Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Depresyonu Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Yoksa Yediklerimiz Bizi Depresyona Mı Sokuyor?

Depresyonu duygu-durum bozukluğu olarak ifade edebiliriz. Ve günümüz insanının en büyük psikolojik hastalığı olarak tanımlayabiliriz. Sinir, stres, üzüntü gibi durumlar depresyona girmemize neden olur.  Bununla beraber gelen mutsuzluk ve gerginlik de depresyon sürecinde devam eder. Kendimizi sürekli ümitsiz ve çıkmazda hissederiz.

Peki, yediğimiz besinler depresyonu tetikliyor mu? Aslında yediğimiz tüm yiyecekler vücudumuza tahmin ettiğimizden daha fazla etki etmektedir. Yediğimiz bazı besinler bize kendimizi iyi hissettirirken bazı besinler ise bizi mutsuz, bitkin ve depresif bir hale getirebilir. Bu nedenle depresyonu tetikleyen yiyecekler hakkında bilgi sahibi olarak onları doğru tüketmekte ya da hiç tüketmemekte yarar var.

Peki depresyonu tetikleyen besinler nelerdir;

1.İşlenmiş Şeker

İşlenmiş şeker depresyonu tetikleyen yiyeceklerin başında gelir. Mutluluk hormonu olan serotonine negatif tepki gösteren işlenmiş şeker grubu depresyonu tetikleyen besinlerdendir. Kurabiye, şeker bisküvi gibi tatlı besinlerde bulunan işlenmiş şekerin tüketimine dikkat edilmeli.

Bu tatlıları tüketmek yerin taze meyveleri, doğal sebzeleri ve kurumuş meyve tüketimine özen gösterin. Depresyona neden olan yiyecekler arasındaki işlenmiş şeker depresyonun yanı sıra başka hastalıklara da sebebiyet vermektedir.

2.Yapay Tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcı bulunan besinler depresyonu tetikleyen yiyecekler arasındadır. Bu besinler asitli içeceklerde oldukça fazla bulunur. Yapay tatlandırıcılar serotonin hormonun düşerek depresyonu tetikleyen besinler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Aynı zamanda bu yapay tatlandırıcılar şeker ve karbonhidrata aşırı sevk etmesinden dolayı oldukça zararlıdır. Bu nedenle kilo alımı artmakta ve artan bu kilolar tekrar depresyonu tetiklemekte

[widget-87]

3.Sodyum Oranı Yüksek Gıdalar

Sodyum ihtiyaç duyulan bir besi kaynağıdır ve her şeyin olduğu gibi sodyumun da fazlası zarardı. Depresyonu tetikleyen besinler içerisinde yer alan sodyum vücutta ödeme ve cansız b görünüm oluşmasına neden olmaktadır.

Sodyum oranı yüksek gıdalar aynı zamanda depresyon durumunu yöneten sinir sistemine de zarar vermektedir. Sağlık kuruluşları sodyum oranı az gıdaların tercih edilmesini öneriyor. Depresyona neden olan yiyecekler arasında sodyum oranı yüksek olanlardan uzak durulmalı.

4.Alkol

Depresyonu tetikleyen besinler içerisinde alkol da yer almaktadır. Alkol direkt olarak depresyona sokucu bir madde olarak nitelendirilir. Çoğu insan alkolü daha iyi hissetmek ve rahatlamak için tüketse de depresif duyguları uyandıran bu madde aynı zamanda bağımlı hale de getiriyor.

Alkol tüketimi kolay kolay bırakılmasa azaltılmasında fayda var. Depresyonu tetikleyen yiyecekler arasında alkol tüketimine dikkat edilmesi gereken bir maddedir.

Depresyonu tetikleyen yiyecekler tüketimine dikkat edilmesi gereken besinlerdir. Depresyonu tetikleyen yiyecekleri yemekten kaçınarak sağlınızı korumanızda fayda var. Depresyonu tetikleyen besinler dikkatli tüketilirken ayı zaman da bir diyetisyen desteği alınmasında fayda var. Bu nedenle bu beslenme döneminde diyetisyeniniz ile iş birliği içerisinde bulunmanızı tavsiye ederiz.

[widget-103]

Yorum Yap