Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sağlıklı Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

Çocuğunuzun Daha Sağlıklı Beslenmesini Mi İstiyorsunuz?

Günümüzde popüler olan fast-food kültürü çocuklarınızın en önemli çağı olan gelişim çağında sağlıksız beslenmelerine neden olmaktadır. Bu durum da ilerleyen yaşlarında sağlık sorunlarıyla karşılaşmalarına ortam hazırlamaktadır. Sağlıklı beslenme çantaları hazırlayarak bu sorunların önüne geçmek mümkün aslında. Anne ve babaların beslenme çantası hazırlama hakkında bilinçlenmeleri çocuklarını zararlı besinlerden uzak tutmalarını sağlayacaktır.

Çocukların sağlıklı beslenmesi konsantrasyon, unutkanlık, halsizlik gibi konularda çok önemli bir etmendir. Çocuklarınızın beslendiği gıdalar beyin gelişimi ve beden gelişimini yakından etkiler. Bu sebeple çocuklar için sağlıklı beslenme çantaları hazırlamalısınız. Peki sağlıklı beslenme çantası nasıl hazırlanır? Sağlıklı beslenme çantasında olması gerekenler neler? Birlikte bakalım…

 

Beslenme Çantalarına Fastfood yiyecekler koymaktan kaçının!

Sağlıklı beslenme çantası nasıl hazırlanır diyorsanız öncelikle fast-food yiyecekler ve hazır gıdaları aklınızdan çıkarmanız gerekecek. Çocuklarınızı fiziksel ve zihinsel gelişimleri için beslenmenin rolü çok büyük. Çocuklarınıza fast-food gıdalar tüketmelerine engel olmak için fast-food gıdaların yerini alabilecek sağlıklı atıştırmalıklar yapabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme çantası nasıl hazırlanmalı? Çocuklar fast-fooddan nasıl uzak tutulur? Evde yaptığınız sağlıklı atıştırmalıklar çocuklarınızın zararlı tükettiği fast-foodlardan uzak durmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte yiyeceklere güzel şekiller vererek, renkli sunumlar yaparak çocuğunuzun ilgisin, çekebilir ve hazır yiyecekleri yemesini önleyebilirsiniz.

[widget-87]

Sağlıklı Beslenme Çantası nasıl hazırlanır? Sağlıklı Beslenme Çantası hazırlamak için Öneriler

Ailelerin okul öncesi çok yakından takibini yaptığı beslenme alışkanlığı, çocuk okul dönemine geçince bu alışkanlıklarda bozulmalar olabiliyor. Bu sebepten dolayı ilkokul dönemindeki çocukların beslenme çantasını özenle hazırlamak çok önemlidir. Çocuğunuzun okuldaki beslenme alışkanlığını kontrol altında tutmalı ve her zaman yanında bir beslenme çantası bulundurmasını sağlamalısınız. O halde sağlıklı beslenme çantasında olması gereken yiyeceklerden bahsetmenin zamanı geldi.

  • Atıştırmalık Besinler: Sağlıklı beslenme çantası hazırlama konusunda atıştırmalıklar olmazsa olmaz. Çocuğunuzun okulda kalma süresine göre beslenme çantası hazırlanması gerekmektedir. Okulda tam gün kalıyorsa ara öğünler hesaplanarak beslenme çantası hazırlanmalı. Sağlıklı beslenme çantası hazırlama da atıştırmalık olarak atıştırmalık peynirli, patatesli börek, ton balığı, söğüşlerle hazırlanmış sandviç, peynirli tost, çikolatalı krep gibi besinleri değerlendirebilirsiniz.
  • Yoğurt veya Süt: özellikle peynir yoğurt gibi önemli süt ürünleri sağlıklı beslenme çantası hazırlama konusunda olmazsa olmazlardan. Evde yapıla yoğurt çocuğunuz için tam bir vitamin deposu olabilir fakat imkânınız yoksa küçük ve kapalı ambalajda yoğurt tercih edebilirseniz. Peyniri çocuğunuz direk tüketmekten yana olmaya bilir bunun için renkli sebzelerle hazırlanmış sandviçin içerisine koyabilirsiniz. Sağlıklı beslenme çantası nasıl hazırlanır, hemen öğrenmiş oldunuz.
  • Meyve ve Sebzeler: Sebzeler sağlıklı beslenme çantası hazırlama konusunda rolü çok büyüktür. Sebzelerin canlı renklerinden yararlanarak çocuğunuzun dikkatini çekebilirsiniz. Meyve ve sebze tüketimi çocukların vitamin ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur ve yüksek besin değerleriyle çocukların sağlıklı beslenmeleriniz sağlamaktadır. Salatalık, domates, sebzelerden oluşan sandviçler hazırlanabilir. Yâda sebzeli börekler hazırlayarak çocuğunuzun sebze yemesini sağlayabilirsiniz. Sebzeden hoşlanmayan çocuklar için sebzelerden renkli sunumlar hazırlayarak sebze tüketimini sağlayabilirsiniz.
  • Hazır İçeceklerden Kaçının: Sağlıklı beslenme çantası nasıl hazırlanır diyorsanız çocuğunuzun beslenme saatinde tüketeceği içeceği siz sabah taze bir şekilde hazırlamalısınız. Şeker oranı çok yüksek ve içerisinde bulundurduğu katkı maddelerden dolayı sağlıksız olan hazır içeceklerden kaçınmanız gerekir. Hazır içecekler yerine sağlıklı beslenme çantası hazırlama konusunda süt, ayran, su yâda elde sıkılmış portakal suyu tercih edilebilir.
  • Kuruyemişler: Çocuğunuzun ara öğünleri için yağlı tohumlar çocuğunuz için yararlı olacaktır. Fındık, fıstık, kuru üzüm, kuru kaysı gibi kuruyemişlerden sağlıklı beslenme çatası içerisinde bulunması gerekenlerdendir.

Çocuğunuzun beslenme çantasını hazırlamak için ayıracağınız 10 dakika, çocuğunuzun daha sağlıklı ve başarılı olmasını beraberinde getirecektir. Sağlıklı beslenme çantası nasıl hazırlanır, önerilerimizle öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuzun Sağlıklı Ve Başarılı Olması Sizin Elinizde!

Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi hiçin hazırladığınız beslenme çantasında olmaması gerek yiyecekler arasında fastfood yiyecekler vardır. Çocuğunuzu fastfood gıdalar tüketmemesi konusunda uyarınız. Fakat bu konuda çok baskıcı olmayanız. Bu konuda çocuğunuzu belirli aralıklarla ödüllendirebilirsiniz.

Çocuğunuzun sağlığı için hazırladığınız sağlıklı beslenme çantası için çocuğunuza daha sağlıklı ve doğru program oluşturmak uzman diyetisyenlere başvurmanızı sizin yararınıza olacaktır. Sağlıklı beslenme çantası nasıl hazırlanır, beslenme çantası hazırlama sırasında dikkat edilecekler neler gibi sorularınızı diyetisyeninize sorabilirsiniz.

[widget-95]

Yorum Yap