Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yoga Çeşitleri Nelerdir?

Yoga Çeşitleri Nelerdir? - Yoga İle Ruhunuzu Rahatlatın!

Yoga; zihnin arındırılması, bedensel hareketlerin kontrolü ve meditasyon yardımı ile farkındalığa ulaşma yolu olarak tanımlanır. Yoga beden kontrolünden başlayan, ruh ve zihin kontrolüne kadar uzanan sürecin sonucundaki dinginlik durumuna ulaşılmak için yapılır. Peki, yoga çeşitleri nelerdir? Yoga nasıl yapılır? Yoga hareketleri nelerdir? Yoganın faydaları nelerdir?

Yoga bir rahatlama sürecidir. Yoga yapmak isteyen kişilerin sık sorduğu sorulardan biri de hangi yoga tekniğini yapmalıyım? olmaktadır. Bu sorunun cevabı aslında sizde yogadan beklentileriniz, neye ihtiyaç duyduğunuz, yoganın hangi yönünün ilginizi çektiği gibi sorularınıza verdiğiniz cevaplardır. Ancak yine de yogaya yeni başlayacaksanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sayfamızdaki yoga çeşitleri arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Kendiniz zamanla geliştirerek tüm teknikleri deneyebilirsiniz.

Yoga çeşitleri nelerdir;

1.Asthanga yoga

Yoga türleri arasında yer alan asthanga yoga çeşidi güç yogası olarak da bilinmektedir. bu yoga uygulanırken nefes teknikleri ve egzersizleri önemli bir yer tutar. Bu yoga çeşidinde nefes ve asanaların senkronizasyonu önemlidir.

Nefes ve asanaların birleşimi ile kan dolaşımı hızlanır, vücut toksinlerden arınır. Yoga türleri arasında yer alan asthanga yoga sakinleşme ve dinginleşme arayışının yanı sıra dengeli ve güçlendirici bir uygulamam hedefleyenler için uygun bir yoga çeşididir.

2.Restoratif yoga

Yoga türleri arasında bulunan bir diğer yoga çeşidimiz ise restoratif yoga, şifa yogası olarak da bilinen aktif rahatlama da önemli rol oynayan bir yoga türüdür. Restoratif yoga sinir sistemini onarmakve bilincin dengelenmesini sağlamayı amaçlar.

Bu yoga çeşidi diğer yoga türlerine kıyasla daha uzun süre kalınan asanalarda nefes uygulamalarının da eşliğinde bağ dokular ve kasların bilnçli bir şekilde gevşetilmesidir. Omurganın daha sağlıklı bir hale gelmesi için uygulanan asanalar beden ve ruh rahatlamasını sağlamaktadır.

[widget-87]

3.Bikram yoga

Yoga türleri arasında yeni yeni popülerleşen bu yoga türü, hot yoga olarak da bilinmektedir. Bikram yoga 40 derece sıcaklıktaki salonlarda uygulanır. Bunun nedeni ise arttırılan sıcaklık ile bağ dokularının daha kolay esneyebilmesi ve toksinlerden arınmanın hızlanması içindir.

Bu yoga türü ile kas, eklem ve bağları incitme ya da sakatlama riski en aza indirgenir. Ayrıca yüksek bir oda sıcaklığı olduğundan dolayı ısınma hareketlerine gerek kalmaz. Bikram yoga da bol bol ter atılması sağlanarak salgı bezleri aktif olarak çalıştırılır.

Bu yoga türleri ile sakinliğe ve dinginliğe ulaşmanız mümkündür. Yoga hem nefes teknikleri, hem pozları, hem de meditasyon aşamaları ile başlangıçta zorlayabilir. Yoga da en önemli şeylerden biri kendinize en uygun yoga türünü bulmak olacaktır. Yoga yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok şey mevcuttur.

Yogaya başlamadan 2 saat önce yeme ve içmeyi bırakmalısınız. Aynı zamanda yogaya başlamadan tuvalete gittiğinizden emin olmalısınız. Yoga öncesinde ve sonrasında yeterli miktarda su tüketmelisiniz. Tabi hepsinden önce eğer herhangi bir rahatsızlığınız var ise yogaya başlamadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

[widget-112]

Yorum Yap