Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sağlıklı Beslenerek Depresyonu Yenin!

Sağlıklı Beslenmek Psikolojik Problemlere Karşı Savunma Direncini Arttırıyor!

Günümüzde çokça karşılaştığımız depresyon problemi, zihinsel bir süreçle başlayan ancak davranışsal ifadelerle belirginleşen bir durumdur. Depresyondaki kişiler duygusal açıdan mutsuz ve karamsardır. Depresyonda olan bireylerin beslenme alışkanlıkları ve vitamin-mineral eksiklikleri depresyonu önemli ölçüde etkileyen etmenlerdir. Özellikle B ve D grubu vitamin eksiklikleri depresyonu önemli şekilde etkilemektedir.

Vitamin ve mineral eksikliklerini tamamlamanın depresyonu hafiflettiği uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Bu nedenle depresyonu sağlıklı beslenerek yenmek mümkündür. Mutluluk ve enerji veren gıdalarla depresyondan kurtulunabilir. Sağlıklı beslenerek depresyonu yenme hedefinizde size yardımcı olacak önerilerimiz:

1. Yumurta, Muz ve Kivi Tüketin

Mutluluk için önemli olan seratonin miktarını arttıran çinko, omega 9, magnezyum, triptofan içeren yiyecekler depresyonu doğru beslenerek yenme yollarından biridir. Sağlıklı beslenerek depresyonu yenme konusunda etkili olan yiyeceklerden olan hindi eti, yumurta, keten tohumu, ceviz, muz, ananas, balık, salatalık, domates gibi besinlere günlük yaşamınızda yer verin.

Bu besinler vücudunuzdaki seratonin miktarını arttırmada etkilidir. Sağlıklı beslenerek depresyonu yenmek için size olan önerilerimiz dikkate almanızda fayda var.

2. Papatya Çayı İçin

Sinir rahatsızlığı olan, depresyonda olan kişilerin tükettiği prozac adlı ilaç için çok önemli alternatif olan papatya çayı sinirleri yatıştırma özelliğiyle depresyonda olan kişiler için sağlıklı beslenerek depresyonu yenme konusunda tüketmeniz gereken önemli bir besin kaynağıdır.

Depresyondan kurtulmak için sakinleştirici etkisi olan papatya çayını mutlaka deneyin.

[widget-87]

3.B Vitaminini İhmal Etmeyin

Sağlıklı beslenerek depresyonu yenme yollarından biri de b12 vitamini alımı yapmaktır. B12 vitaminin sinir sitemindeki yeri çok önemlidir. B12 eksikliği yaşayanlar bu vitaminini tamamlamaları depresyonu doğu beslenerek yenme yolları asında önemli yeri vardır.  B12 vitamini tat duyusu, sinir sistemi ve akan hücrelerin yapımında, görme ve cilt yapısının sağlıklı olmasında önemli bir etkendir. B12 vitaminini buğday, rafine edilmiş un, mercimek, nohut, kuru fasulyeden sağlayabilirsiniz.

4. Depresyon İçin D Vitamini Alın

Merkezi sinir sisteminin yapısında d vitaminin yeri önemlidir. Sağlıklı beslenerek depresyonu yenme yolları arasında d vitamini eksikliklerine karşı d vitamini bakımından zengin besinlerin tüketilmesi sizin ve ruh haliniz için önemli yer alır.

D vitamini bakımından zengin besinlerden olan süt ve süt ürünleri, balık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagillerden tüketerek d vitamininizi arttırabilirsiniz. D vitamini konusunda günlük 15 dk. güneşlenmek de sağlıklı beslenerek depresyonu yenme konusunda da vitamini sağlamak için etmenlerdendir.

5. Kahvaltınızı İhmal Etmeyin

Gün içerisindeki hisleriniz konusunda kahvaltınım önemi oldukça fazladır. Günün ilk öğünü olan kahvaltıda yumurta, peynir, süt, tam tahıllı ekmek ve sebzelerin bulundurulması kişinin doğru beslenerek depresyonla mücadele etmesi konusunda önemlidir.

Depresyonda olan bireyler enerji açısından düşük olduğu için dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı depresyonda olan bireyler için olmazsa olmazdır. Sağlam kafa sağlam vücutta diyerek başta kahvaltı olmak üzere tüm öğünlerde tüketilen besinlere dikkat edilmesi sağlıklı beslenerek depresyonu yenmek için önemlidir.

Sağlıklı beslenerek depresyonu yenme yollarından birkaçını sıraladık. Siz de doğru besinleri tercih ederek ve depresyonu yenme yollarından yararlanarak mutsuzluğunuzu ve ümitsizliğinizi yenebilirsiniz. Yaşadığınız depresyonun şiddeti tek başına aşamayacağınız boyutlardaysa uzman psikologlardan ya da psikiyatristlerden yardım almanızı öneririz. Depresyondan kurtulmak ve depresyonla mücadele için mutlaka uzman desteğine başvurmalısınız.

[widget-103]

Yorum Yap