Diyetisyen Misin?

Diyet Uzmanı - Türkiye'nin Sağlıklı Yaşam Merkezi

Hızlı Kilo Vermek Kalbi Yoruyor!

Dikkat! Hızlı Kilo Vermek Kalp Krizi Riski Yaratıyor!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre verilen kiloların yağlardan verilmesi, çabuk geri alınmaması ve kalbi yormaması açısından ayda 2-4 kg arası verilmesi gerekli. Uzmanlar bu tezi kanıtlayacak şekilde; hızlı kilo vermek kalbi yoruyor ve ani kalp krizlerine neden oluyor, diyorlar.

Son yıllarda obezite ve aşırı kilolu olma durumunun artmasıyla birlikte kişiler şok diyetlerle ya da obezite ameliyatlarıyla kilo vermeye çalışıyor. Hızlı kilo vermek ise kalıcı bir çözüm olmadığı gibi kişinin sağlığı açısından da çok tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Su ve kas kaybına neden olan hızlı kilo verme durumu, sıvı- elektrolit dengesizliği, aritmi ve baş dönmesi gibi sorunlara neden oluyor. Peki uzmanlar hızlı kilo vermenin kalbe zararları hakkında ne diyor? Hızlı kilo verme kalbi yoruyor mu? Gelin, birlikte bakalım…

 

Ani Kilo Alıp Vermek Kalp Krizi Riskini Artırıyor!

Kalp krizi riski son yıllarda artış gösteriyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri kolesterol ve şeker hastalıklarının artması olarak gösteriliyor. Bu durum da elbette kilo alımıyla doğru orantılı. Aynı zamanda kanda sodyum ve potasyum dengesizliği oluşarak kalp sağlığı için tehdit oluşturuyor. Hızlı kilo verildiğinde kiloların kaslardan olması sonucunda kalp kasları da zayıfladığı için kişi nefes almakta zorlanabiliyor. Hatta yorgun ve kilolu hissetme hali ortaya çıkıyor.

Hızlı kilo vermenin kalbe zararları arasında aritmi, kalpte ritim bozukluğu şikayetleri de ortaya çıkıyor. Kilo kaybı sonlandırılmadığında ise ölümle dahi karşı karşıya kalınabiliyor. Hızlı kilo vermek kalp krizi ile birlikte kolesterol düzeylerini de dalgalandırıyor. Ek olarak ani kilo alımında da ilerleyen yıllarda kalp krizi riskinin arttığı gözleniyor.

Kardiyoloji uzmanı Dr. Utku Zor, özellikle tek tip beslenme ve uzun süre açlık durumuyla karşı karşıya bırakan diyetlerin kalp sağlığını etkilediğini söylüyor. “Ayda 10 kilo vermeyi bile vadeden bu beslenme programları metabolizmayı tam anlamıyla alt üst ediyor, tansiyon düşüklüğüne, kan şekerinde düzensizliğe, elektrolit (sodyum, potasyum) dengesinde bozukluğa, baygınlıklara ve kalp sorunlarına neden olabiliyor” diyor. Hızlı kilo vermenin zararları kalıcı sağlık problemlerine neden oluyor.

[widget-87]

Hızlı kilo vermek kalbi yoruyor ve uzun saatler aç kalmak da metabolizmanın çalışmasını düzensiz ve sağlıksız hale getiriyor. Aniden yenen yemekler mide sorunlarına da yol açıyor. Uzmanlar ayda ortalama 4 kilo vermenin sağlıklı olduğunu söylüyor. Hızlı kilo vermenin kalbe zararları düşünüldüğünde mutlaka aşırı kilo vermekten kaçınmak gerekiyor.

Obezite Kalp Krizini Tetikler! - Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Hızlı kilo vermenin kalbe zararları elbette çok fazla ancak bunun yanında obezitenin de kalp krizine neden olduğu belirtiliyor. Kilolu olma durumu kalbin yükünü arttırarak kalp krizi riski ile karşılaşmaya neden oluyor. Obez hastalarda guatr, şeker hastalığı gibi sorunlar meydana geliyor. Obez kişilerin diyetisyenleriyle birlikte yavaş ancak kalıcı şekilde kilo vermeleri gerekiyor.

Hızlı kilo vermek kalp krizi ile oldukça ilişkili olduğundan uzmanların önerilerine kulak vererek ani kilo kayıplarından kaçınmak gerekiyor. Hızlı kilo vermenin kalbe zararları ile karşılaşmamak için diyetisyen desteğiyle beslenmek doğru olacaktır. Hızlı kilo vermenin zararları sadece kalpte değil tüm organlarda bir bütün olarak görülüyor çünkü...

Vücudumuzun normal dengesinin bozulmaması için yeterli ve dengeli beslenmemiz şart. Düzenli ve sağlıklı beslenerek gelecek yıllarınızı tehlikeye atmaktan sakının. Hızlı kilo vermenin zararlarını görmemek için mutlaka bir diyetisyen kontrolünde dengeli ve sağlıklı bir şekilde zayıflayın.

[widget-89]

Yorum Yap