Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Selülite İyi Gelen Egzersizler

Doğru Egzersizler İle Selülitler Yok Oluyor! Selülite Ne İyi Gelir?

Selülit birçok kadının bacak ve kalça bölgesinde oluşabilmektedir. Selülit olarak adlandırdığımız cilt yüzeynin hemen altındaki yağ topakları aşırı kilo, sıvı tutulması veya toksin madde birikmesi gibi biden çok sebepten ötürü meydana gelebilir. Selülitler yediğimiz besinlerden de kaynaklanabilmektedir.

Görüntü açısından da rahatsızlık veren selülitlerin daha az fark edilebilir hale gelebilmesi için birçok tedavi yolu vardır. Doğru bir beslenme gerçekleştirerek ve selülite iyi gelen egzersizler ve hareketleri aksatmadan yaparak selülitlerinizden daha kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Peki, selülite iyi gelen egzersizler nelerdir? Selülite ne iyi gelir? Selülitten kurtulmanın yolları nelerdir? Tüm bunları birlikte inceleyelim…

Selülite iyi gelen egzersizler;

1.Bacağı arkaya doru kaldırmak

Selülite iyi gelen egzersizler arasında bulunan bu güçlendirme ve tonlama hareketi ile, kalça  ve baldır bölgelerinizdeki selüliti en az seviyeye indireceksiniz. Selülite iyi gelen hareketler arasındaki bacağı arkaya doğru kaldırma egzersizi vücudunuzun alt kısmı için kan dolaşımını iyileştirmek ve ayrıca belinizi rahatlatmaya yardımcı olmaktadır.

Selülit giderici hareketler için öncelikle dört ayak pozisyonunu alınmalı. Dirseklerin omuzların tam altında olduğundan emin olduktan sonra dizlerinizi hafifçe bükerek bacaklarınızdan birini yukarı doğru kaldırılmalı.

2.Abductor kick

Selülite iyi gelen egzersizler arasında bulunan bir diğer hareketimiz olan abductor kick, dengenizi ve fiziksel gücünüzü test edecektir. Ayrıca sarkık ve çukurlu cilt görünümünü en aza indirerek, kalça ve kalça kaslarını düzenleyecektir. Bu harekette, öncelikle düz bir zemine uzanın. Sonrasında sağ tarafınıza doğru ağırlık vererek bir bacağınızı diğerinin üzerine doru uzatın.

Aynı zamanda bir eliniz ile boynunuzu desteklerken diğer eliniz ile dengenizi koruyun. Son olarak sol bacağınızı yavaşça ve mümkün olduğunca havaya kaldırın. Selülit nasıl geçer diyorsanız selülite iyi gelen hareketler ile tanışın.

[widget-87]

3.Köprü

Selülite iyi gelen egzersizler arasında yer alan bir diğer hareketimiz de köprüdür. Köprü hareketi, hem karın kaslarını hem de kalçayı çalıştıran güçlendirici bir egzersizdir. Selülite iyi gelen egzersizler arasında bulunan köprü, kaslarınızı sıkılaştırmak ve baldırlardaki selüliti azaltmak için harika bir yöntemdir.

Selülit giderici hareketler öncesinde dizleriniz bükülmüş durumdayken sırt üstü uzanın. Elleriniz ve ayaklarınız yere değecek şekilde dursun. Daha sonra kalçanızı mümkün olduğunca sıkın, karın kaslarınızı tutun ve pelvisinizi tavana doğru kaldırın.

4.Kalça egzersizleri

Selülite iyi gelen hareketler içerisinde yer alan kalça egzersizleri vücudunuzun alt kısmındaki kasları güçlendirmek için harika bir yöntemdir. Kalçalarınız ve uyluk kaslarınız da buna dahildir. Selülite iyi gelen egzersizler arasında bulunan bu hareketler dengenizi arttırır, belinizi gevşetir ve en önemlisi selülit görünümünü önemli ölçüde azaltır.

Selülit giderici hareketler arasındaki bu harekette bir ayak önde diğeri geride olacak şekilde durulur. Ağırlık arka bacağa verilirken ön bacak 90% açı ile bükülmelidir.  Bu arada, arka bacağınızın dizinin neredeyse yere değmesi gerekir.

5.Squat

Selülite iyi gelen egzersizler arasında en popüler olan squat hareketi, bacaklara ve kalçaya odaklanan herhangi bir egzersiz için zorunlu bir harekettir. Selülite iyi gelen egzersizler arasında bulunan squat hareketi sadece kasları güçlendirmek ile kalmaz, aynı zamanda yağ yakmaya da yarımcı olur ve selülitten kaynaklanan çukurları da azaltır.

Ayaklarınız birbirinden omuz genişliğinde açık bir şekilde durun ve dizlerinizi hafifçe bükün. Daha sonra kalçanızı oturacakmış gibi indirin ve dizlerin ayak parmak ucunu geçmediğinden emin olun. Selülit için ne yapmalı diyorsanız selülit giderici hareketler tam size göre.

Selülite iyi gelen egzersizler ile ciltteki çukur görünümlerden kurtulmak artık daha kolay. Selülit giderici hareketler düzenli bir şekilde tekrar edilirse kısa sürede sonuç almak mümkün olacaktır. Bu hareketler günlük yaşantımıza yer etmesi gereken faydalı egzersizlerdir.

Selülite iyi gelen egzersizler arasında olan bu egzersizler yalnızca selülite değil birçok farklı bölgesel noktaya da etki etmektedir. Bu hareketlerin yetersiz ve etkisiz kaldığı durumda özel spor koçlarından destek almanızı ya da bir spor merkezine yazılmanızı öneririz.

[widget-109]

Yorum Yap