Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Herkesin Evde Kolaylıkla Yapabileceği Yoga Hareketleri

Evde Yoga Yapmak İsteyenler Buraya! Bu Yoga Hareketleri Çok Kolay!

Yoganın sağlığa ne kadar faydalı olduğu bilinse de günlük yaşamın yoğunluk ve vakitsizliği sebebiyle yoga yapmak her zaman ya da düzenli şekilde mümkün olmayabilir. Yoga yapmak için özel bir mekâna ya da eğitmene gitmeye gerek kalmadan, evde kolay yoga hareketleri ile amacınıza ulaşabilirsiniz. Evde yoga nasıl yapılır diyenler, bu önerilerimizi aklınızın bir köşesine not alın.

Bedeniniz ve ruhunuzu dinlendirip huzura kavuşturmanın en etkili yollarından biri olan yogaya ait sayısız hareket bulunmakta. İşte evde kolayca yapabileceğiniz 7 yoga hareketi:

1. Çocuk pozu

Evde yoga nasıl yapılır sorusunu soranlar için temel yoga hareketlerinden olan ve evde kolay yoga hareketleri arasında yerini alan çocuk pozisyonunun uygulaması şu şekildedir:

Ayakları birleştirilerek dizler bükülür, ayak tabanları havaya bakacak ve ayakların üst kısmı yere gelecek şekilde ayaklar yan yana koyulur. Kalça ayakların üstüne yavaşça yerleştirilir. Bu pozisyon alındıktan sonra avuç içler dışarı bakacak şekilde kollar bacakların yanına yerleştirilir. Gözler kapalı bir şekilde nazik bir şekilde nefes alıp verilir.

2. Öne eğilme

Evde herkesin kolaylıkla yapabileceği evde kolay yoga hareketleri arasından biri olan öne eğilme hareketi şu şekilde uygulanır:

Ayağa kalkılarak dik bir şekilde durulur. Dizler bükülmeden öne doğru eğilerek baş bacaklara en yakın olacak şekilde yaklaştırılır ve eş zamanlı olarak ayak bilekleri tutulur. Bu hareket evde yoga yapma teknikleri arasından en tercih edilenlerden biri.

[widget-87]

3. Sandalye pozu

Sandalye pozu evde yoga teknikleri arasından kolayca uygulayabileceğimiz hareketlerden biridir. Evde kolay yoga hareketleri listemizin en etkili hareketlerinden biri olan sandalye pozu şu şekilde uygulanır:

Ayağa kalkılır ve dik bir şekilde durulur. Ayaklar omuz hizasında açılır. Kollar baş üzerine dirsekler bükmeden kaldırılır ve sandalyeye otururmuş gibi hafifçe çömelme hareketi yapılır. Bacağınızın diz ve kalça arasındaki kısmı yere paralel olana kadar çömelme işlemi yapılır ve hareket tamamlanır.

4. Kobra pozu

Evde kolay yoga hareketleri arasında yer alan kobra pozu hem sırt hem de karın kaslarını güçlendirmek için harika yoga hareketlerinden biridir. Bunun yanında kobra pozu omurgayı güçlendirir, kalçayı sıkılaştırır aynı zamanda da stres ve yorgunluğa iyi gelir. Herkesin evde kolaylıkla yapabileceği yoga hareketleri arasında olan kobra pozunun uygulamasını şu şekildedir:

Evde yoga yapmak isteyenler için kobra pozuna öncelikle yüz üstü uzanmakla başlanılır. Kollar göğüsün yanlarında ve avuç içi yere ve avuç üstü havaya bakacak şekilde, ayaklar birbirine yapışık pozisyon alınır. Alın yerele temas edecek biçimde eğilime işlemi yapılır. Bu harekette zorluk çekilirse sadece burun temasında hareketin başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

5. Aşağı bakan köpek pozu

Evde kolay yoga hareketleri arasında aşağı bakan köpek pozu beyni dinlendirir ve bu etkisiyle stres ve depresyona iyi bir çare olabilir. Aşağı bakan köpek pozu kolları ve bacakları kuvvetlendirir.

Zeminde eller ve dizler üzerinde durulur ve dizler kalça altına, eller ise omuzların ön kısmına yerleştirilir. Avuç içleri açık bir şekilde olmalıdır. Nefes alınarak dizler yerden kaldırılır. İlk olarak dizler bükerek ayak topukları yerden kaldırılır. Kuyruk sokumu karın arkasından uzatılır ve kasıklardan yavaşça bastırılır ve Popo yukarı doğru kaldırılır. Evde yoga teknikleri arasındaki aşağı bakan köpek duruşunu yapılırken omurganın düz oluşuna dikkat edilmesi gerekir. Diz arkasındaki kirişler müsaade ettiği ölçüde bacaklar uzata bildiği kadar uzatılır. Göz ayaktan ayrılmadan parmaklar geniş şekilde açılır ve hareket tamamlanır.

6. Kedi-İnek duruşu

Günümüzde sırt ağrıları sıklıkla görülüyor. Bu ağrılara evde kolay yoga hareketleri arasında yer alan kedi-inek duruşu ile en alt seviyelere indirebilir hatta son verebilirsiniz. Evde yoga nasıl yapılır diyenlere çok kolay ve etkili bir yoga hareketi olan kedi-köpek duruşu şu şekilde uygulanır:

Eller zemine yerleştirilir ve emekleme pozisyonu alınır. Omurga doğal pozisyonunda kalabilir. Omuzlar yere paralel olacak şekilde durulur. Omuzlar ve baş yukarı doğru kaldırılır ve omurga aşağı doğru eğik bir şekilde inerek hamak şekli alır. Yavaş bir şekilde yukarı doğru bakılır ve nazik bir şekilde boyun esnetilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra baş göğüs kafesine doğru indirilerek çene sıkıştırılır ve eş zamanlı olarak omurga yukarıya doğru tepe görünümü alacak şekilde harekete devam edilir. Bu iki hareket yavaşça tekrar edilir ve hareket tamamlanır.

7. Ölü duruşu (Savasna)

Evde kolay yoga hareketleri arasında yer alan ölü duruşu yoga hareketlerinden en kolay olanıdır. 5-10 dakikalık yoga uygulamasını final hareketi olarak dinlenme hareketi ile sonlandırmak çok önemlidir. Evde yoga yapma hareketi olan ölü duruşu şu şekilde uygulanır:

Evde kolay yoga hareketleri arasından ölü duruşu için öncelikle sırt üstü uzanılır. Vücudu merkez noktasından dışarı doğru uzatılır ve avuç içleri gökyüzüne doğru açılır, gözler kapatılır. Nefes normal şekilde alınarak hareketsiz olmaya devam edilir ve kaslarınız ve nefesiniz dâhil olmak üzere düşünülen ne kadar negatif şeyler varsa arınmaya izin verilir. Bu şekilde hareket başarıyla tamamlanır.

İş hayatının yoğunluğundan şikayet edip kendine zaman ayırmayan bireyler gün geçtikçe mutsuz, başarısız ve sağlıksız oluyorlar. Yoga yapan kişilerin daha başarılı ve huzurlu oldukları birçok uzman tarafından tespit edildi. Günlük sadece 10 dakika kendinize zaman ayırarak hayatınızı daha güzel bir hale sokabilirsiniz hem de ekstradan farklı bir mekâna gitmeden, herkesin evde kolaylıkla uygulayabileceği evde kolay yoga hareketleri sayesinde daha mutlu hissedebilirsiniz.

Online diyetisyen fiyatları, özel diyetisyen ücretleri ve diyetisyen muayene ücretleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız diyetisyeninizi hemen bulun…

[widget-112]

Yorum Yap