Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Ergenlik Döneminde Obezitenin Nedenleri Nelerdir?

Ergenlik Döneminde Obezite ve Beslenme

Dengeli beslenmenin ve düzenli olarak hareket etmenin insan sağlığı açısından oldukça büyük önemi vardır. Ergenlik döneminde sağlıklı beslenmeyen ve düzenli hareket etmeyen kişilerde obezite olma riski çok fazladır. Ergenlikte obezite sorunundan kurtulamayan kişilerin ileri dönemlerde kilo verme oranları düşük olacaktır.

Erken yaşlarda obezite görülme oranı son 30 yılda 3 kat artmıştır. Ergenlerde obezite, vücut yağ hücrelerini artırmaktadır ve bu durum yetişkinlik döneminde de obez olarak yaşamaya neden olacaktır. Ayrıca ergenlikte obezite sorunu olması yetişkin döneminde obezite ile ilgili hastalıklara yakalanma oranını da artıracaktır. Ergenlikte obezite nedenleri dikkate alınarak kişiye uygun beslenme programlarının oluşturulması gerekmektedir.

Peki ergenlikte obezite ne sıklıkta görülür? Ergenlerde obezite nasıl tedavi edilir? Ergenlik döneminde obezitenin nedenleri ne? Gelin, birlikte bakalım.

 

Ergenlikte Aşırı Kilolu Olma Nedenleri

Ergenlikte kilo alma konusunda yaşanan artış ve bu artışın yol açtığı kronik rahatsızlar nedeniyle obeziteye karşı önlem almak gerekmektedir. Obeziteye karşı savaşırken ergenlik döneminde obezite nedenleri incelendiğinde kişiden kişiye değişik faktörlerin etkili olduğu görülecektir. Ergenlik döneminde obezitenin nedenleri arasında ilki fazla kalorili olan fast food tarzı yemekleri yemektir. Ev yapımı olmayan bu yemekler, büyüme çağındaki çocukların yakamayacağı kadar çok kaloriye sahip olmasından dolayı sakıncalıdır. Bunun yanında cips gibi yağlı ve kola gibi gazlı içeceklerin aşırı tüketimi ergenlik dönemindeki çocukların aşırı kilo almalarına ve ergenlikte obezite görülmesine yol açacaktır.

Ergenlik döneminde obezite nedenleri genel olarak şunlardır:

  • Ergenlikte obezite dengesiz ve aşırı beslenmeden kaynaklanabilir.
  • Besin çeşitliliğinin sağlanmaması ergenlerde obezite nedenleri arasındadır.
  • Aşırı yağlı ve şekerli besinler tüketmek ergenlikte kilo alma sorunlarıyla karşılaşmaya neden olur.
  • Hamur işleri, yağda kızartmalar, kavurmalar, salam, sosis, sucuk, pastırma, çikolata ve salamura ürünler, meyve suları, kola ve diğer asitli içecekler ergenlik döneminde obezitenin sebeplerindendir.
  • Az su tüketimi ve hareketsizlik de ergenlerde obezite probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Ergenlikte obezite özellikle hareketsizlikten çok etkilenmektedir.

Ergenlikte kilo almaya yol açan bir diğer etken de çocukların uzun saatler hareketsiz kalmasıdır. Televizyon veya bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmek çocukları hareket edebilecekleri aktivitelerden uzak tutmaktadır. Çocukların okul ve ev arasında sıkışmaları da kilo almalarına neden olacaktır. Ergenlikte obezite nedenlerinden bir diğeri de okul kantinlerinin düzenli olarak denetlenmemesi ve buralarda sağlıksız gıda satışlarının olmasıdır.

[widget-87]

Ergenlik döneminde obezitenin nedenlerinden en büyüğü ailenin yaşam tarzıdır. Çocuklar, ilk olarak ebeveynlerini örnek aldıkları için anne ve babaların sağlıklı beslenme ve haraketli bir hayat biçimi alışkanlığı edinmeleri gerekmektedir.

Ergenlik Döneminde Obezite Gelişim Sorunlarına Neden Oluyor!

Ergenlik dönemindeki düzensiz beslenme ve uzun saatler hareketsiz kalma çocukların kilo almasına yol açıyor. Bu durum da ergenlikte obezite problemine bağlı olarak ergenin fiziksel ve psikolojik gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu yüzden aileler, ergenlik döneminde kilo alma sorunun önüne geçmek için düzenli bir beslenme programı oluşturmalı ve çocuklarını spor yapmaya özendirmelilerdir.

Ergenlikte obezite problemini önlemek için sağlıklı besleme programı oluşturmak isteyen kişiler diyetisyenlerden yardım alabilirler. Ergenlikte obezite ve kilo alma, erken yaşlarda müdahale edildiğinde hızla çözülen bir sorundur. Ergenlerde obezite sorununa karşı oluşturulan beslenme programları ile çocuğunuz gelişimi sağlıklı olsun. Ergenlik döneminde obezitenin sebepleri

[widget-92]

Yorum Yap