Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Obezitenin Neden Olduğu Sağlık Sorunları

Obezite Sadece Fiziki Görünüm Sorunu Değil! Obezite Birçok Hastalığı Beraberinde Getiriyor!

21.yüzyılın en önemli sağlık problemlerinden olan obezite insanlar tehdit etmeye devam ediyor. Dünya üzerinde 650 milyona yakın erişkin obez olduğu biliniyor. Ülkemizde iste 16 milyon kişi obez ve bu rakam her geçen gün artmaya devam ediyor.

Genetik değişimler, yaş, diyet ve fiziksel faaliyetlerden etkilenen kronik bir rahatsızlık olan obezite sadece estetik problem olmayıp vücudun tüm sistemini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktı. Bununla beraber obezite birçok hastalığa zemin hazırlar. Peki obezitenin neden olduğu sağlık sorunları nedir? Obezitenin neden olduğu hastalıklar kalıcı mı? Birlikte bakalım…

1. Safra kesesi taşı

Obezitenin neden olduğu sağlık sorunları arasında olan safra kesesi taşı normal kilodaki bireylere göre obezlerde daha yüksek derecede görülür.

Fazla kilonun kolesterol sentezini arttırmasından dolayı obezlerde safra kesesi taşı görülme olasılığı normal kilodakilere gör 4-6 kat daha yüksektir.

2. Karaciğer yağlanması

Obezitenin yol açtığı hastalıklar nelerdir, diyenler karaciğer yağlanması en yaygn karaciğer rahatsızlıklarındandır. Karaciğer yağlanması basit yağlanmalarla başlar, tedavi edilmezse siroz, karaciğer kanseri hatta karaciğer yetmezliğine adar gidebilir. Yapılan araştırmalara göre obezite hasları yağlı karaciğer gelişme riski 4,5 kat daha fazladır.

Obezite hastalarında insülin direnci kan yağlarında bozukluk ve iltihabın artması, yağlı karaciğer hastalarının hastalığının daha ağır şekilde ilerlemesine neden olur.

3.Cilt Hastalıkları

Obezitenin neden olduğu hastalıklar arasında olan cilt hastalığı, obezitenin neden olduğu yağ bezlerinin ve yağ oluşum dengesinin bozulmasından kaynaklı olarak cildin nemini koruyan ve cilde yabancı maddelerin girmesini engelleyen bariyer fonksiyonu bozulur. Bunla beraber ter bezleri cildin kolojen yapısınız bozuyor.

Obez hastalarında mikro ve makro değişimlerden kaynaklı ciltte oluşan yaralar daha geç içleştiği uzmanlar tarafında tespit edildi. Vücut kitle endeksi >30 olan hastalarda deride kabarmalar, tüylenme, deride kalınlaşma, selülit, ter bezleri iltihabı, çatlaklar ve sedef gibi cilt rahatsızlıkları görüldüğü yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

4. Depresyon

Obezitenin neden olduğu sağlık problemleri arasında olan depresyon obez olan bireylerde sıklıkla görülür. Obez kişilerde uyku problemleri, yorgunluk, değersizlik hissi, umutsuz olma ve intihar eğilimleri daha çok olduğu görülüyor.

Günümüzdeki depresyonda olan hastaların %43'ünü obezite hastalarından meydana geldiği görülüyor. Obezitenin neden olduğu hastalıklar sadece organlarınızı ilgilendirmiyor.

[widget-87]

5. Tip 2 Diyabet

Obezitenin neden olduğu sağlık sorunları arasında olan tip 2 diyabeti, açlık halinde aşırı sinir, yemek yedikten 2 saat sonra uygu hali belirtileridir. Bu görüyorsanız altında ya insülin direnci yâda tip 2 diyabet yatar. Yapılan araştırmalara göre vücut itle indeksi 30 olan bireylerin %31’nde kanda insülin yükselmesi yada açlık kan şekeri ve bozulmuş glikoz toleransı mevcut.

Bu problemler karşınıza daha büyük sorunları çıkarmaması için acil olarak açlık kan şekeri değerinize ve insülin direncinize baktırın.

6. Kanser

Obezitenin neden olduğu sağlık sorunları arasında kanser hastalığı da var! Vücut kitle endeksinde oluşan her 5 birimli artış kanser olma oranını yüzde 10 arttırmaktadır.

Obezitenin neden olduğu hastalıklar içerisinde kolon kanseri, yemek borusu kanseri, ide kanseri vardır. Obezitenin size daha çok zarar vermemesi için geç kalmadan uzman bir doktora danışın

7. Uyku Apnesi

Sabah uykudan yorgun mu uyanıyorsunuz? Horlama probleminiz mi var? Uyku esnasında boğulma hissi mi duyuyorsunuz? Uyku halinda nefesinizin durduğunu söyleyen hiç oldu mu? Bu problemlere unutkanlık ve dikkatsizlikte ekilenmiş ise uyku apnesi olma ihtimaliniz çok yüksek. Obez hastalarda görülme ihtimali çok yüksek olan uyku apnesi basite alınacak bir hastalık değildir.

Uyku apnesi uyku halinde solunumda durma kaynaklı ani ölümlerle sonuçlana bilir. Obezitenin neden olduğu hastalıklardan biri olan uyku apnesi belirtileriniz varsa geç kalmadan uzman bir doktora danışın ve uyku testi (polisomnografi) yaptırın.

Obezite hayat standardınızı düşürüyor daha mutsuz olmanıza neden oluyor. Artık buna dur demenin vakti gelmedi mi? Obezitenin neden olduğu hastalıklar ile karşılaşmamak için aşırı kilo alma durumunuzu bir uzmana danışın. Obezite ile mücadele için de doktorların ve diyetisyenlerin kontrolleri ve uygulamalarına başvurun, obezitenin neden olduğu sağlık sorunları ile karşılaşmayın…

[widget-92]

Yorum Yap