Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yoga İle Daha Motive ve Stressiz Çalışanlar!

Yoganın İş Hayatına Etkileri - Sakin Kalmak İçin Yoga!

Yoga, kişinin farkındalığının artmasını sağlayarak stres, yorgunluk ve olumsuz düşünce gibi sorunlarla baş etmesine yardımcı olur. Nefes teknikleri ve buna bağlı olarak yapılan asanalar, gevşeme teknikleri, içe dönüş çalışmaları, odaklanma ve meditasyon ile fiziksel ve zihinsel yorgunluk giderilir. Sakinleşen bireyin zihni açılır ve iş yaşamında daha konsantre çalışır, başarılı olur.

Son yıllarda iş hayatı için yoga yukarıda bahsettiğimiz olumlu etkilerinden dolayı oldukça yoğun bir talep görmeye başladı. Çalışma performansını etkileyen motivasyonu arttıran, stres ve sağlık problemlerine iyi gelen yoga kurumsal hayatın etkilerini ortadan kaldırmayı başardı. Bakalım profesyonel iş hayatında yoga nasıl yapılıyor, yoga ve motivasyon arasındaki ilişki ile yoganın strese etkisi nasıldır? Şirket yogası etkinlikleri yararlı olur mu? Gelin, birlikte inceleyelim…

 

Şirket Yogası İle İş Hayatının Sağlığınıza Olan Etkileri Siliniyor!

Devlet ya da özel şirketlerde masa başı çalışanlar ya da pozisyonu gereği yoğun stres altında olanlar, üstüne bir de uzun süre bilgisayar başında oturmak eklenince:

 • El ve bileklerin, mouse üzerinde sürekli hareket etmesi sebebi ile Repetitive Strain Injury ve Carpal Tunnel Sendromu,
 • Uzun süre oturmaktan kaynaklanan ön üst bacak kaslarının kısalması ve ilerleyen yaşlarda denge sorunları,
 • Hareketsizlikten kaynaklı metabolizma yavaşlığı ve bölgesel yağlanma
 • Konsantrasyon ve hafıza problemleri
 • Sürekli yoğun bir zihin ve buna bağlı olarak işleyiş yavaşlıkları gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Çağımızın hastalıkları iş hayatı için yoga ve egzersizi zorunlu hale getirmeye başladı. Profesyonel iş hayatında yoga yapmanın hem bedensel hem de ruhsal yararları görüldü. Bununla birlikte şirket içi sosyalleşmeye katkısı oldu. Ancak yoga ya da diğer egzersizleri tercih etmeyen çalışanların performansları standart düzeylerini korudu.

[widget-87]

Tüm bu sorunlara karşı şirket yogası gibi aktivitelerle iş yerinde yoga yapma imkanı verilebilir. Bilinçli şirketler son zamanlarda bunu yapmaya başladı bile. Kurumsal şirket yogası sayesinde bilgisayar başında oturmaktan omurilik ve bel sorunları yaşayan çalışanların şikayetleri giderilebiliyor. Böylece daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanıyor. Şirket yogası yapmanın genel olarak faydaları şunlardır:

 • İş hayatı için yoga, çalışanların stresini hızla azaltır.
 • Şirket yogası hafızayı ve konsantrasyonu güçlendirir. Bu da daha kaliteli bir iş performansı sağlar.
 • İş yerinde yoga yapmak gibi bir aktivite sayesinde işe gelinmeyen günlerin sayısında %20 azalma görüldüğü kanıtlanmıştır.
 • İş hayatı için yoga yapılarak sağlık harcamalarında %40-55 azalma görülür.
 • Boyun, sırt ve omurilik ağrıları ortadan kalkar.
 • Profesyonel iş hayatında yoga sayesinde stres ve yorgunlukta azalma görülür.
 • Çalışanların enerjisi yükselir, motivasyonları artar.
 • Şirket yogası yapmak öfke kontrolünü sağlar ve kişiye sakinlik kazandırır.

Yoganın strese etkisi düşünüldüğünde iş hayatı için yoga yapmanın elzem olduğunu söyleyebiliriz. Stresin dışında pek çok sağlık sorununa karşı yoga iyileştirici etkisiyle çalışma hayatının getirdiği sağlık sorunlarından kurtulmayı sağlayacaktır.

Yoga İle Yepyeni Bir Kurumsal İmaj!

Profesyonel iş hayatında yoga yapmanın en büyük yararı farklı bir kurumsal imaja sahip olmaktır. Duruş bozukluklarını düzelten yoga sayesinde kişi özgüvenini tazeler ve daha güçlü bir beden algısına sahip olur. Buna bağlı olarak da daha şık ve daha dikkat çekici bir imaj edinebilir.

Sağlığına kavuşan bir beden ile daha fazla verimli bir çalışma hayatına da merhaba denir. İş hayatı için yoga yaptığımızda doğru nefes almayı öğrendiğimiz için düzene giren ve yavaşlayan kalp ritimlerimiz ile duygu ve düşünceler rahatlıkla kontrol edilir. Böylece iş yaşamında sağlıklı karar vermeyi ve ilişkileri doğru yönetmeyi de öğrenmiş oluruz.

Siz de yoganın strese etkisi ve öneminin farkına varmak, iş hayatı için yoga yaparak daha sağlıklı bir performans sergilemek, verimli bir çalışan olmak istiyorsanız hemen yoga kurslarına kaydınızı yaptırın.

[widget-112]

Yorum Yap