Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Gıda İntoleransı Nedir

Bir Sindirim Sistemi Savaşı Gıda İntoleransı!

Gıda intoleransı nedir? Besin hassasiyeti neden oluşur? Temel yaşam kaynağımız olan besinler birçok fayda sağladığı gibi çeşitli olumsuzluklara ve hastalıklara da kapı aralamaktadır. Tükettiğiniz gıdalar sandığınız kadar sağlıklı olmayabilir. Tükettiğiniz besinler sizi hasta edebilir. Sindirim sistemimizde oluşan ve çeşitli tepkimelere neden olan gıda intoleransı nedir? Gıda intolerası nedeni nelerdir?

Besin intoleransı, tüketilen herhangi bir gıdaya karşı sindirim sisteminin reaksiyon göstermesi olarak tanımlanabilir. Besinlerin içerisinde yer alan maddeler sindirim sistemi tarafından doğru bir şekilde sindirilemez veya parçalanamaz. Besin intoleransına neden olan yiyeceklerin az miktarda tüketilmesi sorunu çözüme kavuşturma da kolaylık sağlamaktadır. Fakat besin fazlaca tüketilmiş ise işler o zaman zorlaşmakta. Bunun sonucunda sindirim sistemi hasar görmektedir. Gıda intoleransının yaşanmasının en önemli nedenlerinden biri enzim eksikliğidir ve oluşumundaki önemli bir neden miktarıdır.

 

Gıda İntoleransı Belirtileri

Gıda intoleransı nedir sorumuzdan sonra bir diğer merak edilen sorumuz olan gıda intoleransı belirtileri nelerdir yanıtlayalım. Besin intoleransı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Fakat gıda intoleransını gıda alerjisi ile karıştırmamakta fayda vardır.  Gıda intoleransı gıda alerjsinden daha yaygındır ve bağışıklık sisteminden kaynaklanmaz. Peki, gıda intoleransı belirtileri nelerdir?

Gıda intoleransında en yaygın olarak karşılaşılan besinler süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz ve buğday proteini olan glütenden kaynaklı oluşan intoleranslardır.  Bu besinlerin tüketilmesi sonucunda enzim salgılanmasında azalma meydana gelmektedir. Bu nedenle tükettiğimiz besinler konusunda oldukça dikkatli ve seçici olmamız gerekir.

[widget-87]

Gıda intoleransı nedir sorusunu yanıtladık peki gıda intoleransı belirtileri arasında neler yer alır. Mide yanmaları, mide kasılması, bulantı, kusma, mide krampı, şişkinlik, mide ve bağırsaklarda gaz, baş ağrısı, ishal, yorgunluk besin intoleransı belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu tür belirtiler ile karşı karşıya iseniz muhtemelen gıda intoleransı sorunu yaşıyorsunuzdur. Tabi ki bu teşhisin net olarak konulabilmesi için gıda intolransı testi uygulamak gerekir.

Gıda İntoleransı Sorunu İle Başa Çıkmak İçin Yapmamız Gerekenler

Gıda intoleransı nedir sorumuzdan sonra gıda intoleransı belirtilerini de öğrendik.  Peki, öğrendiğimiz bu bilgilerden sonra neler yapmalıyız. Gıda intolerası ile başa çıkmak için beslenmemize nasıl çeki düzen vermemiz gerekir. Öncelikle yüksek bir yaşam kalitesine sahip olmak için sağlıklı bir yaşamın devamlılığı için besin intoleransına neden olan yiyeceklerin diyet listesinden çıkarılması gerekir. Tabi çıkarılan bu besinler belli bir süre sonra ez miktarda tüketilebilir. Çünkü dediğimiz gibi gıda intoleransına neden olan en büyük etken miktardır.

Besin intoleransı nedeni ile diyet listenizden çıkarmanız gereken besin sağlığınız için mühim ve tüketimine ihtiyaç duyduğunuz bir besin ise besin değeri açısından eşdeğer bir besin kaynağı tüketilmelidir. Aksi takdirde daha büyük sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tabi önceliğimiz gıda intoleransı nedir öğrenmek, belirtileri hakkında bilinçlenmek sonrasında doktor gözetimi altında gıda intoleransı testi yapılmasıdır. Daha sonrasında tüm bu süreçte bir diyetisyen eşliğinde en sağlıklı şekilde gıda intoleransı sorununa son verebilirsiniz.

[widget-100]

Yorum Yap