Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

İshale İyi Gelen 5 Yiyecek

Eyvah İshal Mi Oluyorsunuz? O Zaman Buraya Dikkat!

İshal birçok nedenden kaynaklanabilen normalden fazla sayıda gerçekleşen sulu dışkılama olayıdır. Bu nedenler yaş, beslenme, vücuttaki enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. İshale iyi gelen yiyecekler tüketildiği koşulda ishalin sonlanması kolaylaşacaktır.

Sürekli tuvalete gitme isteği, susuzluk, bulantı, kusma, ateş yükselmesi, halsizlik, karın bölgesinde gaz ve ağrı ishalin belirtileridir. Bu belirtiler sonucunda ishale iyi gelen yiyecekler içerisinden bazılarını tüketmenizde yarar var. İshale ne iyi gelir, ishali geçiren yiyecekler nelerdir bunlara göz atalım…

İshale iyi gelen yiyecekler;

1.Muz

Muz ishale iyi gelen yiyecekler arasında en bilindik olanlardandır. Sindirimi kolay ve hafif bir meyvedir. Potasyum kaynağı ola muz ishal olunduğuna kaybedilen potasyum ihtiyacını karşılamaktadır. İshali tek başına geçirmeyi sağlayamaz fakat kaybedilen mineralleri geri kazanmamıza yardımcı olur.

İshale iyi gelen yiyecekler içerisinde bulunan muzu ishal olduğunuz dönemlerde tüketmenizde fayda var.

2.Pirinç

Düşük lifli gıdalar arasında yer alan pirinç ishale iyi gelen yiyecekler arasında bir diğer önemli besin kaynağıdır. Pirinç ishal sırasında dışkının sertleşmesini sağlamaktadır.  Fakat esmer pirinç tüketimine dikkat etmekte fayda var. Çünkü esmer pirinç lifli gıdalar arasında yer aldığından dolayı ishal için faydalı bir besin niteliğindedir.

Ayrıca pirinç yemek istemeyenler için bir öneri, pirinç suyu tüketimidir. Pirinç suyu ishal sırasında kaybedilen suyu yerine koymanızı sağlar. İshali geçiren yiyecekler arasında en önemlilerden biridir.

[widget-87]

3.Kepek ekmek

İshale iyi gelen yiyecekler arasında kepek ekmekte yer alır. Fakat burada dikkat etmemiz gereke bir nokta var. Bu nokta ise işlenmemiş doğal kepek kullanımıdır. İşlenmemiş kepeğin mucizevi özelliği her bir tanesinin kendi ağırlığın 8 katına kadar su emebilmesidir.

Bağırsaklara dolan su miktarının emilmesinde büyük rol oynamaktadır. İshal geçiren yiyecekler arasında yer alan pirinç ishal olunan dönemlerde tüketilmesi gereken önemli besinlerdendir.

4.Elma sirkesi

İshale iyi gelen şeyler arasında elma sirkesi de yerini almaktadır. Elma sirkesi doğal bir antiseptiktir. Bu özelliği ile sindirim yolu ve bağırsakları temizlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Aynı zamanda elma sirkesinin içerisinde yer alan pektin maddesi dışkının sertleşmesini sağlar.

Elma sirkesini su dolu bir su bardağına 1,5 çay kaşığı sirke ekleyerek tüketebilirsiniz. İshale iyi gelen yiyecekler arasında yer alan sirke ishali geçirme konusunda oldukça etkilidir.

5.Elma püresi

İshale ne iyi gelir diyorsanız elma püresi bu süreçte ihtiyaç duyduğumuz besinlerdendir. Bağırsakların çalışmasında oldukça büyük ir etkiye sahip olan elma sirkesi bağırsakları normal çalışma sistemine döndürebilmektedir.

Fakat elma püresini tüketirken dikkat etmemiz gereken bir husus vardır. Bu husus ise elma kabuklarını asla kullanmamaktır.  Çünkü elma kabuğu sindirim sistemini hassaslaştırarak istediğimiz sonucu vermemize engel olur.

İshale iyi gelen yiyecekler, ishal olunduğu dönemlerde özenle tüketilmelidir. Bu besinlerin her bir ishali önleyen ve geçmesine yardımcı olan besinlerdir. Tabi bu besinlerin diyetisyen eşliğinde tüketilmesi fayda sağlaması açısından daha yararlı olacaktır. Bu nedenle bir diyetisyen ile işbirliği içinde olunması tavsiye edilir.

[widget-100]

Yorum Yap