Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Ergen Kızlar Nasıl Beslenmeli? - Doğru Gelişim İçin Beslenme Çok Önemli!

Ergenlik Dönemindeki Kızlar Nasıl Beslenmeli?

Ergenlik dönemi kız çocukları için ortalama 10-12 yaşlarında başlayan hem fiziksel hem de psikolojik değişikliklerin hızlı bir şekilde yaşandığı dönemdir. Boy ve kilo oranları, vücut yapıları ve dış görünüşleri tamamen değiştiği gibi beslenme alışkanlıkları da değişmektedir. Ergenlik döneminde kazanılacak beslenme alışkanlıkları kişinin gelecek yaşlarını da etkileyecektir.

Ergenlik döneminde kızlar nasıl beslenmeli diyorsanız vücudun en hızlı değiştiği ve büyüdüğü bu dönemde, enerji ve besin öğelerine duyulan ihtiyacın arttığını bilmelisiniz. Ergenlikte kızlarda beslenme yeterli düzeyde karşılanmazsa çocukların hem ergenlikteki hem de gelecekteki sağlığı olumsuz etkilenecektir. Eğer ergenlik dönemini yaşayan bir kızınız varsa bu yazıyı biraz daha dikkatli okumanızda yarar var. Ergenlik döneminde kızlar nasıl beslenmeli, ergenlik çağındaki kızlar için diyet yapmak uygun mu gibi sorularınıza yanıt bulacaksınız…

 

Ergenlikteki Kızlar İçin Beslenme Önerileri

Ergenlik döneminde yalnızca fiziksel sağlık açısından değil, zihinsel faaliyetler ve sosyal gelişim açısından da beslenmenin önemi büyüktür. Dolayısıyla ergen kızlar nasıl beslenmeli konusunda bilinçli davranılması gerekmektedir.

Ergenlik dönemindeki genç kızların enerji ihtiyaçları, yaptıkları fiziksel aktivitelere göre günlük ortalama 2000 – 2200 kalori civarındadır. Bu kalorinin yanlış besinlerden alınması kilo sorunlarına neden olurken yetersiz alınması da hormonal problemlerle birlikte beslenme sorunlarına neden olabilir.

Ergenlikte kızlarda beslenme sırasında alınması gereken besin miktarları farklı gıda türlerine göre değişecektir. Ergenlik döneminde kızlar nasıl beslenmeli sorunuza cevap olarak yaş gruplarına göre gereken besin türleri:

Yaş grupları: 11-14 yaş / 15-18 yaş

 • Kalori: 1850 / 2100
 • Yağ: 70 gr / 80 gr
 • Katı yağ: 25 gr / 25 gr
 • Karbonhidrat: 230 gr / 265 gr
 • Şeker: 90 gr / 105 gr
 • Protein: 42 gr / 55 gr
 • Lif: 20 gr / 24 gr
 • Tuz: 6 gr / 6 gr belirtilen miktarda alınmalıdır.

Ergenlik çağındaki kızlar için diyet kesinlikle önerilmemelidir. Ergenlik döneminde ilk periyotta demir ihtiyacı artacağı için bol kalsiyum ve protein tüketmek gerekir. Dolayısıyla şok diyetlerden kaçınmak gerekecektir. Ergenlikteki kızlar için beslenme önerileri:

[widget-87]

 • Protein: Ergenlikteki kızlar için beslenme önerileri arasında ilk sırada protein önerilerimiz var. Et, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal proteinler bu dönemde çocuklarınızın ihtiyaç duyacağı enerjiyi sağlayacaktır. Kuru baklagiller ve kuruyemişler de önemli protein kaynaklarıdır.
 • Kalsiyum: Kızlarda ergenlik dönemi sırasında kemik gelişimi hızlandığı için kalsiyum kaynaklarının tüketilmesi gerekir. Süt ve süt ürünleri en iyi kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle günde en az 1 bardak süt, bir kase yoğurt ve sabah kahvaltısında peynir tüketimi sağlanmalıdır. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler ve kuruyemişler de ergenlikte beslenme için gereklidir.
 • Demir: Ergenlik döneminde kızlar nasıl beslenmeli diye düşünen anne ve babalar için mutlaka genç kızlarda demir eksikliği hakkında bilinçlenmeleri gerekir. Kırmızı et, tavuk, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeler en iyi demir kaynaklarıdır. Dikkat edilmesi gereken kalsiyum ve demir kaynaklarının birlikte tüketilmemesi gerektiğidir.
 • Karbonhidrat: Kızlarda ergenlik dönemi sırasında enerji gereksinimi için tüketilmesi gereken karbonhidratlar; beyaz un dışındaki unlardan yapılmış çavdar, tam buğday, yulaf vb. ekmekler, kurubaklagiller, meyve ve sebzelerdir.
 • Yağ: Ergen kızlar nasıl beslenmeli sorusu için her gün; zeytinyağı, ceviz, badem, fındık gibi bitkisel yağların tüketilmesinin herhangi bir sorun yaratmayacağını söyleyebiliriz. Ancak yağlar ekonomik enerji kaynağı oldukları için kalorileri yüksektir. Dengeli bir şekilde tüketmek gerekir.
 • Folik asit: Ergenlikteki kızlar için beslenme önerileri arasında son olarak folik asitin yeterli tüketilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Yeşil yapraklı sebzeler ve kurubaklagillerden folik asit sağlanabilir.

Kızlarda ergenlik döneminde dikkat etmeniz gereken son şey sık sık bilinçsiz diyetler yapan, öğün atlayan veya vejetaryen beslenme kararı alan bir kızınız varsa mutlaka diyetisyen desteği almanızdır. Bu durumda kızınızın gelişimini ve psikolojisini olumlu etkileyecek beslenme programlarıyla sağlık sorunlarının da önüne geçebilirsiniz. Ergenlik döneminde kızlar nasıl beslenmeli sorularınızı diyetisyeninize sorabilirsiniz.

Demirin Emilmesi İçin C Vitamini Zorunlu!

Ergenlik döneminde kızlar nasıl beslenmeli sorunuza son olarak bu dönemde önemli olan demirin emilimini arttırmak istiyorsanız, yemeklerde C vitamini içeren besinleri mutlaka bulundurmanız gerektiği şeklinde yanıtlayabiliriz. Kahvaltıda portakal veya greyfurt suyu, gün içinde de mutlaka C vitamini içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi demir eksikliği sorununu önleyecektir.

Eğer kızınızın yeteri kadar demir tükettiğinden emin değilseniz diyetisyeninizden destek alabilirsiniz. Ergenlikte kızlarda beslenme sırasında demirin kontrolsüz kullanımı, vücutta fazla miktarda demir birikimine neden olabileceği için diyetisyen ve doktor önerisi dışında aşırı şekilde alınmamalıdır.

Ergenlik döneminde çocuklarınızın sağlıklı beslenmesini istiyorsanız mutlaka ergenlikte beslenme alanında uzman diyetisyenden destek alın.

[widget-96]

Yorum Yap