Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Okul Öncesi Sağlıklı Beslenme

1-6 Yaş Arası Okul Öncesi Dönemi Çocuğunuzun Geleceğini Önemli Ölçüde Etkiler!

Okul öncesi dönem 1-6 yaş arasını kapsayan döneme denmektedir. Okul öncesi çocukların hızlı büyüme ve gelişmesi nedeniyle birçok besin öğesine olan ihtiyacı daha fazladır. Çocuklarınız için okul öncesinde sağlıklı beslenmek kadar, iyi geliştirilmiş beslenme alışkanlığı kazandırılmasının önemi de çoktur.

Çocuklar, okul öncesi döneminde ebeveynlerin davranışlarını tekrarlama eğilimi gösterirler. Bu nedenle anne ve babaların bunun bilincinde olarak yedikleri ve sevmedikleri besinlerin çocuklar tarafından taklit edilebileceğini düşünerek davranmaları gerekir. Okul öncesi sağlıklı beslenme konusunda anne ve babalar yemek yeme konusunda yaptıkları ısrarlar, ödüllendirme ve cezalandırma benzeri davranışlar, çocukların yemek yeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkiler.

 

Okul Öncesi Sağlıklı Beslenme İle İlgili Öneriler

Okul öncesi sağlıklı beslenme nasıl olur? Okul öncesi dönemlerde nelere dikkat edilmeli? Okul öncesi dönemlerde ebeveynlerin görevi çok büyüktür. Okul öncesi sağlıklı beslenme adına ebeveynlere öneriler şu şekildedir:

[widget-87]

  • Okul öncesi sağlıklı beslenme için çocuk et, süt, sebze ve tahıllardan gerekli şekilde faydalanmalıdır. Günlük beslenme planında 1 yumurta, 1 köfte kadar et, 500ml süt veya yoğurt, 1 porsiyon kuru baklagil tüketilmesi halinde çocuğun günlük protein alımı sağlanmış olacaktır.
  • Okul öncesinde sağlıklı beslenme için kahvaltı en önemli öğünler arasındadır. Kahvaltı için peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve suyu ya da süt, bir iki dilim ekmek ya da 1 poğaça sağlıklı bir kahvaltı için yeterli olacaktır.
  • Şeker alımının yüksek olmasıyla iştahsızlık ve diş çürümesinin arasında sıkı bir bağ vardır. Bu problemi çözmek adına şekerli gıdaların tüketilmemesi ve iştahsızlık problemine karşılık çocuklara ara öğün programı oluşturulması gerekir. Ara öğünlerde de kuruyemiş ve kuru meyve verilmelidir.
  • Çocukları el yıkamaya ve dış fırçalamaya alıştırmak okul öncesi sağlıklı beslenme açısından önemlidir. Kirli ellerle yemek yemek bazen ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bundan dolayı çocukların yemekten önce ve sonra, tuvaletten çıktıktan sonra, eve geldiğinde ellerini yıkamaları gerektiği alışkanlık haline gelene kadar hatırlatılmalıdır.

Çocuklarınızın geleceğinin temelini attığınız okul öncesi beslenme dönemi içinde anne ve baba olarak özenli davranmanız çok önemlidir. Okul öncesi sağlıklı beslenme önerilerimizi dikkate alarak çocuğunuza doğru yeme alışkanlığı kazandırın.

Çocuğunuza En Doğru Beslenme Programını İçin Uzman Diyetisyene Danışın

Okul öncesi çocukların bilinçsiz besleyen ebeveynlerden kaynaklı olarak çocuklarda obez problemi görülmektedir. Sağlıklı besin tüketimi önemlidir fakat miktarı da en az onun kadar önemlidir. Çocuğunuzun sağlığı için okul öncesi sağlıklı beslenme programlarını çocuğunuzun değerlerine göre uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanması çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi en doğru seçenek olacaktır.

Okul öncesi sağlıklı beslenme hakkında merak ettiklerinizi ve okul öncesi beslenmede nelere dikkat edilmeli gibi sorularınızı beslenme uzmanlarına sormalısınız.

[widget-95]

Yorum Yap