mısınız? Kilo Alma Nedenleriniz Stres Olabilir!

Stres tüm canlıların yaşadığı olaylara tepki durumudur. Dozunda stres organizmalarda fiziksel ve ruhsal gelişmelere ve büyümeye neden olur. Fakat stres boyutu kronik hale gelirse vücut metabolizması bozukluklarına ve yeme problemlerine neden olur. Stresliyken daha çok yemek tüketimi görülür ve stres kilo aldırır mı endişesi de böylece ortaya çıkar. İnsanlar mutsuzken ya da canları sıkkınken daha çok yemek yerler. Durum böyle olunca da stres kilo aldırır mı sorusu ortaya çıkar. 

 

Kilo Almada Stresin Rolü Nedir?

Beyin stresten en çok etkilenen organların başındadır. Metabolizmanın düzenli çalışması açısından da beyin çok önemlidir. Beyin açlığı ve tokluğu yönetme gibi yeme davranışlarında büyük rol alır. Bu nedenle stresli anlarda beynimiz midemize açlık sinyali gönderir. Bu elbette duygusal açlıktır ve yeme-içmeyle telafi edilmesini beynimiz söyler. Stres kilo aldırır mı? dediğimizde ise yaptığımız bu yanlış tercihlerin sonucu elbette olacaktır. 

Kilo almada stresin rolü, bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde görülür. Stres anında vücudumuz kortizol salgılar ve bu salgı vücut enerji yakmaktan daha çok enerji depolama ihtiyacı duyar ve sizi yemeye teşvik eder. Bunun neticesinde kendine hakim olamayan bireyler yeme isteğine cevap vererek vücuda gıda alımı yapar ve stres altında kilo alma problemi açığa çıkar.

[widget-87]

Ani Kilo Nedeni Stres Olabilir!

Stres kilo aldırır mı? Stres vücut ağırlığında ve yeme davranışlarında etkilidir. Stres kronik hale gelmişse böbrek üstü bezleri tarafından metabolizmada önemli olan glikoz salgılanır ve vücut daha çok yeme, tüketme ihtiyacı hisseder.

Stres kilo aldırır mı sorusuna cevap olarak kronik hale gelmiş stresin kilo aldıracağını söyleyebiliriz. Stres anında kilo alma kişinin bilinçli veya bilinçsiz beslenme düzeyine göre değişiklik gösterebilir. Stres anında kilo alma genellikle bilinçsiz aşırı beslenmeden kaynaklanmaktadır. Bu şekilde stres anında aşırı yemek yeme eyleminde olan kişilerin kilon almaları kaçınılmaz bir son olacaktır.

Stres Anında Aşırı Yeme İhtiyacı Mı Duyuyorsunuz? Streste Kilo Problemi Nasıl Çözülür?

Stres kilo aldırır mı? Kilo almada stresin rolü nedir? Streste kilo problemi nasıl çözülür? Aklınızda bunun gibi onlarca soru olduğunun farkındayız. Stres anında kortizol salgısının vücuda etkisinden dolayı stres altında kilo alma problemlerini berberinde getiriyor. Üzüntü, yalnızlık, mutsuzluk, ağır kayıplar gibi duygu durumlarına cevap olarak yeme isteği duyar.

Peki, stres altında kilo problemi nasıl çözülür? Bu problemi çözmenin ilk basmağı yine sizin farkındalığınız olacaktır. Stres kaynaklı yeme durumlarında beslenme günlüğü tutmanız, stres altında daha az yemenize yardımcı olacaktır. Stres altında kilo alma problemine çözüm olarak yeme güne yediklerinizi yazarken altına duygularınızda yazmanız sizi psikolojik açıdan rahatlatacaktır ve yediklerinizin daha çok farkında olmanızı sağlayacaktır. Stres altında kilo alma problemi için diyetisyeninize başvurarak stres altında beslenme listesi oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki hiçbir şey sizden ve sağlığınızdan önemli değil. Sağlıklı ve mutlu günler geçirmeniz dileğiyle…

[widget-103]

Yorum Yap