Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Zayıflama Bandı Zararları

Doğal Yollarla Kilo Vermeyi Deneyin! Zayıflama Bandı Zararlı Mı?

Son yıllarda kilo vermek umuduyla zayıflama bantlarına yönelenlerin sayısı gittikçe artıyor. Zayıflama bantları, sağlıklı ve formda olmak isteyen, diyet ya da egzersiz yapacak motivasyonu kendinde bulamayanlara zayıflamayı vaat ediyor. Ancak sadece kilolu bölgelere uygulanan bu yöntem sanıldığı gibi kilo verdirmenin aksine sağlığa zarar veriyor. Uzmanlar zayıflama bandı zararları hakkında uyarılarda bulunuyor.

Zayıflama bantları metabolizma hızından kan akışına, böbreklerin çalışma düzeninden bağırsak aktivitelerine kadar her şeyi etkiliyor. Üzerine bir de kişinin psikolojisini bozuyor. Peki zayıflama bandı zararları tam olarak neler? Bu kadar çok satılmasına rağmen zayıflama bandı zararlı mı? Zayıflama bandı kullananlar ve uzmanların yaptıkları yorumlara bir bakalım…

 

Zayıflama Bandının Zararları Nelerdir?

Zayıflama bandı zararları hakkında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı, kilo verdirme iddiasıyla satılan 3 çeşit zayıflama bandını vücuda verebileceği zarar açısından inceledi. Araştırmanın amacı zayıflama bantlarının işe yarayıp yaramadığını tespit etmekti. Özellikle kelp, yosun, guarana ve garsinia gambocia gibi bitkilerin troid, kan şekeri düzenleyici ve doğum kontrol ilacı kullanan kişilerde oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini tespit etti. Zayıflama bandının zararları kalıcı sağlık sorunlarını daha da tetikledi.

Zayıflama bandı şikayetleri arasında sinirlilik, kusma, karın ağrısı, idrara çıkamama ve uykusuzluk gibi yan etkiler de belirtildi. Zayıflama bandı zararları genel olarak şöyle:

  • Zayıflama bandının zararları arasında aşırı sıcaklık hissi de yer alıyor. Hatta ileri boyutlarda sıcak çarpması görülebiliyor.
  • Zayıflama bandı, uygulama yapılan yerde terlemeye bağlı olarak sıvı kaybı, halsizlik, baş dönmesi, zihinsel karışıklık gibi etkiler gösterebiliyor.
  • Zayıflama bantları cilt hassaslığını da arttırıyor ve alerjiye neden olabiliyor.
  • Zayıflama bandı kullananlar etkisinin kısa sürdüğü yönünde de hem fikirler. Zayıflama bandı yorumları arasında ürünü kullandıklarında kilo verdiklerini ancak sonrasında fazlasıyla kilo aldıklarını söyleyen yüzlerce kişi var.
  • Zayıflama bandının zararları arasında yanlış kullanıldığında sakatlıklara da yol açabileceği yer alıyor.

Zayıflama bantları hem kilo verdirmiyor hem de kan şekeri, tiroid ve sinir sisteminde yıkıma yol açıyor. Bu nedenle bu bantlardan uzak durulması gerekiyor. Zayıflama bandı zararları sağlık sorunları olarak karşımıza çıkabiliyor. Zayıflama bandı yorumları ve şikayetlerini okumadan, ayrıca zayıflama bantlarını doğru kullanmayı öğrenmeden herhangi bir ürün almayın.

Zayıflama Bantları Nasıl Çalışır?

Zayıflama bantları vücudun farklı bölgelerine yapıştırılarak kullanılıyor. Belirli aralıklarla kullanılan zayıflama bantları, kullanma süresi bittikçe yenisiyle değiştirilir.

Zayıflama bandı paketi içerisinde belli adetlerdeki bantlar kullan-at şeklindeki gündelik ürünlerdir. Genellikle göbek, bel, basen gibi yağlanmaların fazla olduğu bölgelerde kullanılmaktadır. Zayıflama bandı temiz ve kuru bölgeye uygulanır. Aynı anda farklı bölgelere bant yapıştırılabilir. Zayıflama bantları eczanelerde satılmaktadır.

[widget-87]

Zayıflama bandı zararları kişiden kişiye farklı şekillerde gözlemlendiği için tek başına kilo vermede sağlıksız bir seçimdir. Diyet ve spor yerine bu bantları tercih etmek istenmeyen sağlık sorunlarına neden olabilir. Zayıflama bandı şikayet ve yorumları arasında genellikle bu ürünlerin çok etkili olmadığı söylenmektedir. Dolayısıyla önerilmemektedir. Zayıflama bandı zararları ile karşılaşmadan diyetisyen tavsiyeleriyle beslenmekte yarar var.

Boşa Vakit ve Umut Kaybetmeyin!

Zayıflama bantları üzerine araştırma yapan diğer kuruluşlar da bu bantları kullananların ayda 1 kilo bile veremediklerini, daha fazla strese girerek yeme ve yememe arasında kalarak sağlıksız tercihler yaptıklarını ortaya çıkarmıştır. ABD’de de yapılan araştırmalarda zayıflama bantlarının işe yaramadığı kanıtlanmıştır.

Zayıflama bandı zararları ve zayıflama bandı kullanımı hakkında diyetisyeninizden bilgi almanız daha doğru olacaktır. Boş yere vakit ve umut kaybetmemek için zayıflama bandı kullanmak yerine sağlıklı beslenmeyi ve spor yapmayı denemeniz daha sağlıklıdır. Zayıflama bandı zararları hayatınızı karartmasın.

[widget-89]

Yorum Yap