Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Ergenlik Döneminde Kilo Almamak İçin 5 Öneri

Ergenlik Döneminde Kilo Almaktan Mı Korkuyorsunuz?

Ergenlik dönemi gelişimin hızlandığı ve çocuğun erişkin görünüme girdiği denemdir. Zayıf ve fit bir vücut her yaşta herkesin hayalidir ancak ergenlikte bu durum daha da önemsenmektedir. Ergenlik döneminde fiziksel değişikliklerden kaynaklı kızlarda ve erkeklerde ergenlikte vücutta yağlanma meydana gelir. Bu yağlanmaları önlemek ve can sıkıcı yakıştırmalarla karşılaşmamak istiyorsanız ergenlik döneminde kilo almamak için 5 öneriyi dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. İşte ergenlik döneminde kilo almamak için 5 öneri:

1. Sağlıklı beslenmek konusunda özenli olun.

Unutmayın her şeyin altında sağlık yatıyor. Ergenlik döneminde kilo almamak için sağlıklı beslenmek şart. Ergenlik döneminde vücutta yaşanan değişiklikler nedeniyle kilo almak söz konusu olsa da sağlıklı beslenmeyle ergenlikte kilo sorunu aşılabilir.

Ergenlik döneminde kilo sorunları için beslenme programlarında protein, karbonhidrat, yağ alımında denge kurulmalıdır. Bu programın en iyi şekilde uygulanması için uzman diyetisyenlerin hazırladığı özel diyet listelerinden yararlanılabilir.

2. Yağlı besinler düşmanlarınız arasında olmalı.

Hayatın her alanında olduğu gibi sağlığınız için fazla yağlı yiyeceklerden özelliklede ergenlik döneminde kaçınılması gerekiyor. Ergenlik döneminde kilo almamak için yağsız besinler tüketin. Yağın vücuda fazla alımıyla birçok hastalık meydana geldiği herkes tarafında bilinmektedir. Bu nedenle yağlı yiyecekler tercih etmeden önce iki kere gerekirse üç kere düşünün.

Ergenlik döneminde kilo vermek istiyorsanız yağlı besinler yerine bol lif içeren sebzeler ve meyveler yemenizde fayda var. Unutmayın mutlu bir hayat için fit ve sağlıklı vücut şart.

[widget-87]

3.Spor hayatınızın bir parçası olsun.

Spor hayatımızın her alanında olması gereken faaliyetlerden biridir. Spor ergenlik döneminde kilo almamak için gereklidir. Spor yaparak besinlerden alınan enerji fazlasıyla yakılır. Böylece vücut için önemli olan kas yapılanması da sağlanmış olur.

Ergenlik döneminde kilomu nasıl korurum diyorsanız ilk başvurmanız gereken şey spor olmalıdır. Spor dalını seçerken sevdiğiniz ve eğlendiğiniz sporu seçmenizde fayda var. Ergenlik döneminde kilo almamak için sporunu aksatma!

4. Şok diyetlerden uzak durun.

Ergenlik döneminde kilo almamak için şok diyetlerden kaçınılmalısınız. Ergenlik döneminde kilo almamak için ne yapmalıyım diyen bireyler şok diyetlere başvurarak kendilerine büyük kötülük etmiş olurlar. Şok diyetler metabolizmasının yavaşlamasına hatta çökmesine bile neden olabilir. Ergenlik döneminde metabolizmanın gerekli şekilde çalışması sağlık için çok önemlidir.

Unutmayın her vücut yapısının ihtiyacı kendine özeldir. Bundan dolayı ergenlikte kilo sorunlarından kurtulmak için uzman diyetisyenlerin kişiye özel uygulamalarla hazırladıkları diyet programlarından yararlanmalısınız.

5. Kötü alışkanlıklardan uzak durun.

Günümüzde sigara ve alkol alışkanlığının yaşı üzücü bir şekilde düşüyor. Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin tüketilmesi sağlık yapısı ve ruh yapısında ciddi bozulmalara neden oluyor. Sigara gibi zararlı maddelerin ergenlikte tüketilmesi sağlık yapısını bozarak ani kilo alma veya zayıflamalara neden oluyor.

Zararlı maddelerle sağlık yapınızı bozarak kötü bir yaşam sürmektense sağlıklı besinler tüketerek güzel bir hayatı tercih etmeniz en akıllıca olacaktır. Ergenlik döneminde kilo almamak için sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamı seçin.

Her geçen gün artan obezite şikâyetinin temeli ergenlik döneminde sağlıksız beslenerek aldığımız kilolara da dayanmaktadır. Ergenlik döneminde kilo almamak için sağlıklı beslenmeyi hayatımızın merkezine almalıyız. Ergenlik döneminde kilomu nasıl korurum diyorsanız uzman diyetisyenlerden yardım alabilirsiniz. Kişiye özel diyet listeleri sayesinde ergenlikte kilo problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

[widget-96]

Yorum Yap