Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kısa Sürede Kilo Vermenin Zararları - Kalıcı Olmayabilir!

Kısa Sürede Zayıflamak İyi Değil!

İdeal kiloda olmak sağlığımız için çok önemli. Ancak hazır gıda ve fast food tüketimi, dengesiz ve yetersiz beslenme nedeniyle her zaman olmamız gereken kiloda kalamıyoruz. Kilo aldığımızda da şok diyetlerle aniden zayıflamaya çalışıyoruz. Bu durum da psikolojimizi ve sağlığımızı bozuyor.

Diyetisyenler kısa sürede kilo vermenin zararları hakkında toplumu uyarsa da insanlar hızlı kilo kayıplarını başarı olarak adlandırıyorlar. Sonucunda ise ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşıyorlar. Doktorlar ve uzmanlar ani kilo vermenin zararları hakkında neler düşünüyor? Kaç kilo vermek en doğrusu? Kısa sürede kilo vermenin zararları neler? Gelin, birlikte bakalım…

 

Ayda 4 Kilodan Fazlası Zarar! Ani Kilo Vermenin Zararlarına Dikkat Edin!

Araştırmalara göre hangi yaş ve kiloda olursanız olun sağlıklı bir vücudun ayda ortalama 4 kilodan daha fazla kilo kaybetmemesi gerekiyor. Hızlı kilo verme özellikle çocuk, genç ve yaşlılarda hem bedensel hem de psikolojik sorunlara neden oluyor. Kişinin yüksek tansiyon, şeker, böbrek ya da kalp hastalığı olması da durumun daha da tehlikeli bir hal alması riskini doğuruyor. Kısa sürede kilo vermenin zararları kişinin hayatında kalıcı olabiliyor.

Ani kilo vermenin zararları kısa sürede görülmese de uzun vadede kişinin hayati bir tehlikeye sahip olmasına kadar uzanan ağır sonuçlar doğuruyor. Sibutramin içeren zayıflama hapları kullananlar, sadece sebze suyu içenler, kendini aç bırakanlar, idrar söktürücü hap kullananlar kısa sürede kilo vermenin zararları ile karşılaşıyorlar.

Sonuçta hızlı kilo verme vücuttan aşırı miktarda sıvı kaybını, dolayısıyla elektrolit kaybını tetikliyor ve kalp ritim bozukluğu, daha da önemlisi ani kalp ölümleriyle karşı karşıya kalınabilen son derece riskli durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Ani kilo vermenin zararları kalp için daha büyük oluyor.

[widget-87]

Hızlı kilo vermenin zararları arasında en çok karşılaşılan ve dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklar şunlar olarak karşımıza çıkıyor:

 • Kalp ritim bozuklukları
 • Tansiyon düşmeleri
 • Hipoglisemi
 • Ketoz
 • Elektrolit dengesinde bozulma
 • Organ yetmezlikleri
 • Gut krizleri
 • Kansızlık
 • Saç dökülmesi
 • Tiroit tembelliği
 • Safra kesesi taşı
 • Adet düzensizlikleri
 • Kas erimesi
 • Uyku bozuklukları
 • Depresyon

Bunların dışında ani zayıflama zararları arasında çok düşük kalorili diyetler yapanları; altüst olmuş bir beden bekliyor. Kısa sürede kilo vermenin zararları arasında sadece hayati tehlikeler yok. Sonradan farkına vardığınız daha pek çok problemi de beraberinde getiriyor bu tür bir zayıflama şekli. Saç dökülmesi, kansızlık, bellek sorunları, safra kesesi taşı, adet düzensizlikleri vb. de var. Kısa sürede kilo vermenin zararları her açıdan kişinin sağlığını etkiliyor.

Ani kilo vermenin zararları olarak vücudunuzun kas oranında azalmaya bağlı olarak güçsüzleşmeniz de yer alıyor. Bu da baş dönmesi ve halsizlikle beraber bayılmalara, kendinizi yaralamanıza neden olabiliyor.

Ani ve Dengesiz Kilo Vermekten Kaçının!

Hangi kiloda olursanız olun, yaşınız ne olursa olsun hızlı kilo verdiren diyetlerden kaçının. Ani kilo vermek size sağlık sorunundan başka bir şey getirmeyecektir. Kısa süreli bir mutluluk için kendinize büyük zararlar vermeyin. TV’de ya da internette gördüğünüz zayıflama hapları ya da şok kilo verdirici tozları kesinlikle kullanmayın. Hızlı kilo vermenin zararları sandığınızdan çok daha korkutucu olabilir!

Sağlıklı bir kilo kaybı programı, yaşa ve kişiye özel olmak üzere şekillendirilmeli ve yavaş yavaş ilerlemelidir. Kilo vermek istiyorsanız mutlaka hekiminize ve diyetisyeninize ulaşın. Hızlı kilo vermenin zararları ile ömrünüzü heba etmeyin. Kısa sürede kilo vermenin zararları ve kısa sürede zayıflama hakkında uzmanlardan bilgi alın…

[widget-89]

Yorum Yap