Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Hastalıklarda Sağlıklı Beslenme Neden Önemlidir?

Doğru Beslenin, Hastalıklarla Savaşmayı Öğrenin!

Sağlıklı beslenmenin hayatımızdaki yeri çok büyüktür. Bebeklikten kazanılan beslenme alışkanlıklarının etkisi tüm hayatımızda görülür. Bununla birlikte yaşlılıkla birlikte sağlıklı beslenmemizin karşılığını alırız. Yeterli ve dengeli beslenenler daha sağlıklı bir yaşlılık geçirirken düzensiz ve yanlış beslenenler hastalıklarla boğuşur.

Hastalıklarda beslenmenin önemi sadece yaşlılıkta değil çocukluk ve gençlik dönemlerinde görülen hastalıklar için de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kişinin sahip olduğu hastalığa göre neyi yemesi, neyi yememesi gerektiği, tedavinin etkisini beslenmeyle nasıl arttırabileceğini öğrenmesi gerekmektedir. Bunun için de en önemli silah diyetisyendir. Hastalıklarda beslenme konusunda yardım alabileceğiniz diyetisyenler sizlere nasıl beslenmeniz gerektiğini öğretmektedir. Ayrıca sağlıklı beslenmenin önemi hakkında sizleri bilinçlendirirler. Yine de hastalıklarda beslenmenin önemi ve hastalıklarda beslenme nasıl olmalı sorularınıza yanıt almak için yazımızı okumaya devam edin...

 

Hangi Hastalıklarda Beslenme Daha Önemli?

Hastalık için beslenme sadece hastalık sırasında değil hastalığın önlenmesinde de büyük bir faktördür. Özellikle diyabet, kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, obezite, metabolik sendrom, hipertansiyon gibi yaygın görülen hastalıkların tedavisinde tıbbi beslenme tedavisi zorunludur. Hastalıklarda beslenmenin önemi mutlaka bilinçlenilmesi gereken bir konudur.

[widget-87]

Unutmayın sadece ilaçlar birçok hastalığın tedavisinde yetersiz kalmaktadır ve ek olarak diyetisyen desteği, egzersiz, fizyoterapi gibi tedaviler de uygulanmaktadır. Bu ek tedavilerle birlikte hastalığın seyri yavaşlamakta ve iyileşme hızı artmaktadır. Hastalıklarda beslenmenin önemi işte bu noktada ortaya çıkmaktadır. Hastalıklarda beslenme:

  • Diyabet
  • Kalp-damar
  • Sindirim sistemi,
  • Kemik ve eklem hastalıkları
  • Böbrek hastalıkları
  • Obezite
  • Metabolik sendrpm bozukluğu
  • Hipertansiyon
  • Kanser gibi hastalıklarda daha önemlidir.

Örneğin; kemik eklem hastalıklarında proteine dayalı beslenecek, hipertansiyonda tuzu hayatınızdan tamamen çıkaracak, böbrek hastalıklarında bol su içecek, kanserde ise bağışıklık sisteminizi güçlendirecek gıdalar almanız gerekecek. Tek başınıza bu süreci başarıyla idare etmeniz bazen mümkün olmayacak. Bu nedenle hastalıklarda beslenmenin önemi ve her zaman diyetisyeninize danışmanızın gerekliliği aklınızda olsun.

Doğru gıdalarla beslenildiğinde bu hastalıkların önüne geçildiği gibi tedavinin etkisi daha da arttırılır. Özellikle çocuklarda görülen bu tür hastalıklar sağlıklı beslenmenin önemi anlaşılarak tedavi edilebilir. Hastalıklarda beslenme tedavilerinde kişinin yaşı, cinsiyeti ve sahip olduğu sorunlara göre çözüm bulunmaktadır.

Dengeli Beslenme Ömrünüzü Uzatacak!

Maalesef doğru beslenmeme hastalık ile birleşince daha kötü sonuçlara doğru yol akabiliyor. Oysaki hem düzenli beslenerek hem de sağlıklı gıdalar tercih ederek hastalığınızla baş edebilirsiniz. Beslenmeye gerektiği kadar önem verirseniz hem tedavi masraflarınızı azaltır hem de tedavi sürecinizi kısaltırsınız.

Hastalıklarda beslenmenin önemi ve hastalar nasıl beslenmeli konusunda doktorunuz ve diyetisyeniniz ile birlikte hareket etmelisiniz. Haydi, şimdi sağlıklı beslenmenin önemine kulak vererek hemen diyetisyeninizi bulun ve hastalığınıza uygun beslenmeyi öğrenin. Aksi halde sağlığınızı ve yaşam dengenizi kaybedebilirsiniz. Hastalıklarda beslenme çok önemli, unutmayın!

[widget-100]

Yorum Yap