Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Erkeklerin Tüketmesi Gereken Besinler Hangileri? Domates ve Ceviz Yiyin!

Erkekler İçin Faydalı Yiyecekler

Sağlıklı ve mutlu bir hayat için düzenli ve dengeli beslenmek son derecek önemlidir. Sağlıklı beslenme ile hem kadınlar hem de erkeklerin yaşam kalitelerini yükseltebilirler. E, A, B ve K vitaminleri içeren yiyecekler, erkekler için faydalı besinler arasındadır.

Vücut yapılarındaki değişiklikler nedeniyle kadın ve erkeklerin düzenli olarak tüketmesi gereken besinler de farklılık göstermektedir. Protein, potasyum, kalsiyum, fosfor açısından zengin olan besinler hastalıklar üzerinde oldukça etkili olmanın yanında libidoyu da oldukça yükseltmektedir. Erkeklerde beslenmenin düzenli olması sağlık ve fit bir vücut açısından da önemlidir.

Erkeklerin Tüketmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Erkeklerin metabolizması kadınlara göre daha farklı çalışmaktadır. Erkeklerin salgıladıkları hormonlar da beslenme biçimlerinde farklılık olmasını gerektirir. Erkeklerde beslenme hormonların düzene girmesi ve sağlıklı bir yaşam bakımından önemli bir konudur. Erkeklerin tüketmesi gereken besinler kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Biri için sağlıklı olan yiyecek diğeri için aynı etkiyi yaratmayacaktır. Hormonları dengelemek için erkeklerin tüketmesi gereken besinler:

 

1. Domates

Erkekler için yararlı besinler listemizin başında domates gelmektedir. Domates sağlık açısından da son derece faydalıdır. Düzenli olarak domates tüketmek, uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza konularında çeşitli yararlar sağlamaktadır.

Domates tüketimi, hücrelerin zar yapılarının korunmasına yardımcı olur. Bunun yanında domates antioksidanlarla dolu bir besin olduğundan dolayı erkekler için faydalı gıdalar arasında yer almaktadır.

2. Ceviz

Erkekler için faydalı besinler listemizde ceviz de var. Ceviz tüketiminin vücut için pek çok konuda faydası vardır. Günlük hayatta ara öğünlerin bir parçası haline gelmesi gereken ceviz oldukça fazla protein içermektedir.

Erkeklerin tüketmesi gereken besinler arasındaki ceviz, somon balığından da daha fazla omega 3 içermektedir. Antioksidan bakımından da zengin olan ceviz, erkeklerin yemesi gereken besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

[widget-87]

3. Kabuklu deniz ürünleri

Çinko, erkek üreme sisteminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kabuklu deniz ürünleri de çinko yönünden çok zengin olan besinlerdir. Bu açıdan kabuklu deniz mahsulleri erkekler yemesi gereken besinler arasına girmektedir. Erkeklerin tüketmesi gereken besinler arasında deniz mahsulleri geniş yer tutmaktadır.

Çinko sadece üreme sistemine değil aynı zamanda kalbe ve kas gelişimine de oldukça büyük katkı sağlamaktadır. Bu açıdan erkeklerin yemesi gereken besinler arasına kabuklu deniz ürünlerinin mutlaka girmesi gerekir.

4. Badem

Erkekler için faydalı besinler arasında olan badem, E vitamini, fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Badem içerdiği bakır, çinko, niyasin, selenyum gibi mineraller sayesinde de erkekler için oldukça yararlıdır.

Yağ bakımından da oldukça zengin olan badem kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır. Badem erkekler için beden ve zihin yorgunluğunu da gidermede yardımcı olur ve bunun yanında üreme ve idrar yollarındaki iltihapları da yok eder. Erkeklerin tüketmesi gereken besinler arasındadır.

5. Havuç

Sigaranın kadın ve erkek sağlığı açısından son derece zararlı olduğu bilimsel bir gerçektir. Bu yüzden havuç ve havuç suyu özellikle sigara içen erkeklerin tüketmesi gereken besinler arasındadır. Havucun sigara için erkekler üzerinde yararlı etkileri vardır. Havuç, besin lifi bakımından zengin olduğu için sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanında gırtlak, mesane, kalın bağırsak, prostat ve yemek borusu kanserlerine yakalanma riskini azalttığı için erkekler için yararlı besinler arasında yer alır.

[widget-98]

Yorum Yap