Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Hamilelikte Ne Yenmeli?

Hamilelikte Beslenme - Yediğiniz Yiyecekleri İyi Seçin!

Hamilelikte beslenme çocuk ve anne için en önemli konulardan biridir. Anne sadece kendisi için değil bebeği için de tükettiği besinlere dikkat etmelidir. Fakat bu iki kişilik yemek yemesi gerektiği anlamına gelmemelidir. Düzenli, sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme şarttır. Annenin hamilelikte tükettiği yiyecekler doğum sonrası anne sütünü de etkilemektedir. Dolayısıyla bebeğin anne sütünden aldığı tadı ve vitamin, mineral değerlerini değiştirmektedir.

Hamilelikte dengeli beslenme için az ve sık yemek yemek daha faydalıdır. Hamilelikte düzenli beslenme aynı zamanda hamilelik süresinde oluşacak mide bulantıları ve mide ekşimelerine karşı sizleri koruyacaktır. Peki, hamilelikte ne yenmeli, hamilelikte beslenme nasıl olmalı? Hamileler ne yemeli? Birlikte inceleyelim…

Hamilelikte ne yenmeli;

1.Süt ve süt ürünleri

Hamilelikte ne yenmeli sorusuna ilk cevabımız süt ve süt ürünleri olacaktır. Süt ve süt ürünleri bebeğin anne karnındaki gelişimi için çok önemlidir. Hamilelikte yenmesi gereken yiyecekler arasında yer alan süt ve süt ürünleri kemik ve diş gelişiminde oldukça etkili olan kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Aynı zamanda protein yönünden de zengin olan bu besinlere her kahvaltı da yer verilmesi oldukça önemlidir. Hamilelikte yenmesi gereken yiyecekler arasında süt ve süt ürünleri olmazsa olmaz.

2.Et-Yumurta-Kuru baklagiller

Hamilelikte ne yenmeli sorusuna vereceğimiz ikinci yanıt ise tabi ki et, yumurta ve kuru baklagillerdir.  Hamilelik sürecinde artan protein ihtiyacını protein yönünden oldukça zengin olan bu besinlerin günlük tüketimi çok önemlidir.

Özellikle hayvansal gıdalar gebelik döneminde büyük önem taşır. Hamilelikte yenmesi gereken yiyecekler arasında yer alan bu besinler bebeğin beyin gelişiminde oldukça etkili olacaktır. Hamileler ne yemeli diyorsanız önerimize kulak verin.

[widget-87]

3.Meyve ve sebzeler

Hamilelikte ne yenmeli sorusuna vereceğimiz son yanıtımız ise önemli besin kaynağı olan meyve ve sebzelerdir. Hamilelikte yenmesi gereken yiyecekler arasında yer alan bu besinlerin mevsimine uygun olması önemlidir.

Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu yiyecekler bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gereklidir. Posa yönünden zengin bu besinler hamilelikte kabızlık problemi yaşayan birçok anne için oldukça faydalıdır. Hamilelikte yenmesi gereken yiyecekler arasında taptaze meyve ve sebzeler de var.

Hamilelikte ne yenmeli sorumuzu yanıtladığımıza göre tüketilmesi gereken yiyecekleri öğrenmiş olduk. Hamileyken yenmesi gerekenlerin tüketimi anne ve bebek için son derece önemlidir. Anneler hamilelik döneminde bu besinleri tüketmenin yanı sıra bir doktordan da destek alması faydalı olacaktır. Bu nedenle hamilelik sürecinde bir doktor ile iş birliği içerisinde olmasını tavsiye ederiz.

[widget-101]

Yorum Yap