Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Göbek Eritme Hareketleri

Harekete Geç, Bölgesel Kilolardan Kurtul! Göbek Eriten Hareketler

Göbek çevresinde oluşan yağ birikmesi her insan için rahatsız edici bir durumdur. Kötü bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra insan sağlığı içinde tehlike arz etmektedir. Oluşturacağı sağlık problemlerinden birkaçı; diyabet, obezite, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıklarıdır.

Böylesine zararlı ve tehlikeli bir durumu ortadan kaldırmak ise tabii ki yine bizim elimizde. Sağlıklı beslenme ve egzersizle göbek yağlarından kurtulmak mümkün. Göbek eritme hareketleri sayesinde istediğimiz görünüme kavuşabiliriz. Peki, bu göbek eriten hareketler nelerdir? Göbek eriten egzersizler hangileri? Bunlara bir göz atalım…

1.Yarım mekik (Crunches)

Göbek eritme egzersizleri arasındaki yarım mekikte, dizler hafifçe bükülerek sırt üstü uzanılır. Ayak tabanları bastırılır. Kollar ya çapraz şekilde göğüs bölgesine ya da baş arkasına konur.

Yatarken düzenli nefes alınıp verilir. Göbek eriten hareketler arasında yer alan yarım mekik hareketinde karın kaslarına yük bindirilir. Daha sonra kalkık durumda 5 saniye beklenir ardından tekrar yatış pozisyonuna geçilir. Göbek eritme hareketleri arasında yarım mekik çok faydalı bir egzersizdir.

2.Bisiklet egzersizi

Göbek eriten hareketler arasında yer alan bisiklet egzersizin de öncelikle yere sırt üstü uzanılır. Ardından dizler 90 derece açı ile bükülür. Eller ve dirsekler kırılarak boyun bölgesinde birleştirilir. Daha sonra tekrar yatar pozisyona geçilir ve devamında sağ diz, sol dirseğe yakınlaştırılarak bu hareket tekrar edilir.

Göbek eritme egzersizleri içerisindeki bisiklet egzersizi karın kaslarını çalıştırarak o bölgedeki yağlanmayı yok etmeye çalışmaktadır.

[widget-87]

3.Bacak ile çember çizme

Göbek eritme hareketleri arasında bulunan bir diğer harekette bacak ile çember çekme hareketidir. Bu harekette eller vücuda yapışık şekilde yere sırt üstü yatılır. Sağ bacak, mümkün olduğunca bükülmeden, 90%’lik açı ile havaya kaldırılır.

Ayak parmak uçları tavana yakın bir şekilde ve gergin bir biçimde tutulur. Göbek eritme hareketleri arasındaki bu hareket 10 ile 60 saniye arasında yapılır. Ve ardından diğer ayak için aynı hareketler devam eder.

4.Kalça kaldırma hareketi

Kalça kaldırma hareketi göbek eritme egzersizleri içerisinde yer alan bir diğer harekettir. Bu harekette avuç ileri yere bakacak şekilde sırt üstü yatılır. Bacaklar ise birbirlerine yapışık şekilde ve mümkünse 90%’lik açı ile bükmeden havaya kaldırılır.

Ayaklar kaldırıldıktan sonra nefes verilir, yatırıldığında tekrar nefes alınır. Bu hareket yapılırken baş ve omuzlar sabit olmalıdır. Göbek eriten hareketler içerisinde kalça kaldırma hareketi oldukça etkili bir egzersizdir.

5.Plank egzersizi

Göbek eritme hareketleri içerisinde en zorlayıcı hareket olan plank için dizler üzerinde dururken bacaklar kıvrık, eller dik bir biçimde yüz üstü bir pozisyonda yere uzanılır. Ayalar uzatılarak parmak uçlarında durulur.

Bu sırada eller ve dirsekler yere gelecek şekilde konumlandırılır. Derin nefesler eşiğinde en az 30-40 saniye boyunca bu pozisyonda beklenir. Göbek eritme egzersizleri arasında oldukça yorucu olan bu egzersiz göbek eritmenin en etkili yollarından biridir.

Göbek eritme hareketleri ile göbek bölgenizdeki yağların erimesini sağlayabilirsiniz. Tabi göbek eriten egzersizler uygulanırken bir uzmandan destek almak olumlu sonuçlar almanızı hızlandıracaktır. Spor salonlarında antrenman koçlarıyla göbek eriten hareketler ve fitness egzersizleri yaparak fazlalıklarınızdan kurtulabilirisiniz. Bilinçsiz spor yapmanın sonuç vermeyeceğini unutmayın! 

[widget-89]

Yorum Yap