Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Stres Azaltan Besinler ile Tanışın!

Yapılan Araştırmalara Göre Stres Yaşam Süresini Kısaltıyor!

Günümüzde iş hayatındaki koşturmalar, ilişkilerdeki sorunlar, maddi ve manevi birçok problem strese neden olmaktadır. Ve stresli olan kişilerin sağlıksız besinlere eğilimi artmaktadır. Yanlış besin tercihleri ise ortaya kilo alımı ve çeşitli rahatsızlıkları çıkarmaktadır. Bunu engellemek için stres azaltıcı besinler tüketmek, spor yapmak ve olumlu düşünmek gerekir.

Sağlıklı beslenmeme hem psikolojik hem de fiziksel olarak kişiye zarar vermektedir. Stres altında sağlıksız beslenme oldukça tehlikelidir. Bireylerler stres altında ise bol kafein tüketir, öğün geçiştirir, su içmeyi ihmal eder, alkole yönelir ve fastfood yiyecekleri tercih eder. Bu şekilde beslenme stresi azaltmayacağı gibi tetikler. Peki, stresi engelleyen besinler nelerdirStresi azaltmanın yolları nelerdir? Stresinizden sizi ne kurtaracak? Gelin, öğrenelim…

Stresi azaltan besinler;

1. Avokado

Amerikan armudu olarak da bilinen avokado, stresi azaltan besinler arasındadır. Stres azaltan besinler arasında yer almasının yanı sıra kalbi de korumaktadır.  Stresi azaltan yiyecekler arasında buluna avokado tam bir potasyum kaynağıdır.

Potasyum kaynağı olan avokado, kan basıncının dengelenmesini sağlayarak stresin azalmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle kahvaltıda tüketilen avokado gün boyunca stres oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olur.

2. Muz

Stres azaltan besinler arasında yer alan Potasyum kaynaklarının başında gelen muz rahatlamamız ve sakinleşmemiz için tüketmemiz gereken yiyeceklerin başında gelir. Muz aynı zamanda seratonin hormonu salgılanmasına neden olarak mutlu olmamızı sağlar.

Yani muz tüketerek hem mutlu oluruz hem de stresimizi azaltırız. Besin değeri oldukça fazla olan ve stres azaltıcı besinler grubunda bulunan muz tüketimine özen göstermelisiniz.

[widget-87]

3. Süt

Kalsiyum minerali içeren süt stresi azaltan besinler arasında yerini almaktadır. Süt sakinleştirici özelliği ile strese ile başa çıkmanıza yardımcı olur. Stres karşıtı besinler arasında yer alan süt kaygılı ve gergin ruh halinizin yok olmasına yardımcı olarak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bu nedenle gün içerisinde süt tüketmek sakin bir gün geçirmeniz açısından oldukça önemlidir. Özellikle de gece uyumadan önce içilen süt huzurlu bir uyku için birebirdir.

4. Balık

Strese iyi gelen yiyecekler arasında yer alan balık, omega-3 değeri yüksek bir besin olan kortizol ve adrenalin seviyelerini stabil tutarak stresi önler. Birçok faydası olan balık tüketimi rahatlamanız açısından da oldukça önemlidir.

Bir grup öğrencinin yapığı bir araştırma sonucuna göre omega-3 takviyesi alan kişilerde endişenin %20 azaldığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle stres azaltan besinler arasında yer alan balık tüketimine dikkate etmek oldukça faydalı olacaktır.

5. Tam Tahıllar

Doğal olarak beyinde seratonin hormonu salgılanmasına neden olan karbonhidratlar ruh halininiz iyileşmesine yardımcı olmaktadır.  Daha fazla lif oranına sahip besinler daha uzun sürede sindirildiği için seratonin hormonu da daha uzun sürede salgılanır.

Salgıladığı seratonin hormonu ile stres karşıtı besinler arasında yer alan tam tahıllılar stresten uzaklaşmamıza ve rahatlamamıza yardımı olmaktadır. Bu nedenle tam tahıllı tüketimine önem verilmelidir.

6. Badem, Fındık

Stres azaltan yiyecekler arasında bulun bir diğer yiyeceklerimiz de badem ve fındıktır. İçeriğinde B ve E vitamini badem ve fındığın stres azaltıcı besinler arasında yer almasının nedenlerindendir. Bu vitaminler stres ile mücadele eder.

Badem ve fındığın içerisinde bulunan bu yararlı vitaminler vücuttaki antioksidanlar ile savaşır ve onları alt eder. Strese iyi gelen yiyecekler arasında yer alan badem ve fındık aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır.

7. Yeşil Biber

C vitamini açısından oldukça zengin olan yeşilbiber de strese iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Yeşilbiberin içeriğindeki C vitamini sayesinde vücuttaki adrenalin seviyesi artış göstermektedir. Ve bu sayede stresin azalmasına yardımcı olmaktadır.

C vitaminin daha çok portakal ve mandalinada bulunduğunu düşünsek de yeşilbiberde de bir o kadar bulunmaktadır. Bu nedenle stres karşıtı besinler arasında bulunan yeşilbiberi stresli anlarımız da tüketmekte yarar var.

8. Yaban Mersini

Stres azaltan besinler arasında bir başka faydalı besinimiz olan yaban mersini, yüksek antioksidan özelliğine sahiptir. Sahip olduğu yüksek antioksidan özelliği ile stres karşıtı besinler arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda C vitamini açısından da zengin olan yaban mersini ruhsal dengenin sağlanması açısından oldukça önemlidir.  Bu nedenler strese iyi gelen besinler arasında bulunan yaban mersini tüketimi stres azaltmanın yolları arasında en doğal olanlardandır.

Stres azaltan besinler ile daha sakin, huzurlu ve mutlu olmanız mümkün. Bazı doğal besinler ile sinir ve stresinizi kontrol altına alarak daha stressiz bir hayat sürmek sizin elinizde. Stresi azaltmak için sağlıklı besinler tüketmeye gösterdiğimiz özeni sağlıksız besinlerden kaçınırken de göstermeliyiz. Hazır, şekerli ve sağlıksız gıdalar ile stresinizi arttırmayın. Çünkü besinler stresi en çok etkileyen unsurlardan biridir. Bu nedenle beslenme listenizi diyetisyen eşliğinde en sağlıklı şekilde oluşturmanızı öneririz.

[widget-103]

Yorum Yap