Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Zayıflamanın Sırrı: Keten Tohumu!

Keten Tohumu Zayıflatır mı?

Genel olarak Akdeniz iklimini seven keten tohumu; mavi, göze hoş gelen çiçeklere süslü ve uç kısımları sivri yapıda bir şekle sahiptir. Bu bitki genellikle yaz aylarında meyve vermeye başlarken, iki adet de tohum verir. Sağlık açısından keten tohumunun faydaları oldukça fazladır ve bu nedenle diyetisyenler tarafından sıklıkla kullanımı önerilmektedir.

Şimdi keten tohumu zayıflatır mı sorusunun yanıtına geçelim. Bu besin C, E ve K vitaminlerini içermesinin yanı sıra kalsiyum, bakır ve demir gibi mineraller açısından da oldukça zengindir. Kilo vermek isteyenlerin çokça kullandığı keten tohumu, omega 3 yağları bakımından zengin olduğu için tercih edilir. Keten tohumu zayıflatır mı sorusunun cevabı ise son zamanlarda özellikle kadınların merak ettiği konulardan biri olmuştur. Lifli yapısı sayesinde sindirimin düzenlenmesini sağlarken içerdiği vitamin ve minerallerle de metabolizmayı güçlendirdiği bilinmektedir. Erkeklerde prostat kanserinin ve kadınlarda ortaya çıkabilecek meme kanseri gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur. Peki keten tohumu zayıflatır mı? Keten tohumu zayıflama amacıyla kullanılır mı? Keten tohumunun faydaları neler? Gelin, bu merak edilen soruyu yanıtlayalım…

 

Keten Tohumunun Faydaları Saymakla Bitmez!

Özellikle zayıflamak ve fazla kilolarında arınmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı keten tohumu, içerisinde yer alan maddelerin yardımı ile vücutta bulunan fazla yağların yakılmasını ve bağırsakların olduğundan fazla çalışmasını sağlar. Bu şekilde kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Zayıflamaya yardımcı baharatlar arasında olan keten tohumu, bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Keten tohumunun yararları ise şunlardır:

 • Keten tohumu sindirim sistemi sağlığına faydalıdır. Keten tohumu zayıflatır mı diyenler için sindirim üzerinde büyük etkisi olduğunu söyleyebiliriz.
 • Keten tohumu kalp sağlığını korur. Keten tohumu zayıflama dışında kalbe de iyi gelir.
 • Metabolizmayı güçlendirir. Keten tohumunun faydaları arasında en önemlilerden biri budur. Keten tohumu ile zayıflayanlar genellikle metabolizmaları hızlandığı için kilo verdiklerini söylerler.
 • Kadınlık hormonlarını dengeler.
 • Keten tohumu menopoz sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Yüksek kolesterolü dengeler. Keten tohumunun faydaları arasında sağlık açısından en önemlilerden biri kolesterolü dengelemesidir.
 • Keten tohumu kanserle mücadele eder.
 • Diyabet sorunlarına iyi gelir.
 • Keten tohumu bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kabızlığa iyi gelir. Keten tohumu zayıflatır mı diye düşünenler için kabızlık sorunu ile birlikte sindirim sistemini çalıştırması cevap olabilir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur. Keten tohumu zayıflama amacıyla amacıyla kullanılabilir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? Keten Tohumu İle Zayıflamak İsteyenler Bu Yöntemi Deneyin!

Keten tohumunun faydaları olmakla beraber kullanımı konusunda dikkatli olmak gerekir. Keten tohumu zayıflama amaçlı kullanıldığında önerilen miktardan şaşılmaması gerekir. Keten tohumunun kullanımı ise şöyledir:

Günlük olarak kullanıldığında; uykudan önce 1 ya da 2 çay kaşığı miktarında tohum yenilerek üzerine su içilir ya da keten tohumu 3 fincan su içerisinde 10 dakika kaynatılıp, süzüldükten sonra içilerek tüketilebilir. Peki, keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır? Bu soruya cevap olarak keten tohumununun çay şeklinde demlendikten sonra içilmesinin zayıflama açısından daha iyi etki gösterdiğini söylemek gerekir. Düzenli tüketildiğinde yağ yakma hızınızın arttığını ve metabolizmanızın hızlı çalıştığını gözlemleyebilirisiniz.

[widget-87]

Ayrıca “Keten tohumu nasıl tüketilir?” sorusunun bir başka cevabı ise şudur; Öksürük, nezle gibi hastalık durumlarında kullanılacak ise 80 gram miktarında keten tohumu ile 40 gram miktarında rezene karıştırılır. Oda sıcaklığındaki su ile lapa biçimine getirilir ve göğüs ile sırt kısmına sürülerek bekletilir. Hızlı bir şekilde rahatlama sağlayan keten tohumu, doğal tedavi olarak sıklıkla önerilmektedir.

Keten tohumu zayıflatır mı sorunuzun cevabı için diyetisyen desteği almanız faydalı olacaktır. Bilinçsiz uygulamalardan kaçınmak için en doğru yöntemi işin uzmanının belirtmesi gerekir. Keten tohumu zayıflama ve sindirim sistemini düzenleme amacıyla kullanılabilir.

Keten Tohumunu Kullanırken Bunlara Dikkat Edin! Faydaları ve Zararları

Keten tohumunun yararları oldukça fazla iken kullanımı sırasında dikkatli olmak da gerekir. Diyetisyenler keten tohumunun faydaları olduğu kadar zararları da olabileceğini söylemektedir. Ayrıca herhangi bir alerji durumunda doktora başvurulması oldukça önemlidir.

Keten tohumu zayıflatır mı, keten tohumu ile zayıflayanların sırrı nedir diye merak edenler için diyetisyenler tarafından da kullanımı tavsiye edilir. Keten tohumunun faydaları herkeste farklı bir şekilde gözlenmektedir. Müshil gibi bir işlevi olan bitkinin aşırı kullanılması durumunda ishal sorunu ile karşılaşılabilir. Aynı zamanda alternatif tıpta kullanılan keten tohumunun fazla kullanması kanın pıhtılaşmasına neden olabilir. Bu nedenle diyetisyeninizin önerdiği şekilde kullanmaya özen göstermeniz önemlidir.

“Keten tohumu zayıflatır mı? Keten tohumu kilo verme için kullanılır mı? Keten tohumunun faydaları nelerdir?” gibi aklınıza takılan soruları diyetisyeninize sormayı ihmal etmeyin. Keten tohumu kilo verme amacıyla kullanıldığında mutlaka bir uzman önerisiyle olmalıdır, bilinçsiz kullanımdan kaçının.

[widget-89]

Yorum Yap