Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Sarı Kantaron Çayı Antidepresan Özelliği ile Depresyona Birebir!

Alternatif tıbbın oldukça ilerlediği bu günlerde, sağlığımız üzerinde çarpıcı etkilere sahip sarı kantaron çayı da faydalarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Depresyondan sindirim sistemine ve vücut ağrılarına kadar birçok derde deva sarı kantaron çayı bilinmeyen yönleriyle sizlerle!

Bitki çayları arasında yeni yeni bilinmeye başlayan sarı kantaron çayı; sadece beden değil ruh sağlığına da gösterdiği etkileri herkesi şaşırtıyor. Sarı kantaron çayı içenler, tecrübe ettikleri faydalarını çevrelerine de öneriyor. Peki, doğal bir antidepresan olmasının yanında bir de ağrı kesici olan sarı kantaron çayı faydaları nelerdir?

1. Antidepresan özelliği vardır.

Sarı kantaron çayı depresyonu önler. Sarı kantaron çayı faydaları arasında sinirlilik, depresyon ve ruh halindeki çöküntüleri onarma mevcuttur.

Sarı kantaron çayı rahatlatıcı özelliği ve antidepresan etkisi sayesinde depresyon tedavisinde oldukça önemlidir. Sarı kantaron çayı içenler rahatlayarak olumsuz düşüncelerden arınır.

2. Cilt bakımı sağlar.

Sarı kantaron çayı faydaları arasında cilde olan yararları da yer alır. Sarı kantaron çayı, ciltteki yanıklar ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Cildi güzelleştirir ve cilt lekeleri için oldukça önemlidir. Sarı kantaron çayı bakım ve güzellik düşkünleri için tüketilmesi gereken bitkidir. Sarı kantaron faydaları özellikle kadınlar için önemlidir.

[widget-87]

3. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.

Oldukça faydası olan sarı kantaron çayı idrar yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir. İdrar yolu iltihabında karın ağrısı ve iştahsızlık gören kişiler için sarı kantaron çayı oldukça faydalı olacaktır.

Sarı kantaron çayı faydaları arasında karın ağrısını giderme ve iştahsızlığı önleme yer almaktadır. Sarı kantaron neye iyi gelir diyorsanız idrar yolu enfeksiyonları için mutlaka denemelisiniz.

4. Hormonal dengeyi sağlar.

Sarı kantaron çayı vücuttaki hormonal dengeyi sağlamanın yanı sıra hormonları düzenleyici etkiye de sahiptir. Vücudumuzdaki hormanlar çeşitli sebeplerden dolayı değişikliğe uğrar bu nedenle sarı kantaron çayı tüketimi hormonların dengelenmesi ve sağlıklı bir vücut için oldukça faydalıdır.

Sarı kantaron çayı faydaları açısından baktığımızda özellikle kadınlardaki hormon dengesizliklerine iyi geldiğini görürüz.

5. Adet ağrılarını azaltır.

Bazı kadınlarında oldukça ağrılı geçen adet dönemlerinde sarı kantaron çayı oldukça etkilidir. Adet döneminde karın ağrısı, bel ağrısı ve mide bulantısı gibi pek çok rahatsızlıklar yaşanır.

Adet döneminde hormonları düzenlemek karın ağrısını geçirmek ve rahatlamayı sağlamak sarı kantaron çayının faydaları arasındadır. Sarı kantaron çayı içenler bu durumu özellikle belirtmektedir.

6. Yatıştırıcı ve ağrıları azaltıcı etkisi vardır.

Sarı kantaron çayı faydaları arasında yatıştırıcı ve ağrı azaltıcı etkiler de yer almaktadır.

Sarı kantaron çayı içerisinde bulunan antioksidan sayesinde eklem rahatsızlıkları ve kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Sarı kantaron çayı içenler ağrılarından kurtulduklarını belirtiyorlar. Denemekte yarar var.

7. Mide ve midenin asiditesi için faydalıdır.

Sarı kantaron çayı faydaları arasında mide ve mide asidetisine iyi gelmesi yer almaktadır. Birçok mide rahatsızlığı vardır. Sarı kantaron çayı özellikle ülser ve gastrit rahatsızlıkları için etkilidir.

Bu nedenle mide rahatsızlığı yaşayanların sarı kantaron çayı tüketmesi önemlidir. Kantaron çayı faydaları arasında mide sorunlarını çözmesi de yer almaktadır.

8. Cilde iyi gelir.

Oldukça yararı olan sarı kantaron çayının bir başka faydası da ciltte deri döküntüsü ve kaşıntıya neden olan egzamaya iyi gelmesidir.

Egzama gibi cilt rahatsızlıkları için sarı kantaron çayı faydalarından yararlanılmalıdır. Sarı kantaron çayı cildin rahatlamasını sağlar. Sarı kantaron çayı içenler bu muhteşem bitkiyi herkese önermektedir


Sarı kantaron çayının faydaları saymakla bitmez. Oldukça çok faydası olan sarı kantaron çayı birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Saydıklarımız dışında menopoza, baş ağrısına, yorgunluk ve uykusuzluğa da oldukça yararlıdır. Sarı kantaron çayı ile zayıflayanlar da mevcuttur.  Bu nedenle sarı kantaron çayı tüketimine özen gösterilmeli ve rahatsızlıklar engellenmeli.

[widget-125]

Yorum Yap