Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Erkek Öğrencilerin Beslenme Çantası İçin Örnek Menüler

Okula Giden Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Erkek çocukları kız çocuklarına göre okul çağlarında daha yavaş gelişim gösterse de ergenlik dönemiyle birlikte kızlardan daha hızlı büyürler. Ergenlik dönemlerinin ve tüm hayatlarının altyapısını oluşturacak beslenme alışkanlıkları da okul çağında kazanılır. Erkek öğrenciler için beslenme çantaları da bu alışkanlığın kazanılmasında büyük rol oynamaktadır.

Öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlamaları ve başarılı bir eğitim dönemi geçirmeleri, annelerin her gün ne hazırlayacağım telaşından kurtulmaları için erkek öğrenciler için beslenme menüsü önerilerimiz var. Erkek öğrenciler için beslenme menüsü hazırlamak çok kolay olacak! Okul başarısını arttıracak ve bedeniyle barışmasını sağlayacak örnek erkek öğrenciler için beslenme menüsü ve okul beslenme çantası menüleri için okumaya devam edin…

 

Örnek Beslenme Çantası Menüleri – Erkek Öğrenciler İçin Beslenme Menüsü

6-12 yaş aralığı çocuklar için büyüme gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. Çocukların her yıl ortalama 5 cm boyları uzarken, 2 kg ağırlık artışı gözlenir. Okul çağı olan bu yaş aralığı ile birlikte erkekler için büyümenin en hızlı olduğu yaş 12-16’dır.

Erkekler için beslenme menüsü hazırlarken çocuklar arasında kıyas yapmak uygun olmayacaktır. Her çocuk için boy, kilo, yaş, fiziksel aktivite düzeyi değişkenlik gösterir. Bu nedenle erkek öğrenciler için beslenme çantası menüleri;  tahıllar, meyve ve sebzeler, süt ürünleri ve kurubaklagiller, et ürünleri gibi proteinden zengin besinlerle hazırlanmalı. Süt ve D vitamini içeren besinler mutlaka beslenme çantasında olmalı.

[widget-87]

Sağlıklı beslenme çantası hazırlamak isteyen anneler için örnek beslenme çantası menüleri:

1. Örnek Beslenme Çantası Menüsü

2-3 dilim sebzeli börek, 1 kase yoğurt, kuru meyve

Erkek öğrenciler için beslenme menüsü hazırlarken mutlaka süt ürünlerinden yararlanın. Az yağlı, yumurta ve süt kullanarak yaptığınız sebzeli börekler de çocuğunuzun doymasını sağlayacaktır. Kuru meyve de gün içinde ihtiyacı olan enerjiyi verecektir.

2. Örnek Beslenme Çantası Menüsü

Peynirli tost, meyveli yoğurt, 1 avuç fındık veya badem

Örnek beslenme çantası menüsü için çocukların en sevdiği peynirli tostlardan yararlanmanızı öneririz. Beslenme çantası hazırlama sandığınız kadar zor değil. Süt ürünleri ve enerji verecek besinler günü kurtaracaktır. Erkek öğrenciler için beslenme menüsü hazırlarken mutlaka enerji veren besinleri eklemek gerekir.

3. Örnek Beslenme Çantası Menüsü

Ton balıklı yeşillikli sandviç, ayran, kuru meyve

Erkekler için beslenme çantası içerisinde omega ve b12 sağlayıcısı balıklardan da ekleyin elbette. Okul beslenmesi için pratik tarifler arasında yer alan ton balıklı sandviçler oldukça doyurucu. Erkek öğrenciler için beslenme menüsü içerisinde haftada en az 1 kez B12 içeren gıdalar olmalıdır.

4. Örnek Beslenme Çantası Menüsü

2-3 adet kıymalı ev poğaçası, meyve, sütlü tatlı

Çocuğun beslenme çantası menüleri her gün nasıl hazırlanacak diye düşünenlerdenseniz yaptığınız ev poğaçaları kurtarıcı olacak. Meyve ve sütlü tatlıyla da çocuğunuzun menüsüne enerji katacaksınız. Erkekler için beslenme çantası içerisine hamut işi eklendiğinde mutlaka sağlıklı şekilde hazırlanmasına dikkat edilmelidir.

5. Örnek Beslenme Çantası Menüsü

Tavuklu sandviç, ayran, cevizli ev keki

Okul beslenme çantası menüleri için tavuk da mutlaka haftada 1 kez kullanılmalı. Sandviç şeklinde ya da makarnayla karıştırılarak hazırladığınız tavuklu beslenme çantaları çocuklarınızın en sevdiği menülerden olacak.

Erkek öğrenciler için beslenme menüsü hazırlarken 4 besin öğesinden mutlaka yararlanmalısınız. Özellikle süt ve peynir olmazsa olmazınız. Doyurucu tahıllar ve enerji veren meyveler de beslenme çantası menüleri arasında olsun.

Beslenme Çantasında Yumurta ve Süt Şart!

Çocuklarda beslenme alışkanlıkları okul çağında başlıyor ve hayatları boyunca bu alışkanlıkların etkileri devam ediyor. Bu nedenle çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için beslenme çantalarında yumurta ve süt eklemelisiniz. Kahvaltıda yumurta ve süt tüketen çocuklarınız içinse diğer protein kaynaklarını beslenme çantası menüleri olarak belirleyebilirsiniz.

Örnek beslenme çantası menüsü için diyetisyeninizden de destek alabilirsiniz. Diyetisyeniniz çocuğunuzun yaşına, kilosuna ve gelişim durumuna uygun beslenme programlarını hazırlayacaktır. Erkek öğrenciler için beslenme menüsü önerileriyle sizler de çocuklarınızı sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz…

[widget-95]

Yorum Yap