Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Yeme Bozukluklarının Nedenleri Nelerdir?

Yeme Bozukluğu Ciddi Bir Sağlık Sorunu! Doğru Beslenerek Yenin!

Yeme bozuklukları psikolojik, sosyal, bedensel, çevresel ve kişiye özel nedenlerden dolayı oluşur. Bunlar aşırı beslenme ve yetersiz besin alma, kilo almamak için yemek yememe veya yedikten sonra kendini kusturma gibi durumlardan oluşan kişinin hayatını tehdit edebilecek ciddi davranış bozukluklarıdır.

Yemek yeme bozukluklarında genel olarak altta yatan asıl ruhsal sorunun bedensel olarak yansıdığını unutmamak gerekir. Yeme bozukluğu, kişinin yiyeceklere, kiloya ve dış görünüşe aşırı derecede önem vermesi hatta takıntılı olması sağlığına ve ilişkilerine oldukça olumsuz yansımaktadır. Ve maalesef ki yeme bu son zamanlarda düşünüldüğünden çok daha sık karşılaşılan bir durum olmuştur.  Temel olarak iki tür yeme bozukluğu vardır.  Bunlar anoreksiya ve bulimiadır. Peki, bu yeme bozukluklarının nedenleri nelerdir? Bakalım.

 

Yeme Bozukluğu Temelinde Ne Yatar?

Yeme bozukluğu temel olarak ikiye ayrılır. Bunlardan biri anoreksiya nevroza diğer bulimia nevrozadır. Anoreksikler, aşırı mükemmeliyetçilerdir. Yaşam standartlarını yüksek tumaya çalışırlar. Fakat bunu kendileri için değil çevreden dolayı yaparlar. Kısacası kendileri için değil başakaları için yaşayanlardır. Ayrıca bu kişilerin hayatlarında kontrol edebildikleri tek şey yedikleri yemektir. Zayıf bir bedene sahip olmak isterler ve kilo almaktan aşırı korkarlar. Bu kişiler yiyecek alımlarını aşırı derecede azaltarak kilo kaybederler. Ve kilo kaybettikçe kendilerini daha güçlü hissederler. Bu yeme bozukluğunun nedenleri çevresel etmenlerden kaynaklanmaktadır.

[widget-87]

Bulimia nevroza da yeme bozukluğunun nedenleri ise aşırı yeme atakları ve ardından gelen kusmaların mevcut olduğu bir yeme bozukluğu çeşididir. Bu kişiler yemek yerken kendilerini kaybedeler. Aşırı yemek yiyen bu kişiler buna karşın kilo almayı engellemek için uygunsuz reaksiyonlar gerçekleştirmektedirler. Bunlar kendini kusturma, laksatif kullanma, aşırı egzersiz yapma vb. gibi davranışlardır. Bu kişilerde vücut şekillerinden, görüntülerinden ve kilolarından memnun değillerdir. Ancak bu tablo da farklı olan nokta bu yeme bozukluğunu yaşayan bireylerin hafif kilolu ya da normal kilo da olan kişilerin olmasıdır. Buradaki yeme bozukluğunun nedenleri ise kendine zarar vererek kilo vermeye çalışılmasıdır.

Yeme Bozukluğunun Asıl Nedeni Bozuk Bir Psikoloji

Yeme bozukluklarının nedenleri nelerdir sorusuna tam anlamıyla bir cevap verilememektedir. Yeme bozukluklarının nedenleri nelerdir sorusuna cevap verilemese de hasta özelliklerinden yola çıkarak çıkarımda bulunulabilir.  Fakat yeme bozukluğunun nedenleri hastaların yaşı göz önüne alındığı zaman ergenlik değişimleri ve bu değişimlere uyum sağlama konusunda yetersiz kalmaları bir açıklama niteliği taşıyabilir.  Ayrıca bu hastalığın belirgin bir şekilde kadınlarda görülmesi kadın psikolojisi ile yeme bozukluğu arasında önemli bir bağ olduğunu doğruluyor.

Anoreksiya ve bulimia nevroza tüm yeme bozuklukları arasında en ölümcül olanlar arasındadır. Özellikle anoreksiya hastaları daha fazla risk taşımaktadır.  Çok iyi kliniklerde bile anoreksiya nevroza hastalarının % 10 ölmektedir. Bunun için bu tür hastalara psikiyatri uzmanının öncülüğünde diğer birçok sağlık alanından uzmanlarında işbirliğinde hastaya yardımcı olunmalıdır. Bunun için birden fazla tedavi gerekebilmektedir. Bu noktada psikoterapi vazgeçilmezdir, aile ile işbirliği içinde bulunarak tedavi sürecine katılımı oldukça önemlidir.

[widget-100]

Yorum Yap