Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Ergenlik Dönemindeki Beslenmenin Gelişime Etkisi

Ergenlik Döneminde Sağlıklı Beslenme – Ergenlikte Beslenme Neden Önemli?

Adölesan dönemi olarak da bilinen ergenlik dönemi çocukların yetişkin bir birey olma sürecini kapsamaktadır. Ergenlikte beslenme çocukların beden ve zeka gelişimlerini tamamlayabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Gelişim çağını kapsayan ergenlik döneminde beslenme bilinci oluşturmak için aile bireylerinin üstüne bazı sorumluluklar yüklenmektedir.

Yetişkinliği geçiş sürecinin temelini oluşturan ergenlik dönemi kızlarda 10 – 12, erkeklerde 12 – 14 yaşlarında başlamaktadır. Bu dönem 18 – 20 yaşlarında son bulur. Ergenlik dönemi çocukların kendilerini tanımaları açısından oldukça önemli ve ebeveynler için zor bir süreç olabilir. Bu yüzden adölesan döneminde ebeveynlerin çocukları ile uyumlu olmaları gerekmektedir. Ergenlik döneminde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmak istenen çocuklarda aile beslenmesi önemli bir yer tutmaktadır. Peki ergenlikte beslenme nedir? Ergenlik döneminde beslenme nasıl sağlıklı hale getirilir? Birlikte bakalım…

 

Ergenlikte Beslenme Alışkanlığı Kazanmanın Önemi

Ergenlik dönemine girilmesi ile birlikte çocukların üzerlerindeki sorumluluklar da artmaktadır. Ergenlik dönemindeki çocukların vücutları değişikliği uğramaktadır ve bu dönemde davranışlarda da değişiklikler söz konusu olmaktadır. Yaşanan bu değişiklikler beslenme düzenini ve alışkanlıklarını da etkiler. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklara adölesan döneminde beslenme alışkanlığı kazandırmaları gerekmektedir.

Ergenlikte beslenme çocukların gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Ergenliğe girmeden önceki dönemde çocukların büyüme hızının yavaşladığı görülse de ergenliğe geçiş ile birlikte çocukların büyüme hızları artar. Bu yüzden çocukların besinlerden aldıkları enerjinin büyüme hızını karşılaması gerekmektedir. Ergenlikte beslenme sırasında dikkat edilecekler şunlardır:

[widget-87]

  • Ergenlik döneminde dengeli beslenme için çocukların dışarıda tüketecekleri hazır gıdaları tercih etmeyip evde hazırlanan sağlıklı gıdaları yemeleri gerekmektedir.
  • Hamburger, pizza, kola gibi gıdalar çocukların enerji gereksinimlerini karşılamayacaktır. Bu yüzden çocuklar için ergenlik döneminde dengeli beslenme için evde protein, yağ ve karbonhidrat dengesinin olduğu öğünler hazırlanmalıdır.
  • Ergenlikte beslenme sırasında kemik gelişimini desteklemek için süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmelidir.
  • Ergenlikte beslenme sürecinde kalsiyum ve bol protein tüketmek gerekir. Demirden zengin besinlerin (et, bakliyat, yeşil sebzeler) ve kalsiyum deposu gıdaların (süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler, bakliyatlar) tüketiminin arttırılması önemlidir.
  • C vitamini içeren besinler ergenlik döneminde beslenme için mutlaka gereklidir. Ergenlikte beslenme sırasında kahvaltıda portakal veya greyfurt suyu, öğle ve akşam yemeklerinde domates suyu, genel olarak da turunçgiller tüketilmelidir.
  • Ergenlik döneminde sağlıklı beslenme için şekerden uzak durulmalıdır. Yüksek kalorili ve bol şekerli kolalar, gazozlar, sporcu içecekleri ve meyve suları kilo almaya neden olacaktır.
  • Ergenlikte beslenme sürecinde obezite ile mücadele için hamur işleri, makarna, pilav gibi besinlerden uzak durmak gerekir.
  • Ergenlikte beslenme sırasında ana öğünler atlanmamalı, ara öğünlerde meyve, kuruyemiş gibi yiyecekler tüketilmelidir.
  • Ergenlikte beslenme sürecinde doymuş yağ içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.

Ergenlik döneminde sağlıklı beslenme ile çocukların zeka ve beden gelişimleri tamamlanacak ve sağlıklı bir yetişkin olmak için büyük bir adım atacaklardır. Ergenlikte beslenme sorunları yaşayan çocuklar ise obezite, anemi gibi sorunlarla karşılaşma riski taşıyacaklardır.

Uzman Diyetisyenler İle Sağlıklı Beslenin! Ergenlikte Beslenme Önerileri Alın!

Adölesan döneminde beslenme sonraki dönemlerde de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılması açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden ergenlikte beslenme alışkanlığı kazandırmaları için ailelerin sürekli çocukların yanında olmalı ve sofralara onlarla beraber oturmaya özen göstermelilerdir.

Ergenlik döneminde beslenme ile ilgili soruları olan ve ergenlik dönemindeki çocuklar için beslenme programı hazırlamak isteyen ebeveynlerin uzman diyetisyenlerden destek almalarında fayda olacaktır. Ergenlikte beslenme doğru sağlandığında gelecek yıllarda sağlık sorunlarının da önüne geçilmiş olacaktır. Ergenlikte beslenme hakkında detaylı bilgi almak ve ergenlikte sağlıklı beslenmek için uzmanından yardım alın…

[widget-102]

Yorum Yap