Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kanseri Önleyen 4 Besin

Yediklerinize Dikkat Edin Kanseri Önleyin!

Şüphesiz çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser son yıllarda git gide artış göstermektedir. Hızlı kilo kaybı, iştahsızlık ve vücutta oluşan morluklar kanserin belirtilerinden birkaçıdır. Kansere neden olan birden fazla etmen mevcuttur. Fakat en önemli etmenlerden biri çağımızın en büyük sorunlarından biri olan sağlıksız beslenmeden kaynaklanmaktadır. Beslenme en önemli basamaktır.

Tükettiğimiz her şey sağlığımızı etkilemektedir. Bu nedenler yediğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Kanseri önleme noktasında da belirli besinlerden yardım almamız oldukça fayda sağlayacaktır. Bu noktada doktorların önerdiği kanseri önleyen besinler oldukça faydalı olacaktır. Bu nedenler mevsiminde yetişmiş organik ve doğal meyve ve sebzeler oldukça önemlidir. O halde, kanseri önleyen besinleri inceleyelim…

Kanseri önleyen besinler:

1.Brokoli

Kanseri önleyen besinler arasında yer alan brokolinin ne kadar sağlıklı olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Brokoli gerçek bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda karoten bakımından oldukça zengindir. Kanseri önleyen yiyecekler arasında brokoli meme kanseri ve prostat kanseri üzerinde olumlu etkileri olduğunu kanıtladı.

Brokoli indol bakımından zengin bir besindir. İndoller ise bitkisel hormonlardır. Brokoli özellikle ağız, gırtlak ve mide kanserine karşı etkilidir. Kanseri önleyen gıdalar farklı hastalıklar için de avantaj sağlayacaktır.

2.Nar

Kanseri önleyen yiyecekler arasında yer alan bir diğer yiyecek ise nardır. İçerisinde yer alan ellagik asit, hem meme kanserini hem de diğer tüm kanser çeşitlerini önlemede oldukça etkilidir. Narın kabuğunda yer alan antioksidan ve bileşikler suyunda bulunan miktardan çok daha fazladır.

Kanseri önleyen besinler içerisinde bulunan nar çalışmalara göre meme, yemek borusu, cilt, bağırsak ve pankreas kanserlerinde anti-kanser özelliği göstermektedir.

[widget-87]

3.Ananas

Kanseri önleyen gıdalar içerisinde ananasta yerini almaktadır. Oldukça lezzetli olan bu meyve aynı zamanda kanserden korunma yollarından biridir. Ananasın içerisinde yer alan bromelaim maddesi tümör gelişimini direkt olarak durduruyor.

Kanseri önleyen besinler arasında yer alan ananas özellikle akciğer, bağırsak, yumurtalık ve cilt kanserlerinde tümörlü hücrenin büyümesine engel oluyor. İçerisinde bolca vitamin bulunduran bu meyve kanseri önleyen yiyecekler arasında önemlidir.

4.Domates

Kanseri önleyen besinler arasında yer alan diğer bir besinde domatestir. Domates, zihinsel ve bedensel yaşlanmayı önlemesinin yanı sıra kanserden koruyu özelliğe de sahiptir. C vitamini açısından zengin olan besinimiz domates bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliğe de sahiptir.

Kanseri önleyen yiyecekler arasında bulunan domates de antioksidan özelliği olan likopen pigmenti bulunmaktadır. Özellikle prostat kanserli hastalara oldukça faydalı bir yiyecektir.

Kanseri önleyen besinler tüketilmesine özen gösterilmesi gereken yiyeceklerdir.  Bu besinler her daim tüketilmesi gereken kanser riskine ve bunun dışında birçok hastalığa meydan okuyan besinlerdir.  Tabi bu besinleri tüketimi doktorunuzun bilgisi dahilinde olması da oldukça önemlidir. Doktor desteğinin alınması çok daha yararlı olacaktır. Bu nedenle doktorunuz ile işbirliği içerisinde olmanızı tavsiye ederiz.

[widget-100]

Yorum Yap