Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Bariatrik Cerrahi Ne Zaman Uygulanır? 

Bariatrik Cerrahi diğer bir deyişle obezite ameliyatıdır. Obezite hastalığı ise genel olarak Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde sıklıkla karşılaşılan ve kişinin aşırı kilolu olması durumunu tanımlayan tıp terimidir. Ülkemizde ise son zamanlarda obezite sorunu yaşayan kişi sayısının arttığını söylemek mümkündür. Bu sorunla diyet ya da egzersizle baş edemeyenlerin son çaresi ise bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatı) olarak bilinmektedir.

Bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatı) aşırı yeme bozukluğu ve kilosu olan kişilerde, farklı yöntemler denenmesine rağmen kilo veremeyenlerde, aşırı kiloları nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşayanlarda tercih edilen tedavi yöntemidir. Obezite cerrahisinin uygulandığı durumlar arasında kontrendikasyonlar ve antienflamatuar ilaçların sürekli olarak kullanılması da yer almaktadır. Hastayı kaybetmektense önemli ancak sonuçları oldukça yararlı olan mide ameliyatı ya da bir diğer adıyla obezite ameliyatı tercih edilir.

Bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatı) hangi durumlarda yapılır? Kimlere obezite ameliyatı yapılmaz? Bariatrik cerrahi sonrası beslenme nasıl olmalıdır? Bariatrik cerrahi ne zaman tercih edilmelidir? Yakından bakalım…

 

Bariatrik Cerrahi Tedavi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatı) hangi durumlarda uygulanır diye soracak olursanız belirttiğimiz gibi obezite hastalığına bağlı olarak aşırı kilolu olanlarda uygulandığını belirtebiliriz. Çünkü artık obezitenin ve kilo alımının önüne geçilemediği taktirde bu iş çok sağlıksız bir hal almıştır diyebiliriz. Aşırı kilolu kişilere gerekli kontrollerin ve analizlerin yapılmasından sonra uygun görülecek olursa bariatrik cerrahi ameliyatı uygulanmalıdır.

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Olabilir? - Bariatrik Cerrahi Ne Zaman Uygulanır?

Kimler bariatrik cerrahi yani obezite ameliyatı olabilir ve bariatrik cerrahi kimlere uygulanır sorularınızda cevap verecek olursak:

  • Obezite teşhisi konmuş olan hasta en düşük 20 yaşında olmalıdır. Bununla birlikte 60 ya da maksimum olarak 65 yaşına kadar bariatik cerrahi ameliyatı yapılabilir.
  • Üst yaş sınırı genel olarak esnek olabileceği gibi yaşlandıkça farklı hastalıklar ve vücut direnci değişiklik göstereceği için kişinin sağlık durumunun mide ameliyatı için gerekli olup olmadığı incelenmelidir.
  • Bununla birlikte obezite ameliyatı olabilmeniz için sorununuzun etkin olarak 5 yılı aşkın süredir devam ediyor olması gerekiyor. Ancak son yıllarda bu faktör ortadan kalktı. Obezitenin hastanın sağlığını tehdit etmesi durumunda hemen ameliyat yapılıyor.
  • Ayrıca vücut kitle endeksi bakımından da yapılacak hesaplamalar sonucunda %%40 değerinden fazla bir değere sahip olanlar tüp mide ameliyatı için uygun adaylar arasında yer almaktadırlar.

Obezite ameliyatı, defalarca diyet deneyimleri olmuş kilo verememiş, kilo vermiş ama onu korumakta başarılı olamamış, şeker ve tansiyon gibi bazı rahatsızlıkları olan bireylere uygundur. Bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatı) kimlere uygulanır sorusuna en iyi yanıtı diyetisyeniniz ve doktorunuz verecektir.

[widget-87]

Obezite Ameliyatına Psikolojik Olarak Hazır Olmak Gerek!

Bariatrik cerrahi ya da bir diğer adıyla mide küçültme ameliyatı öncesinde psikolojik olarak ameliyat olmak size uygun mu değil mi iyi düşünmelisiniz. Obezite ameliyatı sonrasında bazı gıdalardan mahrum kalmanız sizi kötü etkiler mi? Ya da tüketmediğiniz besinleri tercih etmek zorunda kalmanız pişman olmanıza neden olur mu? Bu soruları cevaplarken tereddüt yaşıyorsanız bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatı) sizin için doğru tercih olmayabilir. Tamamen psikolojik olarak kendinizi bu sürece hazırlamalı, ailenizin desteğini almalı, daha önce mide ameliyatı olmuş kişilerin deneyimini paylaşarak uygun bir aday olup olmadığınıza karar vermeniz gerekir.

100 kilonun altında olup ciddi anlamda diyet yapmamış ya da spora ilgi göstermemiş, ayrıca hiçbir hastalığı olmayan kişiler için bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatı) uygun değildir. Mide küçültme ameliyatı öncesinde bu kişilerin diyet ve egzersiz yapmayı denemeleri önerilir. Aksi halde mutsuzlukla sonuçlanacak sorunlarla karşılaşılır.

[widget-92]

Yorum Yap