Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Okul Çağı Çocuklarının Zekasını Açacak Besinler ile Tanışın!

Zeka Açıcı Yiyecekler ile Çocuklarınıza Besin Takviyesi Yapın

Zeka açıcı besinler Çocuklarınız eğitim hayatlarındaki başarıyı arttırmalarını sağlamaktadır. Zihin açıcı besinler sağlık açısında da oldukça yararlı yiyeceklerden oluşmaktadır. Güçlü bir hafız ve zinde bir beyin için zihin açıcı besinler tüketmek son derece önemlidir. Beynin güçlü ve canlı kalmasını sağlamanın yanı sıra zihinsel gelişimi artmasına da yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu zeka açıcı besinler gün boyu zinde kalmamızı da sağlamaktadır.

1. Yumurta

Zeka açıcı besinler arasında bulunan yumurtanın içerisinde, güçlü bir hafızanın yapıtaşları olan (A, D, B12, B grubu) vitaminler bulunmaktadır. Beynin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar ve sinyal alıp sinyal vermesi için gerekli olan tirizini barındırır. Çocuklarda zeka açıcı besinler arasında yer alan yumurta vücudu zinde tutarak gereken enerjiyi sağlamaktadır. Dolayısıyla hafıza ve zihin açıcı besinler arasında bulunan yumurta gün içerisinde mutlaka tüketilmelidir.

2. Kırmızı Lahana

Zeka açıcı besinler arasında bulunan bir diğer besinimiz olan Kırmızı lahana, içerdiği besin değerleri ile çocuğun zekasını arttıran yiyecekler arasında yer almaktadır. Zekayı geliştiren yiyecekler arasında yerini alan kırmızı lahana, uzun süreli hafızayı arttırmak, beyin hasarlarını azaltmak ve ileride görülebilme ihtimali Alzheimer hastalığı riskinin önlenmesi için gerekli polifenolü barındırır.

[widget-87]

3. Brokoli

Çocuklarda zeka açıcı yiyecekler arasında bulunan oldukça sağlıklı bir besin olan brokolinin içinde yüksek oranda bulunan folik asit bulunmaktadır. Zeka açıcı besinler arasında bulunan brokolinin içerisinde bulunan bu madde gerginlik, stres, sinir ve asabi davranışlar gibi sorunların yok etmeye yardımcı olur.  zeka açıcı besinler arasında oldukça önemli olan brokoli içeriğindeki zengin K vitamini sayesinde beyin fonksiyonlarını arttırmaktadır.

4. Ispanak

Çocuğun zekasını geliştiren besinler arasında yer alan bir başka faydalı besimiz olan Ispanak, vitamin bakımından son derece zengin bir besindir. Zeka açıcı yiyecekler arasında bulunan ıspanak içerisinde A, C, E, K vitaminleri bulundurmaktadır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında etkin rol oynayan ıspanak aynı zamanda göz sağlığını da korumaktadır. Zeka açıcı besinler arasında yer almasının yanı sıra mide ve cilt kanserine sebep olabilecek hücrelerle de savaşmaktadır.

5. Yağlı Balıklar

Çocuklarda zeka açıcı yiyecekler arasında olmazsa olmaz yağlı balıklar genel itibariyle omega 3 yağ asidi içerir.  Omega 3 yağ asidi, güçlü bir hafızaya sahip olunmasına yardımcı olmanın yanı sıra hafıza kayıplarına da engel olan son derece önemli bir besin kaynağıdır. Zeka açıcı besinler arasında yer alan yağlı balıkların içerisinde yüksek miktarda bulunan B12 vitamini kan hücrelerinin üretiminde etkin rol oynamaktadır. Ayrıca metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasında da oldukça etkilidir.

Zeka açıcı besinler arasında yer alan bu besinlerin tüketimine dikkat ederek ve arttırarak güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz. Gelişim ve okul çağında olan çocukların hafızalarının sürekli güçlü kalması oldukça önemlidir. Bu nedenle zeka açıcı besin takviyesi yapmak çocuklarınızın okul başarısına büyük katkı sağlayabilirsiniz. Zeka açıcı besinler arasında yer alan yiyeceklerin tüketimini arttırarak çocukların okuldaki başarasını belirgin şekilde yükseltmek mümkündür.

[widget-95]

Yorum Yap