Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kız Öğrencilerin Beslenme Çantası İçin Örnek Menüler

Okula Giden Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Kız ve erkek çocukların fiziksel ve duygusal gelişimleri birbirinden farklı olduğu için beslenme ihtiyaçları da değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle okul çağında ve özellikle ergenlikle birlikte kız öğrencilerin beslenme çantaları özel olarak hazırlanmalıdır.

Büyük şehirlerde okula giden çocuklar güne daha erken başladıkları için beslenme konusunda ailelerin daha dikkatli olması gerekiyor. Kız öğrenciler için beslenme menüsü hazırlanırken günlük ihtiyaçlarının tamamının karşılanmasına özen gösterilmeli.

Öncelikle çocuklarınızın kahvaltı etmeden okula gitmesini engellemelisiniz. Kahvaltı etmeden okula giden çocukların okul başarılarının ve performanslarının düşük olduğu aklınızda olsun. Peki kızlar için beslenme menüsü nasıl hazırlanır? Okul beslenmesi için pratik tarifler neler? Beslenme çantası menüleri için diyetisyenler ne tavsiye ediyor? Gelin, birlikte inceleyelim…

 

Okul Beslenmesi İçin Pratik Tarifler – Kız Öğrenciler İçin Beslenme Menüsü

Okul döneminde çocuklar yavaş ancak sürekli bir büyüme halindedirler. Büyümenin sağlıklı olması için günlük alınması gereken enerji ve besin öğelerinin de yeterli düzeyde olması gerekir. Okul yemeklerinin hazırlanış koşulları biliniyorsa anne babalar öğlen yemeği hazırlamayabiliyor. Uygun bir okul yemeği çocukların bilişsel performanslarını olumlu şekilde etkiliyor. Ancak bazı okulların kantinleri ve yemekhanelerinde çıkarına fast food yiyecekler çocukların sağlığını etkiliyor. Eğer okulda yemek verilmiyor ya da çocuğunuz okul yemeklerini yemek istemiyorsa yanında götüreceği sağlıklı yiyecekler hazırlamak gerekiyor.

[widget-87]

Beslenme çantası menüleri ve sağlıklı yiyecekler hazırlamak da genelde annelere düşüyor. Kızlar için beslenme çantası hazırlayacak annelere beslenme çantası menüsü tavsiyelerimiz ise şöyle:

 1. Örnek Beslenme Çantası Menüsü
 • Tam tahıllı ekmekle hazırlanmış sebzeli, tavuklu sandviç
 • Ayran
 • 1 dilim kek

Tavuk eti ve sebzeden sağlanacak olan vitamin ve mineraller kız öğrenciler için beslenme menüsü açısından idealdir. Ayran da gerekli doygunluğu sağlayacaktır. Kekin evde yapılması gerekir.

 1. Örnek Beslenme Çantası Menüsü
 • Çikolatalı krep
 • Süt
 • Meyve

Çocuğunuza haftada 1 gün çikolata izni verebilirsiniz. Az miktarda çikolata eklediğiniz krepler örnek beslenme çantası menüsü için uygundur. Kız öğrenciler için beslenme menüsü içinde yer alacak süt ve meyve de gün içinde ihtiyacı olacak enerjiyi sağlayacaktır.

 1. Örnek Beslenme Çantası Menüsü
 • Peynirli tost veya sandviç
 • 1 ayran
 • Küçük salata veya söğüş
 • Kuru meyve karışımı

Beslenme çantası menüleri örneklerimizden biri de peynirli tost ya da sandviç içeren doyurucu bir menü. Tahıllı ekmeklerden B gurubu vitaminleri alan çocuklar aynı zamanda fındık, ceviz ve bademden hazırlanacak bir çerez karışımıyla enerji ve tatlı ihtiyaçlarını karşılayacaklar.

 1. Örnek Beslenme Çantası Menüsü
 • 2-3 dilim börek (peynirli veya sebzeli olabilir)
 • Evde yapılmış az şekerli meyve kompostosu
 • Sütlaç ya da puding gibi sütlü bir tatlı

Okul beslenmesi için pratik tarifler arayan anneler her zaman yaptıkları böreklerden de beslenme çantalarına ekleyebilirler. Kız çocukları için süt ve yumurta gibi proteinler oldukça önemlidir ve börek malzemeleri arasına mutlaka alınması gerekir. Az şekerli kompostolar da çocuğun beslenme çantası menüleri içerisinde yer almalıdır.

 1. Örnek Beslenme Çantası Menüsü
 • Ton balığı ve söğüşlerle hazırlanmış bir sandviç
 • Taze hazırlanmış meyve suyu
 • Kurabiye

Okul çantası menüleri Omega-3 ve Omega-6 gibi yağ asitleri açısından zengin olan ton balığını da içermelidir. Balık yemek çocukların zihinsel gelişimi için çok önemlidir. Meyve yemeyi sevmeyen çocuklar için de taze sıkılmış meyve suları hazırlanarak gün içinde ihtiyaç duydukları enerjiyi edinmeleri sağlanabilir. Kızlar için beslenme menüsü hazırlarken mutlaka meyvelerden yararlanılmalı.

Kahvaltı İhmal Edilmemeli!

Kız öğrenciler için beslenme menüsü ne kadar önemliyse kahvaltı da o kadar önemlidir. Evet, sağlıklı beslenme çantası hazırlama mutlaka üzerinde durulması gereken konulardan olsa da çocuğun evden kahvaltısız çıkmasına izin verilmemelidir. Olumlu beslenme alışkanlıklarının bu dönemde geliştirilmesi gereğinden mutlaka düzenli olarak 3 ara öğün ve 3 ana öğünde beslenmeleri sağlanmalıdır.

Okul beslenme çantası menüleri de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandıracak şekilde düzenlenmelidir. 7-14 yaşlarının büyümenin hızlı olduğu özellikle boy uzamasının en fazla olduğu dönem olduğu unutulmamalıdır. Kızlar için beslenme çantası hazırlama, okul beslenme çantası menüleri ve örnek beslenme çantası menüsü bilgisi almak için diyetisyeninize de başvurabilirsiniz.

[widget-95]

Yorum Yap