Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Kimler Diyetisyene Gitmeli?

Diyetisyen Seçerken Dikkat Edilecekler

Kimler diyetisyene gitmeli, kimler gitmemeli? Bu soru aslında diyetisyene gitmek isteyen ancak henüz karar vermemiş olanların sık sık sordukları sorulardan biri. Kişilerin kendilerini diyetisyene gidecek kadar kilolu görmemeleri de bu soruyu sürekli sormalarına neden oluyor. Diyetisyene gitmek için her zaman kilolu olmak gerektiğini düşünenler büyük bir yanılgıya düşüyor aslında.

Vücudunu beğenmeyenler, kilo ve boy dengesinin tutmadığını düşünenler, hastalık durumu olanlar ya da sağlıklı beslenmek isteyenler diyetisyene diledikleri zaman gidebilirler elbette. Diyetisyene kimler gitmeli sorunuz için herhangi bir kısıtlama yok.

Sağlık probleminiz varsa diyetisyeninize başvurun.

Diyetisyene gitmek için en önemli nedenlerden biri sağlık problemleri. Dengesiz ve yanlış beslenme nedeniyle oluşan rahatsızlıklar kilo alımını tetikleyeceği için sürekli diyetisyen kontrolünde olmak avantajlı olmaktadır. Sağlıklı ve zinde bir hayat sürmek isteyen herkesin dengeli beslenmesi gereklidir. Bahsettiğimiz dengeli beslenmenin sağlanması için de uzman görüşü önemlidir. Diyetisyene gitmesi gerekenler beslenme danışmanları tarafından belirtilmektedir. Peki kimler diyetisyene gitmeli? Diyetisyen seçerken dikkat edilecekler neler? Birlikte bakalım…

 

Neden Diyetisyene Gidilmeli?

Diyetisyene gitmek için mutlaka hasta olmanız ya da aşırı kilolu olmanız gerekmiyor elbette. Kimler diyetisyene gitmeli sorusunu kendinize sormaya başladıysanız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenizin zamanı gelmiş demektir. Diyetisyene gitmek için; sağlıklı beslenme, düzgün bir yaşam sürme, daha güzel bir vücuda kavuşma gibi amaçlarınızın olması da yeterli. İdeal kilonuza ulaşmak ve bunu korumak, sağlıklı ve dengeli beslenmek için uzman desteğini dilediğiniz zaman alabilirsiniz. Kimler diyetisyene gitmeli sorunuzun en net cevabı; sağlıklı yaşamak isteyen herkes olmaktadır.

[widget-87]

Sağlıklı beslenmek isteyen herkesin diyetisyene ihtiyacı var!

Diyetisyen kontrolünde yapılan beslenme programları sayesinde sağlıklı bir vücuda sahip olmak mümkün. Diyetisyene gitmek gerektiğinin belirtisi olan belli başlı durumlar vardır. Diyetisyene neden gitmeliyim diye düşünenler için bu durumlar:

 • Sürekli ve hızlı kilo alımı
 • Sürekli ve hızlı kilo kaybedilmesi
 • Yakın zamanda teşhis edilen sağlık sorunları
 • Normal seviyede olmayan kolesterol
 • Düzensiz beslenme alışkanlıkları
 • Kronik yorgunluk ve bitkinlik
 • Metabolik veya hormonal bozukluklar

Yukarıdaki belirtilerin herhangi biri sizde de görülüyorsa diyetisyene gitmesi gerekenler arasında siz de varsınız demektir. Size özel beslenme ve diyet çözümleri için şehrinizdeki en iyi diyetisyen ve beslenme danışmanına başvurmanız yararınıza olacaktır. Kimler diyetisyene gitmeli endişenizin doğru olup olmadığını da diyetisyeninizden öğrenirsiniz.

Diyetisyen seçerken dikkat edilecekler:

Kimler diyetisyene gitmeli sorunuza yanıt verdiğimize göre diyetisyen seçerken dikkat edilecekler sorunuza da yanıt verelim. Diyetisyene gideceğim ama en doğrusu kim? Hangi alanda diyetisyen desteği almalıyım? Ya da diyetisyenim gerçekten beni anlıyor mu? diyorsanız diyetisyen seçerken dikkat edilecekler listemize bir göz atın…

 • Diyetisyenin tıp merkezinde, hastanede ya da kurumsal ofisinde hizmet verip vermemesini göz önünde bulundurun.
 • Diyetisyeninizin diplomasını görmek isteyin. Diyetisyen seçerken dikkat edilecekler arasında en önemlisi bu. Günümüzde o kadar çok sahte diyetisyen var ki!
 • Diyetisyeninizin hangi alanda uzman olduğunu, seminerlere ya da eğitimlere katılıp katılmadığını öğrenin.
 • Yıllardır bu işi yapan diyetisyenleri tercih edin. Diyetisyen seçerken dikkat edilecekler arasında kişinin deneyimini de göz önünde bulundurmak gerek.
 • Diyetisyeninizin referanslarını görmek isteyin. Kilo veren, kilo alan ya da kilosunu koruyan kişilerinin başarı hikayelerini öğrenin.
 • Yaşınıza, fiziksel özelliklerinize, cinsiyetinize ve mesleğinize göre beslenme ve diyet programları uygulandığından emin olun.
 • Doğru beslenme programları yerine sürekli zayıflama ve zinde kalma hapları öneriyorsa, bir daha kendisiyle görüşmeyin.
 • Haftalık kontrollere çağıran, sürekli farklı yöntemlerle vücut ölçümlerinizi yapan, sağlığınızı kontrol eden diyetisyenleri tercih edin.
 • Diyete başlamadan önce kolesterol, tiroit bezi, kan şekeri, yağ oranı ve su oranı testi yapmayan diyetisyenleri seçmeyin.
 • İlk olarak alacağı ücretten bahseden diyetisyenleri tercih etmeyin. Önemli olanın sağlığınız olduğunu unutmayın.

Diyetisyen seçerken önce sağlığınızı düşünün. İyi bir diyetisyenle tanıştıysanız ücreti ikinci plana atın ve sağlığınızı korumak için harekete geçin. Burada önemli olan diyetisyene duyduğunuz güvendir. Diyetisyen sizin aynı zamanda yaşam koçunuz olacaktır. Her zaman yanınızda olacağını hissettirmeyen bir diyetisyen ile kilo vermeniz zor olacaktır. Bu nedenle kendinize en yakın hissettiğiniz kişiyi tercih edin.

Doğru Diyetisyenle Daha Mutlu Bir Hayat!

Yaşınız ilerledikçe metabolizmanız zayıflayacak ve kilo almanız hızlanacaktır. Dolayısıyla size özel diyetlerin belirlenmesi gerekecektir. Ayın zamanda oluşacak hastalıkların önüne geçmek için sağlıklı beslenmeniz gerekecektir. Bu nedenle diyetisyenlere gitmek için sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını beklemeniz gereksizdir. Sağlığınız yerindeyken nasıl koruyacağınızı öğrenmeniz yararlı olacaktır.

Siz de diyetisyene gitmelisiniz!

Diyetisyene gitme için illa ki kilolu olmanız gerekmez, sağlıklı bir hayat sürmek amacınız olsun. Kimler diyetisyene gitmeli sorusuna en sağlıklı bilgiyi diyetisyeninizden alabilirsiniz. Neden diyetisyene gidilmeli ve diyetisyene gitmesi gerekenler hakkında uzmanından destek alabilirsiniz. Diyetisyen seçerken dikkat edilecekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İşi uzmanına danışmakta fayda var…

[widget-116]

Yorum Yap