Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı Kazandırılmasının Önemi Nedir?

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı Nasıl Oluşturulur?

Çocuklar için sağlıklı beslenme, gelişimleri ve hayattaki başarıları açısından oldukça önemlidir. Çocuklarda beslenme alışkanlığı olması onların hayatı boyunca sağlıklı bir hayat yaşamasını sağlayacaktır. Çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırmak birçok hastalığı da daha en başından yenmiş olur.

Çocukları Sağlıksız ve Yüksek Kalorili Gıdalardan Uzun Tutun!

Özellikle son yıllarda sağlıksız ve yüksek gıdalarla beslenen çocuklarda sık rastlanan obezite ve anemi gibi hastalıkların riski çocuklara beslenme alışkanlığı kazandırma ile azaltılmış olur. Bu yüzden çocukların sağlıklarını tehlikeye atacak yüksek kalorili ve sağlıksız besinlerden uzak durulmalıdır.

Okul çağında çocukların yanlış ve sağlıksız beslenmeleri, eğitim hayatlarında dikkat bozukluğu, algılama problemleri, öğrenme zorluğu ve davranışsal bozukluklar gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Çocuklarda beslenme alışkanlığının yanlış şekilde geliştiği bu dönemde çocukların okul başarılarının düşmesi ve hayatlarının geri kalanında problemler yaşamaları gibi sonuçlar görülmektedir. Peki çocuklarda beslenme alışkanlığı nasıl oluşur? Çocuklara beslenme alışkanlığı kazandırma nedir? Yemek yemeyi reddeden çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırma zor mu? Birlikte inceleyelim…

 

Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Özellikle küçük yaşlardaki çocuklara beslenme alışkanlığı kazandırmak isteniyorsa ebeveynlerin sakin kalıp acele etmemeleri gerekmektedir. Anne ve babaların ev hayatında düzenli beslenmeleri çocuklara örnek olacağı için önemlidir. O yüzden ilk olarak çocuklardan önce ebeveynlerin sağlıklı beslenmesi ve bunu çocuklara aşılaması gerekir. Eğer bir evde düzgün bir sofra düzeni ve sağlıklı beslenme örneği yoksa çocukların bunu alışkanlık haline getirmesi çocuk zor olacaktır.

[widget-87]

Çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırmanın yolları nelerdir?

Çocuklarda yemek alışkanlığı için her sabah kesinlikle kahvaltının hazır olması çok önemlidir. Çocuklar gün içerisindeki enerjiyi kahvaltıdan alacaktır. Bu yüzden beslenme alışkanlığının en önemli adımı çocuğun kahvaltıda ne yediğidir. Peki çocuklarda beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır? Çocuklarda beslenme alışkanlığı kazandırma yolları şunlar:

  • Çocuklarda yemek yeme alışkanlığı kazandırılması için onları abur cuburdan uzak tutmak gerekmektedir. Çocuğun abur cubur yemesi istenmiyorsa eve asla bu tarz gıdalar alınmamalıdır.
  • Çocuklara yemek yedirilirken televizyon izletmek ya da tablet ve telefon ile oynatmak çocuklarda beslenme alışkanlığını kazandırmak için yanlış bir adımdır. Yemek masada ve televizyonsuz ya da telefonsuz yedirilmelidir. Çocuklarda beslenme alışkanlığı kazandırılması için mümkün olduğunca elektronik aletlerden uzak durulmalıdır.
  • Çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırma için tüm aile üyelerinin bir arada yemek yemesi ve aynı zamanda yemeğin belirli bir süresinin olmasıdır. Bu nedenle çocuklar üzerinde aile beslenmesinin önemi oldukça büyüktür.
  • Çocukların sevdiği ve onların istediği yemekleri yapmak da çocuklarda yemek alışkanlığı kazandırmanın bir diğer yoludur.

Tüm bu önerilere uyup sofralarda sağlıklı yemeklere yer verildiği takdirde çocuklara beslenme alışkanlığı kazandırmanın hiç de zor olmadığı görülecektir. Çocuklarda beslenme alışkanlığı bilinçli anne-baba ile kolaylıkla kazandırılabilir.

Sağlıklı Beslenme İle Çocuklarınız Gelişimlerini Tamamlasın

Çocuklarda beslenme alışkanlığı kazandırılmasının pek çok yolu mevcuttur. Bunların en başında ebeveynlerin çocuklara örnek olması yatıyor. Anne ve babasını örnek alan çocuklar için beslenme düzeninin kurulabilmesi altın kuraldır. Çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırma sırasında aileler de sağlıklı beslenmeyi öğrenmiş olurlar.

Diyetisyen desteği ile çocuklarda yemek yeme alışkanlığı kazandırmak mümkün!

Sağlıklı yemekler hazırlayarak çocuklarda yemek alışkanlığı kazandırmak isteyen pek çok ebeveyn bu konuda zorlanmaktadır. Ebeveynlerin yaptığı bir hata da çocuğa sevmediği yemekleri zorla yedirmek çocuğa yemek yeme alışkanlığı kazandırılmasını imkansız kılacaktır.

Çocuklarda yemek yeme alışkanlığı kazandırılmasını isteyen ve bu konuda zorlanan ebeveynler alanında uzman diyetisyenlerin desteği ile çocukların hoşlarına gidecek yemekler hazırlayabilirler. Çocuklarda beslenme alışkanlığı etkili ve pedagojik yollarla kazandırılabilir.

[widget-102]

Yorum Yap