Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Stresi Azaltan Yiyecekler Neler?

Stresle Başa Çıkmakta Zorlanıyor Musunuz? Stresi Gideren Besinlerden Tüketerek Stressizi Azaltın!

Yoğun iş temposunun ve şehir yaşamının verdiği stres hayatımızın gidişatını olumsuz etkiliyor. Stres, başa çıkılamadığı durumlarda bireylerin mutsuz ve huzursuz olmasına neden oluyor hatta ileri boyutlardaki stres problemi kişide mide rahatsızlığı gibi hastalıklara neden olabiliyor.

Peki stresi önlemenin yolu yok mu? Stres, tüketilen besinlerle giderilebilir mi? Uzmanlara göre stres, doğru besinlerle kontrol edilebilir. Stresi azaltan yiyecekler ve bitkilerden yararlanarak stres boyutunuzu azaltabilir daha sakin olmanızı sağlayabilirsiniz. Nedir bu stresi azaltan besinler diyorsanız o zaman size stresi azaltan yiyecekler hakkında biraz bilgi verelim:

1. Tam Tahıllı Yiyecekler

Tam tahıllı besinlerin içerisinde bulundurduğu bol miktarda magnezyum bulundurması ve triptofan adlı amino asitin vücutta seratonine dönüşmesi ile vücutta stres düzeyi azalır. Tam tahıllı besinler açlık hissini düşürürken aynı zamanda yavaşça salgılanan iyi bir enerji ortaya çıkar bu iki neden stresi azaltma etkisi gösterir.

Tam tahıllı besinler bu özellikleri ile stres giderici yiyecekler arasında yerini alır. Stres ortamında kendinizi sakinleştirmek için tam tahıllıları deneyebilirsiniz.

2. Yaban Mersini

Yaban mersininin çok lezzetli yapısının yanında çokça faydası da vardır. Vitamin ve antioksidan bakımından çok zengin olan yaban mersini birçok kişi tarafından müthiş besin sıfatını almıştır.

Yaban mersini içerisinde bulundurduğu phytonutrient(bitkisel gıda) adı verile bitki molekülü stresi azalttığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Strese ne iyi gelir diyorsanız yaban mersini tüketebilirsiniz.

[widget-87]

3. Deniz Yosunu

Deniz yosunu yüksek magnezyum içeriği ile tam tahılların verdiği faydaları verir. Zengin besin içeriğine sahip deniz yosunu vücuda mutluluk ve serotonin horonunu salgılamasına yardımcı olur.

Stresi azaltan yiyecekler arasında olan deniz yosunu glüten alerjisi olanlara iyi bir besin kaynağı olabilir.

4. Badem

Bademin şifalı yapısı her yerde karşımıza çıktığı gibi stresi azaltan yiyecekler arasında da bademe rastlıyoruz. Badem yapısında bulundurduğu çinko duygusal dengemizi korumamızda yardımcı bir maddedir.

Barındırdığı doymamış yağlar ve demir stresi azaltmada oldukça etkilidir. Stresi azaltmak için önerilen yiyeceklerden olan bademi günde 10-15 adet tüketerek sağlayabilirsiniz.

5. Acai Üzümü

Acai üzümü berry olarak da anılır.  Acai yaban mersininin özelliği gibi phytonutrient denilen maddeyi bünyesinde barındırır. Bu madde stresi azaltıcı etkiler yaratır.

Acai meyvesi çok iyi bir antioksidan olduğu için vücudunuzdan toksinleri atmada yardımcı olur. Acai meyvesi bu özellikleriyle stresi azaltan yiyecekler arasında yerini alır.

Bahsettiğimiz bu sakinleştirici yiyecekler günlük hayatımızda stres ve endişe gibi duygu durumlarıyla başa çıkmamızda bize yardımcı olmaktadır. Stresi azaltan yiyecekler tüketerek daha sakin bir yapıya sahip olmamız mümkün olabilir. Zihni ve vücudu rahatlatan vitaminleri içeren stresi önleyici yiyecekler tüketmenin yanında egzersiz ve meditasyon gibi sağlıklı yaşam seçenekleri de tercih edilebilir. 

Tüm bunların yanı sıra stresin bizim elimizde olduğunu unutmamanızda yarar var. Stresten uzaklaşmak isteyen bireyler sıkıntıyla başa çıkmanın yollarını ararken öncelikle kendilerini iyi tanımalılar. Stresiniz kendi başınıza üstesine gelemeyeceğiniz boyutlardaysa bir uzaman danışmanız sizin için iyi olacaktır.

[widget-103]

Yorum Yap