Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık en çok yaşanan sindirim sorunları arasında yer almaktadır ve yaşa bağlı olmayan bir rahatsızlıktır. Bağırsak hareketlerinin yetersiz olması veya bağırsak hareketlerinin dışkılama güçlüğü kabızlık olarak nitelendirilir. Kabızlık günler hatta haftalar boyu sürmekte olan ve ciddi hasarlara yol açabilen bir problemdir. Bu problemi herkes mutlaka hayatının bir döneminde yaşamıştır.

Kabızlık, daha çok beslenme şekline bağlı olarak gelişir. Yeterli sıvı tüketilmemesi, posalı yiyecekler yenilmemesi, uzun düren yağsız diyetler yapılması ve yeterli egzersiz yapılmaması kabızlığın nedenleri arasındadır. Ayrıca fazla miktarda süt ve rafine şeker tüketimi de kabızlığa neden olmaktadır. Tuvalet ihtiyacını ertelemekte kabızlığı tetikleyen önemli bir faktördür.  Peki, kabızlığa ne iyi gelir nelerdir? Kabızlığı gideren şeyler nelerdir? Kabızlık nasıl geçer? İnceleyelim… Kabızlığa ne iyi gelir;

1.İncir

Kabızlıktan kurtulma yolları arasında incir oldukça etkili bir çözüm olacaktır. İncirin içeriğindeki yüksek miktarda lif oranı sindirime yardımcı olmasını sağlamaktadır. Kabızlığı gideren şeyler arasında yer alan incir bağırsaklarda toplanmış ve kabızlığa neden olan dışkının, boşaltım sistemine daha kolay bir şekilde geçmesini sağlamaktadır.

Kabızlığa çözüm olan inciri yaş olarak tüketmek kadar kuru halde tüketmekte oldukça yararlı olacaktır. Bu nedenler kabızlığa ne iyi gelir önerilerimiz arasında incir tüketimi son derece önemlidir.

2.Yoğurt

Kabızlığa ne iyi gelir arasında çok faydalı yoğurtta yerini almaktadır. Bağırsakların çalışmasını sağlayan probiyotik yoğurtlar kabızlığa çok iyi gelmektedir. Kabızlığı gideren şeyler arasında bulunan yoğurt, bağırsakların çalışmasını düzenler ve canlanmasını sağlar.

Yoğurt bağırsakları çalıştırmasının yanı sıra zararlı mantar ve bakterileri de yok etme gücüne sahiptir. Bu nedenle kabızlık nasıl geçer diyorsanız yoğurt tüketmenizin faydalı olacağını söyleyebiliriz.

[widget-87]

3.Zeytinyağı

Kabızlığa ne iyi gelir arasında zeytinyağı tüketmek de oldukça etkili bir yöntemdir. Zeytinyağı ağırşaktan yiyecek geçişini kolaylaştırmaktadır. Bunun için her gün aç karnına bir tatlı kaşığı zeytinyağı tüketimi bağırsaklarınızın düzenli olarak çalışmasında oldukça etkili olacaktır.

Kabızlığa çözüm listemizde yer alan zeytinyağı aynı zamanda gastrit ve ülser problemlerine karşı da koruma sağlamaktadır. Bu nedenle zeytinyağı tüketimine özen göstermekte son derece yarar var.

4.Kuru erik ve kayısı

Kabızlığa ne iyi gelir arasında olmazsa olmaz kuru erik ve kayısı da bulunmaktadır. Bu değerli besinleri sabahları aç karnına birkaç adet tüketmek ve arkasından ılık su içmek bağırsaklarını hızlanmasını sağlayacaktır.

Ayrıca kabızlığa çözüm olan kuru erik ve kayısıyı geceden bir bardak suyun içine bırakarak sabah aç karnına içebilirsiniz.  Kuru erik ve kayısı tüketimine özen göstererek kabızlığınızın giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kabızlığa ne iyi gelir kabızlık sorunu yaşayanlar için oldukça önemli yöntemlerdir. Çok sayıda kabızlık sorunu yaşayan birey vardır ve bu formüller oldukça etkili olacaktır. Tabi bu formüllerden yararlanırken hareketli bir yaşama özen gösterin. Kabızlığı gideren şeyler arasında sık sık hareket etmek ve aktivite yapmak kabızlığın önlenmesin de oldukça etkili olacaktır. Tabi kabızlık sorununuz olağan dışı bir sürece girmeye başlamışsa doktor desteğini ihmal etmemenizi öneririz.

[widget-100]

Yorum Yap